Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


           
          Skriv svarNytt inlägg
          > Svarta fläckar, Svarta fläckar på Lönnblad
          Margareta Kalmar...
          Inlägg 07-09-2006, 21:55
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 2
          Medlem sedan:
          07-09-2006
          Medlem nr: 8 558



          Vi har på vår tomt ett lönn-träd. En helt vanlig lönn som i år har fått fullt med svarta fläckar, ungefär stora som 10-öringarmpå bladen. Det ser väldigt trist ut. Vad är detta? Och kan man köra nerfallna blad till komposten eller ska vi bränna upp dem. Tacksam om någon kan berätta vad det kan vara.
          Vänliga hälsningar från Haggan
           
          Citera
          KURT
          Inlägg 08-09-2006, 05:48
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 10 440
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 34



          Blodlönn och klotlönn kan ofta få mjöldagg, men det är oftast i form av en vit beläggning. Det här är förmodligen också någon form av svampsjukdom. Löven innehåller en massa svampsporer. Men om det kommer att bli något angrepp nästa år beror i hucudsak på vad det är för väderförhållanden då, värme + fukt vill svamparna ha. Jag tror inte att det har så stor betydelse vad man gör med de nedfallna bladen, är det bra förhållanden för mjöldagg så finns det alltid så mycket sporer att man får angrepp ändå. Om du bara blandar löven med övrigt kompostmaterial så kommer de att ha brutis ned långt innan nästa sensommar, när det kan vara aktuellt med nya mjöldaggsangrepp.
           
          Citera
          Karrolina
          Inlägg 18-09-2006, 10:06
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 361
          Medlem sedan:
          30-03-2006
          Medlem nr: 7 322



          Just det du berkriver har jag fått förklarat av en biolog att det är en svamp som kallas tjärfläcksjuka. Vet inte om det är ett flerårigt problem eller inte. Skulle gissa på det senare eftersom i princip alla lönnar här är drabbade i år och det var dom inte förra året.

          /Karolina
           
          Citera
          Lars-Olof Arvids
          Inlägg 18-09-2006, 14:15
          Länk hit: #4


          Gäster






          Har de svarta fläckarna ljusgula kanter? I så fall är det lönntjärfläcksvampen Rhytisma acerina som är vanlig på lönn nu på hösten. De svarta fläckarna är inte någon gallbildning utan består helt av svampens vävnader. Kurt har rätt i att det inte spelar så stor roll vad du gör med bladen eftersom de ändå kommer att brytas ner långt innan nya angrepp blir aktuella.

          Olle
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 04-08-2025, 04:42
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon