|
Belo Monte-dammen är inte jättestor till ytan, och såvitt jag vet tros den bara utrota en enda landlevande organism, en pilgiftsgroda som endast lever precis där dammen ska byggas. Dvs åverkan på regnskogen är relativt begränsad för ett sånt jätteprojekt.
Däremot är floden i sig en biologisk hotspot, med flera hundra endemiska arter av fisk (och sannolikt insekter och snäckor), med en totalt antal arter jämförbart med vad man hittar i alla europas sötvatten tillsammans. Det allra rikaste partiet, en sex mil lång sträcka stora forsar som kallas volta grande, kommer att helt torrläggas eftersom flodvattnet ska ledas förbi forsarna i cementrör.
Man vet sedan tidigare dammprojekt att ungefär 60% av de fiskarter som finns i ett område där man bygger damm inte finns kvar efter 10 år, och det skulle innebära att åtminstone ett par hundra arter av fisk kommer att fullständigt utrotas av dammen. Det, inte dränkningen av några tusen hektar regnskog, är den stora miljökostnaden för dammen.
Lustigt nog betraktas vattenlevande djur inte som arter, och att dammen kommer att innebära den näst största enskilda utrotningen av ryggradsdjur i historien har inte fått någon uppmärksamhet alls.
Redigerat av Azur: 18-08-2011, 12:46
|