Full version: Myror på pion
Bokmärkt
Dum fråga kanske - men är det dåligt att myrorna flockas på mina pionknoppar?
Bettis
Myror brukar alltid springa omkring på pioner, vet inte 100 men jag tror att dom avger någon söt vätska som myror gillar, dom skadar inte pionen, men det finns säkert någon här som kan berätta exakt varför dom är på pionerna.
Bokmärkt
Tack, då behöver jag inte oroa mig! :-)
CillaM
Pioner drabbas aldrig av löss har jag märkt. Om du känner försiktigt på knoppen så är den lite klippig och det drar till sig myror men inte löss, vilket är underligt faktiskt. Det borde i så fall dra till sig även lössen
LasseB
Min mormors pioner hade alltid myror på knopparna /vi talar sent 50-tal

Det är inte myrornas närvaro som är anledningen till att det inte finns bladlöss på pionens yta den är alldeles för tjock, löss gillar ljuka ytor att sticka sugröret i. Myror äter inte bladlöss, vilket är en allmän missuppfattning, utan mjölkar dom bara. Nyckelpigor äter däremot bladlöss.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon