Mina funderingar kring mina träd och buskar går i precis motsatt riktning. Jag har gräs idag under äppelträd, körsbärsträd och vinbärsbusken. Jag försöker minska gräsytan för att göra det mer lättjobbat. Under vinbärsbusken utvidgar jag jordytan varje år ... men gräset kommer hela tiden tillbaka.
Under jasminbuskarna har jag jord, markduk och täckbark. Det fungerar utmärkt och är lättskött, så vill jag ha det även under vinbärsbusken. Detsamma runt krusbärsbusken när jag väl har fått bukt på det meterhöga gräset runtom.
Träden klarar sig bra med gräs under, där handlar det mer om att jag inte vill köra gräsklipparen ända in till stammen och följaktligen måste jag handdra gräset närmast stammen. Det skulle jag slippa om jag hade annat material närmast stammen. Kanhända blir det bara några dm med sten/bark/flis runtom och gräs utanför.
--------------------
Livet är härligt när man kan njuta av frukostkaffet till fågelkvitter och dofterna från kryddodlingen.
|