Medlem
Antal inlägg: 39
Medlem sedan: 06-04-2005
Medlem nr: 5 328
Hej igen. Jag är lika ivrig varje vår och sår alltså mängder av fröer. Tids nog blir det massor av plantkrukor i varierande storlekar. Nu ställer jag dem på alla möjliga olika brickor och duttar med vatten både över och under. Hur löser man detta på ett smidigt sätt?? Har på prov lagt bevattningsfilt under krukorna på två brickor, men tycker att plantorna torkar ut lika fort som de andra. Hjälp mig!! Mvh/Maissan.
Medlem
Antal inlägg: 537
Medlem sedan: 06-02-2003
Medlem nr: 697
Jag kör m Willabs underbevattningsbrickor + kapilärmatta på både till frösådderna inne och i växthuset. På dessa vattnar jag underifrån genom att vattna m kanna på brickan. Brukar hälla på rätt rejält m vatten på brickorna så får plantorna suga upp vattnet.
Willabs brickor har ju kanaler som leder runt vattnet men det gäller att brickorna står helt vågrätt också så att inte allt vatten rinner åt ena sidan t ex.
När plantorna är pyttesmå får man vattna lite från ovan också m sprayflaska eller pet-flaska m duschkork på, eller m en mindre kanna.
Men inte vågar jag lämna dem utan tillsyn så många dagar inte... 3-4 dagar max.