Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          2 sidor V   1 2 >  
          Skriv svarNytt inlägg
          > SSU-basen inför rätta, Kl 9:00
          Kathy
          Inlägg 27-09-2006, 07:44
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 7 909
          Medlem sedan:
          09-01-2005
          Medlem nr: 4 848



          SSU-basen Anna Sjödins festkväll slutade med fylla och bråk. Idag börjar rättegången. Bland annat är hon misstänkt för våld mot tjänsteman, ett brott som kan ge fängelse.
          – Jag tror att hon kommer fällas för det här, säger åklagare Per Lindqvist.


          Hela artikeln.
           
          Citera
          kristerh
          Inlägg 27-09-2006, 12:12
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 6 646
          Medlem sedan:
          01-04-2004
          Medlem nr: 3 128



          Ska bli intressant att följa rättegången wink.gif undrar varför rättegången sattes till just 1 vecka efter valet wink.gif


          --------------------
          kristerh zon 2-3
           
          Citera
          LadyG
          Inlägg 27-09-2006, 12:15
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 8 260
          Medlem sedan:
          23-07-2005
          Medlem nr: 6 231



          Är inte det uppenbart? tongue.gif


          --------------------
          "Start by doing the necessary, then the possible and suddenly you are doing the impossible." - St. Francis of Assisi
           
          Citera
          krellus
          Inlägg 27-09-2006, 12:16
          Länk hit: #4


          Medlem
          Antal inlägg: 1 072
          Medlem sedan:
          20-04-2004
          Medlem nr: 3 347



          Blir hon inte fälld så kan vi ju nästa lägga ner domstolarna.
          Hon bör inte bli friad men är ju ändå en politiker så vem vet...


          --------------------
          Zon III till vardags men Zon IV i övrigt...
           
          Citera
          KURT
          Inlägg 27-09-2006, 12:28
          Länk hit: #5


          Medlem
          Antal inlägg: 10 440
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 34



          CITAT (krellus @ 27-09-2006, 13:16)
          Blir hon inte fälld så kan vi ju nästa lägga ner domstolarna.
          Hon bör inte bli friad men är ju ändå en politiker så vem vet...

          Var du själv där, eller har du bara andrahandsuppgifter från vittnen?
           
          Citera
          AnitaO
          Inlägg 27-09-2006, 12:40
          Länk hit: #6


          Medlem
          Antal inlägg: 7 640
          Medlem sedan:
          03-07-2005
          Medlem nr: 6 109



          CITAT (KURT @ 27-09-2006, 13:28)
          CITAT (krellus @ 27-09-2006, 13:16)
          Blir hon inte fälld så kan vi ju nästa lägga ner domstolarna.
          Hon bör inte bli friad men är ju ändå en politiker så vem vet...

          Var du själv där, eller har du bara andrahandsuppgifter från vittnen?

          Håller faktiskt med.
          Man räknas som oskyldig till dess man är bevisat skyldig.
          Att döma folk med ledning av kvällstidningsrubriker känns inte helt rätt wink.gif


          --------------------
          user posted image

          They say that memories are Golden. Well maybe that is true.
          But I never wanted memories, I only wanted You!
           
          Citera
          askar
          Inlägg 27-09-2006, 13:08
          Länk hit: #7


          Gäster






          CITAT (kristerh @ 27-09-2006, 13:12)
          Ska bli intressant att följa rättegången wink.gif undrar varför rättegången sattes till just 1 vecka efter valet wink.gif

          Anna Sjödin (sossarna) bad om att få rättegången förlagd
          till efter valet och myndigheten gick dem tillmötes.
           
          Citera
          AndreasBlomquist
          Inlägg 27-09-2006, 13:30
          Länk hit: #8


          Medlem
          Antal inlägg: 1 237
          Medlem sedan:
          31-01-2005
          Medlem nr: 4 935



          Oj, det var inte dåligt av Anna Lind att klara av något sånt..


          --------------------


           
          Citera
          askar
          Inlägg 27-09-2006, 13:35
          Länk hit: #9


          Gäster






          CITAT (AndreasBlomquist @ 27-09-2006, 14:30)
          Oj, det var inte dåligt av Anna Lind att klara av något sånt..

          Skyller på att jag är nyvaken laugh.gif
          nu är det ändrat.
           
          Citera
          cosmos
          Inlägg 27-09-2006, 18:41
          Länk hit: #10


          Medlem
          Antal inlägg: 123
          Medlem sedan:
          06-06-2006
          Medlem nr: 7 897



          Fadde Darwich: Dörrvakterna har ingen trovärdighet


          27 september 2006



          Tänk dig en vanlig lördagskväll. Du dricker lite alkohol och går på krogen för en trevlig kväll med dina vänner. Alla är glada. Men allt går snett. En stirrig krogvakt irriterar sig på dig. Du kanske är för ful, för fet, för kaxig, för högljudd, spenderar för lite, är för mycket lantis eller har utländsk bakgrund. Då kan du kastas ut. Makten finns i vaktens bricka. Längst ut på teleskopbatongen finns en stålkula som kan knäcka ben. Är han ett rötägg kan han i stort sett bruka så mycket våld han önskar. Hans omdöme påverkas alltför ofta av droger som efedrin vilket gör att han får mer energi men också blir lättretad och våldsbenägen.
          Som kille kan du få stå maktlös och se din flickvän få ansiktet kört i gruset utanför restaurangen, få blusen uppsliten samtidigt som någon med ett hånflin kallar henne hora och studerar hennes bröst. Oavsett om du är kille eller tjej kan den trevliga kvällen sluta med att du får ansiktet sönderslaget och för första gången i ditt liv får känna smaken av ditt eget blod.
          När polis anländer hoppas du på upprättelse. Glöm det. I stället är huvudregeln att polisen "köper" vakternas berättelse. Sedan fortsätter helvetet. Dina kramper, chock och rödgråtna ögon iakttas och beskrivs som rejäl berusning. Du kan lika lite få polisen att kolla vaktens eventuella missbruk som du kan freda dig själv med blodprov. Du hamnar i arresten.

          Mardrömmen fortsätter. Åklagaren litar på vakt och polis. Du åtalas men din anmälan mot vakten läggs ned. I rättssalen har krogpersonalen synkroniserat sina berättelser. Det som hänt blir ditt fel. Ett trick för att få bort onödiga vittnen är att omedelbart släppa in kön så att de är borta när polisen kommer. Inte sällan finns stamgäster eller kompisar till vakterna bland de så kallat opartiska vittnena.
          Du har alla odds emot dig. Som kroggäst dricker du sällan vatten och är helt nykter. Vakterna förväntas däremot vara nyktra på jobbet. Det gör att deras trovärdighet värderas högre.
          Samhället måste upprätthålla respekten för vaktbrickan.
          Jag påstår inte att alla vakter är banditer. Tvärtom finns det många fantastiska krogar och krögare. Det finns många entrévärdar och krogvakter som gör ett strålande jobb och ger den service kunderna förtjänar. Jag påstår inte heller att alla gäster är änglar.
          Men jag vet att krogpersonalen ofta bär ansvaret för onödig våldsanvändning. Det tråkiga med krogvärlden är den mörka baksidan. Under mina totalt 24 år i bevakningsbranschen varav nio som vaktchef har jag sett det mesta som går att se. Jag har varje dag bevittnat en bransch full av lögner, ytligheter, droger, korruption, rasism och diskriminering. För mig blev det vardagsmat.

          Under mina år som krogvakt var jag ständig gäst i rättegångssalarna. Precis som mina kolleger lärde jag mig systemet. Jag har hört vakter ljuga om gästernas beteende för att motivera diskriminering och övervåld.
          Denna vecka är det dags för en ny rättegång. SSU:s ordförande Anna Sjödin möter krogpersonalen i rättssalen. Troligt är att flera ur personalen ska vittna och jag vet av erfarenhet att de vittnesmålen inte är något man slarvar med. Jag blir inte förvånad om Sjödin döms på samtliga åtalspunkter även om hon skulle vara fullständigt oskyldig.
          Hur kan det få fortsätta så här? Jag hoppas att uppmärksamheten kring Anna Sjödin leder till en offentlig debatt och nödvändiga förändringar så att inte fler drabbas.
          Jag är ledsen. Jag hade också velat veta vad som hände natten före jag fick se Anna Sjödin sönderslagen i tv. Men det kommer aldrig att ske.
          FADDE DARWICH
          Fadde Darwich har jobbat som dörrvakt sedan 1982. Mellan 1997 och 2006 vaktade han Spy Bars port. På 80-talet var han medlem i SSU i en månad.

          Av FJÄRDE SIDAN fjarde.sidan@expressen.se

          --------------------------------------------------------------------------------

          Publicerad:
          2006-09-27 09:39
           
          Citera
          LadyG
          Inlägg 28-09-2006, 00:31
          Länk hit: #11


          Medlem
          Antal inlägg: 8 260
          Medlem sedan:
          23-07-2005
          Medlem nr: 6 231



          Fadde är ju verkligen ett karaktärsvittne också... blink.gif

          Hur får man en hel restaurang att synkronisera sina historier, det finns gott om vittnen att välja och vraka mellan. Inte alla vittnen "köpta" eller anställda för den delen.

          I dag gör Babak Jamei sin AT-tjänst på Danderyds sjukhus i Stockholm och jobbar som underläkare på S:t Görans sjukhus länsakut. Det känns inte som att han har något att vinna på att ljuga men allt att förlora.

          Anna Sjödin har väl egentligen inte gjort något annat än blivit full och dum. Hade hon haft vett att be om ursäkt direkt istället för att slinga sig och skylla ifrån sig hade hela historien varit ur världen nu.

          Nu kommer det nog aldrig att få fram sanningen, historien har tagit för många varv i meida. För många minnen har påverkats av kvällspressens skriverier och spekulationer, men jag tror inte Anna Sjödin är oskyldig. Men jag tror inte heller hon är så skyldig som hon utmålas som, kom ihåg att det är kvällspressen som skrivit mest. De älskar saftiga skandaler och berättar inte hela sannningen om det skulle ta must ur historien.

          Sanningen ligger nog någonstans mitt emellan deras versioner, som vanligt.


          --------------------
          "Start by doing the necessary, then the possible and suddenly you are doing the impossible." - St. Francis of Assisi
           
          Citera
          Farbror Blå
          Inlägg 28-09-2006, 13:29
          Länk hit: #12


          Medlem
          Antal inlägg: 3 471
          Medlem sedan:
          23-09-2005
          Medlem nr: 6 573



          pinsamt i alla fall, som det stod i tidningen:

          Experterna är ense om EN sak!
          Vanliga krogbråk av denna art tar två timmar i vanliga fall att prata igenom, med två-tre vittnen.
          Detta kostar oss en massa bara för att det är en kändis! wacko.gif mad.gif
          sad.gif


          --------------------
           
          Citera
          LadyG
          Inlägg 28-09-2006, 16:38
          Länk hit: #13


          Medlem
          Antal inlägg: 8 260
          Medlem sedan:
          23-07-2005
          Medlem nr: 6 231



          CITAT (Farbror Blå @ 28-09-2006, 15:29)
          pinsamt i alla fall, som det stod i tidningen:

          Experterna är ense om EN sak!
          Vanliga krogbråk av denna art tar två timmar i vanliga fall att prata igenom, med två-tre vittnen.
          Detta kostar oss en massa bara för att det är en kändis! wacko.gif mad.gif
          sad.gif

          Ja, det är det som är det sura. sad.gif


          --------------------
          "Start by doing the necessary, then the possible and suddenly you are doing the impossible." - St. Francis of Assisi
           
          Citera
          Snöflinga
          Inlägg 28-09-2006, 16:47
          Länk hit: #14


          Medlem
          Antal inlägg: 3 999
          Medlem sedan:
          01-08-2004
          Medlem nr: 4 203



          Med den besservisser attidyd hon visade under valet så kan jag mycket väl tänkamig att hon gjort allt det som hon har anklagats för unsure.gif
           
          Citera
          *Molly*
          Inlägg 29-09-2006, 09:20
          Länk hit: #15


          Medlem
          Antal inlägg: 180
          Medlem sedan:
          12-03-2004
          Medlem nr: 2 979



          Tyvärr så finns en hel del ordningsvakter på krogen och i tunnelbanan som inte klarar av sitt jobb.
          Använder övervåld och ljuger sedan friskt i rätten med hjälp av vaktkollegor som vittnen.
           
          Citera
          Tesa
          Inlägg 29-09-2006, 14:01
          Länk hit: #16


          Medlem
          Antal inlägg: 3 397
          Medlem sedan:
          29-10-2003
          Medlem nr: 2 483



          Har ju hört från folk som känner Anna Sjödin att hon skall vara ganska ödmjuk..men "tar inte skit"

          Sen tycker jag att det bara är bra att politiker hamnar i situationer som vem som helst kan hamna i...det bevisar bara att dom är som alla andra...människor..


          --------------------
          Tesa
          zon 3-4
          Här finns min blogg: Uti vår hage...
           
          Citera
          Snöflinga
          Inlägg 29-09-2006, 16:16
          Länk hit: #17


          Medlem
          Antal inlägg: 3 999
          Medlem sedan:
          01-08-2004
          Medlem nr: 4 203



          Tycker nog inte att det är "bra" att SSU ordförande, som ändå skall vara ett föredöme, super sig full på krogen, slåss, skriker svartskalle och till slut hamnar i fyllecell ... sådana politiker betackar jag mig för mad.gif
           
          Citera
          Elisabeth-Västku...
          Inlägg 29-09-2006, 16:43
          Länk hit: #18


          Medlem
          Antal inlägg: 4 738
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 45



          CITAT (Snöflinga @ 29-09-2006, 17:16)
          Tycker nog inte att det är "bra" att SSU ordförande, som ändå skall vara ett föredöme, super sig full på krogen, slåss, skriker svartskalle och till slut hamnar i fyllecell ... sådana politiker betackar jag mig för mad.gif

          Håller helt och hållet med dig
           
          Citera
          cosmos
          Inlägg 29-09-2006, 17:30
          Länk hit: #19


          Medlem
          Antal inlägg: 123
          Medlem sedan:
          06-06-2006
          Medlem nr: 7 897



          Visst är det tur att vi har dom här ordningsvakterna som ser till att bara dom mest ängsligt välanpassade får komma in och ta sej en öl!
          Hur skulle det se ut om krogarna var fulla med frimodiga människor som vågade käfta och debattera!
          Ja,jag är ironisk!! tongue.gif tongue.gif tongue.gif

          Jag har råkat ut för såna här vakter en gång..för att jag ifrågasatte deras behandling av andra i kön...det var förfärligt...det fanns inget utrymme för diskussioner...i och med att jag opponerade mej så blev jag också fienden..tack och lov så lyckades jag fly därifrån..så rädd har jag aldrig varit nån gång!!
          Och jag jobbar med psykotiker...paranoida är dom ofta..dom skrämmer en del men inte mej...det går alltid att hitta ett förhållningssätt som fungerar!
          Men med dom här vakterna kände jag att det fanns"ingen där" att förhandla med!
           
          Citera
          Monica i Nässjö
          Inlägg 29-09-2006, 18:07
          Länk hit: #20


          Medlem
          Antal inlägg: 494
          Medlem sedan:
          26-08-2006
          Medlem nr: 8 480



          Nu var det ju länge sen jag var ute i krogsvängen så jag kanske inte ska uttala mig här men... jag jobbar med ett transportföretag som ofta och speciellt på helgerna kommer i kontakt med folk som antingen förfestat eller är på väg hem från krogen och jag vet hur vanliga sunda medelsvenssons förvandlas efter ett par glas innanför västen. Så i det här fallet om jag får välja att tro på en nykter människa som studerar till läkare eller någon som är så full att hon måste tas om hand så vet iaf jag vem jag tror mest på. Och jag är faktiskt så naiv så jag tror inte att det finns så elaka människor så dom tar anställning som dörrvakt bara för att få terra andra människor men ssv... vad vet jag?
           
          Citera

          2 sidor V   1 2 >
          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 22-06-2025, 18:24
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon