Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


           
          Skriv svarNytt inlägg
          > Hallon + blåbär, 2 frågor
          torkil
          Inlägg 30-08-2010, 10:39
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 172
          Medlem sedan:
          06-05-2008
          Medlem nr: 15 850



          Hej. Hoppas ok att slå ihop 2 bärfrågor:
          Hittat vilda/förvildade blåa (!) hallon, små krypande plantor på mager jord. Har tagit några och planterat. Är det någon som känner till dessa och vet ju inte om det är hallon men bären/bladen smakar o ser ut som hallon förutom då att de är blåa ?

          Köpt amerikanska blåbärsbuskar och som vanligt inte läst på förrän efter köp; har zon 2-3 och ser att de är lite känsliga och eg. högst zon 2 enl. luitteraturen. Någon som har tips på¨hur jag kan packka in/skydda till vintern ?
           
          Citera
          RibesRubusVitis
          Inlägg 30-08-2010, 11:58
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 2 132
          Medlem sedan:
          15-12-2005
          Medlem nr: 6 842



          Blåhallon är rätt vanliga här i Skåne, och växer även i stora mattor på ödetomter inne i Lund. De skiljer sig från vanliga hallon genom att bladens baksida är grön, inte ljusare grå som på hallon. På min gamla odlingslott hade jag ett par plantor, men jag tröttnade då de gav dåligt utbyte när man måste hushålla med arealen. Några få, oregelbundna bär som mognade vid olika tillfällen så det blev svårt att samla så det räckte till sylt. Annars lär sylten vara en delikatess, särskilt på Gotland där bären kallas salmbär och gärna äts med saffranspannkaka.
           
          Citera
          Jan Lindgren
          Inlägg 01-09-2010, 17:32
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 2 328
          Medlem sedan:
          26-06-2007
          Medlem nr: 11 218



          Hej!
          De flesta amerikanska blåbär är det inga problem med i zon 3. Jag har ett antal sorter i zon 3,5 och har aldrig haft några övervintringsproblem. Det finns en massa känsliga sorter men de odlas sällan i Europa. Den mest känsliga jag sett säljas i Sverige är Sunshine Blue. Fantastiskt vacker men kan bara rekommenderas i zon 0 eller i ett uterum.
          MVH
          Jan Lindgren
           
          Citera
          torkil
          Inlägg 06-09-2010, 12:15
          Länk hit: #4


          Medlem
          Antal inlägg: 172
          Medlem sedan:
          06-05-2008
          Medlem nr: 15 850



          Tack för svaren. Skönt med blåbären och inte så mycket att hoppas på skörd blåhallon då. Gör eg inte så mycket med hallonen, har stor plats, kul om de överlever bara.
          Vet ni varför vissa hallonbuskar blir röda bladen, har för mig att jag läst om en hallonsjuka där bladen blir röda/violöetta. Vissa är violetta nästan också. Hoppas på att det är höstfärger ? Både vissa av mina Haida jag planterade i våras och de här nya blåhallonen har "drabbats".
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 03-08-2025, 03:12
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon