Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


           
          Skriv svarNytt inlägg
          > Växtförslag, till torr skuggrabatt
          kerstinh
          Inlägg 12-01-2012, 13:23
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 150
          Medlem sedan:
          11-02-2009
          Medlem nr: 21 073



          Hej,

          Vi har vår huvudingång i norr med två mindre rabatter på var sin sida av trappan upp till ytterdörren. Jag har planterat en ilex på ena sidan med vinca minor under. På andra sidan har jag planterat en röd japansk lönn och en liten kompakt syrénhortensia. Det finns annat smått och gott där också, men inget som verkar funka särskilt bra. Så nu funderar jag på att göra om rabatten med lönnen helt. Jag vill ha kvar lönnen och syrénhortensian, men sedan tar inspirationen slut.
          Eftersom jag har sandjord är det rätt torrt trots skuggan. Jag funderar på att ha myskmadra som marktäckare, eventuellt blandat med myrgröna. Eftersom jag ser rabatten väldigt mycket året runt, vill jag gärna ha en helhet som är snygg året runt, så jag ska se om jag hittar några vintergröna växter som jag kan klippa till klot. Jag har vita tulpaner som är väldigt fina i rabatten, så någon annan vit växt som kan tillföra lite liv under sommaren och hösten, vore trevligt. Någon som vet, vad man kan ha i skugga som ändå inte behöver mycket fukt?
          Sedan är vår trappa ganska ful eftersom den har hål under stegen om ni vet vad jag menar. Så jag funderar på att sätta en klätterväxt på ena sidan, så att man inte ser in under trappan. Jag undrar bara vad jag kan ha som inte är jättefult på vintern, helst täcker lite under vintern i alla fall och som inte växer hur högt som helst eftersom det egentligen inte är så trevligt om det växer högre än runt 2 meter där. Jag funderar på någon vit klematis, men finns det någon som är fin under vintern med? De jag har hittat som skulle trivas i skuggan är alltid såna som man ska klippa ner helt.

          /Kerstin
           
          Citera
          Gunilla T
          Inlägg 12-01-2012, 15:50
          Länk hit: #2


          Gäster






          Torka kombinerad med skugga är nog en av de svåraste miljöer för våra trädgårdsväxter. Växter som trivs i skuggigare miljöer vill ofta ha en fuktig och hyfsat näringsrik jord. Myskmadra växer bra i skugga men hur den klarar av sandjord låter jag vara osagt. Den kanske överlever men blir inte alls så vacker som den kan bli i en woodland miljö.

          Att blanda både myskmadra och murgröna i samma plantering skulle jag inte rekommendera, de trasslar in sig i varandra. Torrt och skuggigt är ingen bra miljö för klematis heller. De storblommiga behöver sol och rikligt med fukt och näring i jorden men å andra sidan finns det ju inga vintergröna klematis, de vissnar alltid ner och ser skräpiga ut.

          Sandig genomsläpplig jord kan inte hålla fukt och inte heller näring. Om du är beredd att jordförbättra så ökar urvalet av växter markant och det är vad jag skulle rekommendera.
           
          Citera
          josohl
          Inlägg 14-01-2012, 09:38
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 516
          Medlem sedan:
          21-08-2004
          Medlem nr: 4 341



          Hasselört som marktäckare kan vara ett alternativ. Tål torka och skugga och blir en fin tät matta som är vintergrön.
           
          Citera
          kerstinh
          Inlägg 14-01-2012, 18:34
          Länk hit: #4


          Medlem
          Antal inlägg: 150
          Medlem sedan:
          11-02-2009
          Medlem nr: 21 073



          Gunilla: Jag är medveten att jag måste jordförbättra ordentligt när jag gör om stora delar av rabatten, men jag har alltid trott att det egentligen mest ändrar förutsättningen i början. Men kan det ha en lite mer långvarig effekt för det är ju som du säger svårt just med kombinationen av skugga och sand.

          josohl: Jag ska prova att flytta dig hasselörten som växer på ett annat ställe i trädgården och inte verkar trivas särskilt mycket där. Där den står nu vill jag dessutom sätta buskar i år, så det blir perfekt att flytta den till ingången.
           
          Citera
          Gunilla T
          Inlägg 14-01-2012, 19:08
          Länk hit: #5


          Gäster






          CITAT (kerstinh @ 14-01-2012, 18:34) *
          Gunilla: Jag är medveten att jag måste jordförbättra ordentligt när jag gör om stora delar av rabatten, men jag har alltid trott att det egentligen mest ändrar förutsättningen i början. Men kan det ha en lite mer långvarig effekt för det är ju som du säger svårt just med kombinationen av skugga och sand.


          Att jordförbättra är ett systematiskt arbete - en gång är ingen gång men om du tar för vana att varje år fylla rabatten med organiskt material så kommer du så småningom att se en märkbar förändring. Gräsklipp, kompostjord, stallgödsel, löv och trädgårdsavfall, allt bidrar till att öka mullhalten och maskar och andra nedbrytare får mat och hjälper dig med att skapa goda växtmiljöer.
           
          Citera
          Bassam
          Inlägg 15-01-2012, 00:42
          Länk hit: #6


          Medlem
          Antal inlägg: 7 985
          Medlem sedan:
          04-10-2007
          Medlem nr: 12 723



          Hej
          Som mina kompisar sa att jorden är inte problem eftersom vi kan förbättrig. Men detta kommer att kräva lite arbete och tålamod.
          H.Bassam
           
          Citera
          Harvey
          Inlägg 15-02-2012, 19:06
          Länk hit: #7


          Medlem
          Antal inlägg: 263
          Medlem sedan:
          16-10-2007
          Medlem nr: 12 888



          Det beror ju på HUR torrt det är...
          Bergenia, buxbom, lagerhägg och taxus klarara faktiskt ganska så torrt.
          Annars så tycker jag själv att just vid ingången till huset, om den ligger i norr, så är marksten/singel och krukodlade växter fint, fuchsia gillar ju skugga, dock inte torka.
          Clematis alpina och macropetala får ofta fina fröstllningar som sitter kvar hela vintern, dom tål en del skugga, och skall inte klippas ner. Fast rejält med vatten första åren vill dom nog ha. Namnsorter är t.ex `White Swan``Albina Plena`och `Albiflora´.


          --------------------
           
          Citera
          kerstinh
          Inlägg 24-02-2012, 13:44
          Länk hit: #8


          Medlem
          Antal inlägg: 150
          Medlem sedan:
          11-02-2009
          Medlem nr: 21 073



          Jag har faktiskt planterat en klematis där förr året. Kommer inte ihåg om det var White Swan eller Albina Plena för jag köpte båda och kommer inte ihåg vilken som hamnade just vid ingången. Den verkade trivas där i somras, så jag hoppas att den kommer tillbaka ordentligt i år.
          Fuchsia har jag en del som står runt entrén på sommaren. Annars vill jag inte ha för mycket marksten för där är redan rätt mycket runt omkring och jag vill inte ha för stenigt. Jag tror jag ska prova lite olika marktäckare och se vilka som verkar trivas. Det får bli ett långtidsprojekt att testa och se helt enkelt. :-)
          En buxbom är också planterat där sedan förra året och det ska nog komma några fler i år. Härligt med något levande i rabatten hela året och just i den rabatten är det nog snyggt att klippa den lite också. :-)
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 29-07-2025, 13:32
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon