Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


           
          Skriv svarNytt inlägg
          > Ful gräsmatta, Hjälp med min fula gräsmatta
          Tonx
          Inlägg 12-06-2015, 16:11
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 4
          Medlem sedan:
          01-07-2005
          Medlem nr: 6 098



          Hej!
          Flyttade in i drömhuset för ett halvår sen med stor trädgård med fina potential.
          Större delen naturtomt där gräs och blommor fått växa fritt men på framsidan är det som varit gräsmatta en gång i tiden.
          Skötseln är kraftigt eftersatt samt att avlopp dragits rakt över gräsmattan där man sedan inte gjort något annat än allt slänga på jorden igen.
          Så mitt första problem är att gräsmattan är väldigt ojämn på mitten. Där kan jag inte se annan lösning är att fylla på med jord.
          Det andra problemet är att jag har två stora kolonier kirskål på gräsmattan på ca 10 kvm vardera.
          Det sista problemet är att närmast huset är gräsmattan så gott som död medan den längre bort fått växa fritt och bildat tjocka tuvor och så är det relativt tomt emellan.

          Jag vet inte riktigt var jag börja! Jag har inga ambitioner om en perfekt matta direkt så det får ta den tid det tar, men vilken ände ska jag börja i? Bekämpa ogräset? Fylla ut ojämnheter?
          Hur gör man med rejäla tuvor, ska de grävas upp eller "ger de upp" om man håller dem nere med gräsklippare?
          Ny jord, sådd och gödsel känns ju självklart men det känns som ett par moment innan jag kan komma dit. smile.gif
           
          Citera
          Tapio
          Inlägg 12-06-2015, 18:21
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 1 400
          Medlem sedan:
          05-10-2003
          Medlem nr: 2 402



          Halaj!

          Mor påstår att om man kör över kirskål med klipparen gång på gång på gång ger den upp till slut. Jag vet inte om det stämmer.

          Låter konstigt att mattan skulle vara död. Hur då död? Är den gul? Det kan bli så om tomten sluttar =>väldränerad samtidigt som berget ligger bara nån dm under mattan. Då torkar det fort där. Lösningen är såklart att vattna.
          Det kan också vara så att tidigare ägare har kört klippare med gräsuppsamlare i många år. Då utarmas mattan sakta men säkert. Fyller man inte på med gödsel kan man inte begära en saftig, frodig matta. Det finns ju ingen ”näring” i jorden. Lösningen är att gödsla. Jag gillar algomin. Och låt klippet ligga! Det bryts ner och blir nytt gräs.

          Jag ser ingen anledling att ta bort tuvorna. Kör över dem med klipparen. De är antagligen en annan grässort än det övriga gräset.

          //T
           
          Citera
          kerstin z5-6
          Inlägg 12-06-2015, 23:04
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 21 879
          Medlem sedan:
          10-01-2003
          Medlem nr: 559



          Eller så kan du klippa kort och fullkomligt strunta i gräsmattan .Viken sorts prydnad är den? Vem blir glad utom kor?


          --------------------
          Kerstin

          Ut sementem feceris, ita metes
          (Cicero)
           
          Citera
          Gossen Ruda
          Inlägg 13-06-2015, 08:49
          Länk hit: #4


          Medlem
          Antal inlägg: 23 957
          Medlem sedan:
          08-11-2002
          Medlem nr: 296



          Låt nu inte gräsmatteogillare ta över din gräsmatta. biggrin.gif Fyll ut ojämnhetrna, så i nytt gräs, gödsla fö med det som passar och klipp ganska ofta. Även torvorna, blir de inte bra så försök ta bort dem och så i bättre gräs. Under förutsättning att kirskålen är separata områden som inte har kontakt med kirskål utanför gräsmattan dör det ut så småningom. Bara gräs och ytterst lågvuxet ogräs klarar nedklippning. Kan ta något år men sen är det borta.


          --------------------
          Mera Japan-pop åt svenska folket AKB48と日本を発見するには、長い時間に起こった最高のことです

          Straight for ever. Cogito, ergo sum.
           
          Citera
          Gröna mormor
          Inlägg 14-06-2015, 15:40
          Länk hit: #5


          Medlem
          Antal inlägg: 652
          Medlem sedan:
          10-06-2011
          Medlem nr: 54 122



          När vi flyttade in i vårt nuvarande hus såg gräsmattan på framsidan eländig ut. Eftersom det inte var någon större yta, ca 40 m2, valde jag att gräva upp hela gräsmattan och gjorde en fin blandplantering med buskar, rosor och perenner.
           
          Citera
          *Stintan*
          Inlägg 21-06-2015, 05:42
          Länk hit: #6


          Medlem
          Antal inlägg: 22 484
          Medlem sedan:
          04-08-2005
          Medlem nr: 6 301



          Kirskålen försvinner om man klipper ofta och tuvorna brukar jämna ut sig. Föreslår att du fyller ut och sår i nytt där det är som mest ojämnt. Om du inte ska ha en golfgreen så borde det sen räcka med att klippa ofta men inte för kort. Kan tänka mig att det blir för torrt närmast huset och att det därför växer sämre där så att så i lite nytt och vattna kanske kan hjälpa gräset att växa. Viktigt att det nysådda hålls fuktigt.


          --------------------
          Rotar runt i Sörmlands inland zon 2-3
          Det är ingen konst att vara modig om man inte är rädd/Tove Jansson
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 24-07-2025, 20:46
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon