Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )

          gallery_126_5105_31571.jpg
          Reslutat försök att hålla ned äppelträd
          Foto: Cilla
          Datum: 12-08-2012, 22:46
          Visningar: 166 · Kommentarer: 0



          Bildbeskrivning
          Foto Mia i Trädgården.

          Den här typen av erfarenheter gör vi alla vid beskärning. Dvs vi lär oss hur träden svarar på vår beskärning, och på hur våra syften med beskärningen kunde fyllas med den beskärning vi gjorde.

          Här ville man i ett hyfsat ungt, kanske 20-årigt äppelträd hålla ned det i höjd. Beskärningen var försiktig.

          Så här blev trädets svar (just på den här bilden) och resultatet.

          Blåa streck: Här växte två grenar som togs av.

          Röda streck med R: det här är ett träd som inte vuxit till sin fulla höjd, och det "vet" det om. På två säsonger satsade det mer än det skulle gjort på dessa två uppåtriktade grenar. Trädet har störst nytta av bladen här och kan bäst utveckla grenar i yttre och övre kronan, och återställer därför "skadan" som det åsamkades genom att än mer utveckla toppar. (Detta oavsett om det är vattenskott eller lkångskott, som det troligen är här.)

          T = Tyngd- och dragkrafter blir större utåt och nedåt, än vad trädet hade planerat för. Knäckriskerna blir tillfälligtvis lite högre.

          HB = Det blir högre belastning på grenarnas infästning här.

          Åtgärd: Ångra ingenting, det finns ingen som beskär sitt träd för att nå andra resultat än man önskat sig. Men lär om.

          Alice växer ganska länge som ett topporienterat träd, och jag tror att det gör det till ett som är ganska bra för att göra lite smalare och dessutom med stort utrymme under kronan. Man kan beskära en hel del underst och ändå få ett träd med krona som bär mycket frukt, och därmed också få stort utrymme i trädgården. Med ett "Alice-tak" över, eftersom det är fråga om sorten Alice.




             
          > Bilder i: Illustrationer
          tn_gallery_126_5105_39605.jpg
          <<
          tn_gallery_126_5105_14506.jpg
          <
          tn_gallery_126_5105_31571.jpg
           
          tn_gallery_126_5105_8066.jpg
          >
          tn_gallery_126_5105_95914.jpg
          >>
          Enkel version Datum och tid: 01-07-2025, 11:33
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon