Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )

          gallery_126_5105_36649.jpg
          Ung kastanj, vad göra?
          Foto: Cilla
          Datum: 10-07-2012, 01:40
          Visningar: 236 · Kommentarer: 0



          Bildbeskrivning
          Från http://forum.odla.nu/index.php?showtopic=116297

          Ska jag ta bort den vänstra "förgreningen" av stammen så att det bara är en huvudstam?
          _____________________________________________________

          Det här trädet har sjunkit ned och sitter för djupt. Förmodligen sjönk växtbädden och det blev en svacka och sedan fyllde man på en omgång.

          Det är fortfarande ett ungt träd, så det är förmodligen ännu påverkat av konkurrens med gräs. Gräs är den markväxt som tar mest vatten, kompakterar jorden och är dålig på att gynna mikroorganismer. Om jag vore du skulle jag försöka slå två flugor i en smäll - ta bort grässvålen och samtidigt se om jag kunde befria rothalsen från jord.

          Stick en liten handspade snett under gräsrötterna, riv upp svålen med händerna ända in till stammen. Kolla var rötternas nivå där är, och låt dessa bestämma den nivå som trädet ska ha. 1-2 cm jord ovan de ytligaste rötterna från stammen är lagom.

          För att öka trädets vattenupptagning, syretillgång och för att öka livet i jorden där trädet tar upp näring, ta bort grässvålen under hela kronan genom att sticka spade snett under gräsrötterna. Lägg på kompost och annat du har så att rötter inte blir frilagda, eller (om du inte har sådan) lägg grästorvorna upp och ned med grässtråna nedåt.

          I övrigt är juli-augusti för borttagning av låga grenar bra. Hur mycket du ska ta per år går inte att säga om man inte ser hela trädet och kan avgöra hur stor tillväxten mm är.


          --------------------
          Cilla, zon 3
          TRÄDVÅRDSKOLAN
          Sveriges Arboristförbund SAF

             
          > Bilder i: Illustrationer
          tn_gallery_126_5105_80749.jpg
          <<
          tn_gallery_126_5105_12862.jpg
          <
          tn_gallery_126_5105_36649.jpg
           
          tn_gallery_126_5105_866.jpg
          >
          tn_gallery_126_5105_29978.jpg
          >>
          Enkel version Datum och tid: 02-07-2025, 10:56
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon