Medlem
Antal inlägg: 25
Medlem sedan: 08-04-2003
Medlem nr: 1 086
[FONT=Courier] Hej! Undrar bara, hur djupt/brett måste det vara för att en/flera guldfisk ska trivas? Det är ju många som har små glaskupor till sina fiskar inomhus. Jag vill ha det i min lilla damm ute...
Medlem
Antal inlägg: 305
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 15
Beror förstås på en hel del saker. Om fiskar leker brukar det vara ett tecken på att de trivs, det kan guldfiskar göra i några få liter om temperatur och mat är de rätta. Men är det verkligen en mini-minidamm bara för guldfiskar du vill ha? Inga vattenväxter? Soligt?
Medlem
Antal inlägg: 322
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 55
Hej
Jag har en damm på ca 330 liter, det största djupet där är 50 cm. Förra sommaren hade jag tre guldfiskar och en koi där och det gick bra. För att det ska fungera krävs förstås att man har bra syresättning och vattenrening. T.ex. genom att sätta vattnet i rörelse med en pump som leder vattnet i ett vattenfall eller i en fontän. Om man köper en detalj som delar slangen i två slangar så kan man "slå två flugor i en smäll" genom att leda den andra slangen via ett filter. Om du dock bara vill ha en slang så kan man ytterligare förenkla det hela genom att först leda den genom filtret och sedan ner i dammen igen som ett vattenfall.
Om dammen är så liten så att du inte vill ha någon vattenpump så är det ett alternativ att köpa en luftpump bara, de är små och behändiga. Då kan du ju förstås inte utnyttja fördelarna med ett filter, det innebär att du blir tvungen att städa dammen ganska ofta.
Om du inte har ett stort djup på dammen så blir du tvungen att ta in fiskarna på vintrarna som jag. jag har ett akvarium inomhus som är på 350 liter där de övervintrar.
Kom ihåg att fiskarna behöver något inslag av växter i dammen för att må bra.
Medlem
Antal inlägg: 25
Medlem sedan: 08-04-2003
Medlem nr: 1 086
Hej och tack för svaren! Jag har en pump som cirkulerar vattnet som jag måste ta in på vintern. Djupet är bara 20 cm! Jag hade tänkt ha lite flytväxter och mini näckrosor. Tänkte bara att det skulle vara trevligt med lite fiskar i också. Soligt läge nästan hela dan.
Medlem
Antal inlägg: 10 440
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 34
I tidigare diskussioner om dammväxter har det varnats för att plocka "vilda vattenväxter" pga att man kan få med fiskar! Tex rudor, de övergöder dammar, men de kan också spridas med fåglar (som ägg/larver).
Medlem
Antal inlägg: 6
Medlem sedan: 26-02-2003
Medlem nr: 823
kommer det inga att komma måsar och trutar och annat jävelskap och nafsa i sig guldfiskarna? Ursäkta franskan förresten. Går det att ha fiskar i en damm gjord på en tunna som jag tänkte göra i sommar?