|
Arn, Trailer från Arn filmen |
|
|
Marina i Hällekis
|
01-12-2007, 18:09
|
Gäster

|
Vår lokala nät tidning har lagt ut trailer, från Arn filmen och även intervjuer med skådespelarna, när de var här och filmade. http://www.hallekis.com/xx071201a.htm Ska bli kul att se filmen, bor ju nästan mitt i historien!
|
|
|
|
|
01-12-2007, 20:24
|
Medlem
Antal inlägg: 12 573
Medlem sedan: 05-03-2004
Medlem nr: 2 930

|
En stor del av spektaklet är inspelat på andra sidan viken där jag jobbat i sommar. Det ser lite kul ut med alla dessa kulisser som är uppbygda och lite längre bort står alla blå bajamajor uppställda med lyxiga husvagnar runt. Får väl erkänna att man tittat mer på inspelningarna vissa dagar, ärn utföra det arbete som skulle...
|
|
|
|
|
02-12-2007, 06:25
|
Medlem
Antal inlägg: 10 440
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 34

|
Storfilmer förlagda i historisk miljö brukar borga för säker kalkon!
|
|
|
|
|
02-12-2007, 19:15
|

Medlem
Antal inlägg: 8 776
Medlem sedan: 02-01-2006
Medlem nr: 6 891

|
CITAT (KURT @ 02-12-2007, 06:25)  Storfilmer förlagda i historisk miljö brukar borga för säker kalkon! Njaa det vet jag inte om jag håller med om iofs men om filmen/erna är lika "bra" som böckerna så är det kalkonvarning!
--------------------
|
|
|
|
|
05-12-2007, 18:25
|

Medlem
Antal inlägg: 4 869
Medlem sedan: 27-11-2004
Medlem nr: 4 761

|
Det verkar spännande. Att se den menar jag. Storyn är väl inte så spännande kanske. Arn var väldigt bra på engelska det var imponerande. Jag trodde han bara fick öva på krigiska saker.
|
|
|
|
|
05-12-2007, 19:05
|

Medlem
Antal inlägg: 9 435
Medlem sedan: 22-04-2004
Medlem nr: 3 363

|
CITAT (Markus_H @ 02-12-2007, 19:15)  Njaa det vet jag inte om jag håller med om iofs men om filmen/erna är lika "bra" som böckerna så är det kalkonvarning! Vad är det för "skit snack"????  Har du verkligen LÄST böckerna?  Det är ju otroligt bra skrivna Skulle filmerna händelsevis vara bara hälften så bra som böckerna, kommer det att rräcka för en "kassa succsé"
--------------------
Bor och Odlar i zon4-5 ...tips hur man sår penseér finns i mitt album..... Penseé album
 
|
|
|
|
|
05-12-2007, 19:37
|

Medlem
Antal inlägg: 8 776
Medlem sedan: 02-01-2006
Medlem nr: 6 891

|
CITAT (Lady Hamilton @ 05-12-2007, 19:05)  Vad är det för "skit snack"????  Har du verkligen LÄST böckerna?  Det är ju otroligt bra skrivna Skulle filmerna händelsevis vara bara hälften så bra som böckerna, kommer det att rräcka för en "kassa succsé"  Jo jag har LÄST böckerna, har alla fyra i bokhyllan. Otroligt bra är ju lite subjektivt.... Jag tyckte att bok 1+2 var bra. Del tre var skriven mest för att det skulle bli en bättre triologi  Del 4 som var en fristående fortsättning verkade helt krystad och förmodligen historiskt motstridig. Kan inte påstå att Guillou är någon större författare, tycker han har torftigt språk och skriver som en 9de klassare.
Redigerat av Markus_H: 05-12-2007, 19:41
--------------------
|
|
|
|
|
05-12-2007, 19:48
|

Medlem
Antal inlägg: 4 869
Medlem sedan: 27-11-2004
Medlem nr: 4 761

|
CITAT (Markus_H @ 05-12-2007, 19:37)  Jo jag har LÄST böckerna, har alla fyra i bokhyllan. Otroligt bra är ju lite subjektivt.... Jag tyckte att bok 1+2 var bra. Del tre var skriven mest för att det skulle bli en bättre triologi  Del 4 som var en fristående fortsättning verkade helt krystad och förmodligen historiskt motstridig. Kan inte påstå att Guillou är någon större författare, tycker han har torftigt språk och skriver som en 9de klassare. Jag har läst den första och började på tvåan. Om jag minns rätt.... Hur som helst så var det ju nått som avbröt min läsning. Minns inte vad. Jag har väl vissa antipatier med den där karln. och jag kan hålla med om känslan du skriver fast det var när jag läste ondskan jag fick känslan av att han skrev som för en serietidning. osv osv. vill inte skriva mer elakt om honom.
|
|
|
|
|
05-12-2007, 20:20
|

Medlem
Antal inlägg: 8 776
Medlem sedan: 02-01-2006
Medlem nr: 6 891

|
CITAT (anna_rispan @ 05-12-2007, 19:48)  Jag har läst den första och började på tvåan. Om jag minns rätt.... Hur som helst så var det ju nått som avbröt min läsning. Minns inte vad.
Jag har väl vissa antipatier med den där karln. och jag kan hålla med om känslan du skriver fast det var när jag läste ondskan jag fick känslan av att han skrev som för en serietidning. osv osv. vill inte skriva mer elakt om honom. Fast jag tyckte det var lite charmigt eller vad man ska kalla det med Ondskan, att språket var fattigt och ganska torftigt. Ondskan var ju hans genombrottsroman, dels var han ung då och boken skildrar ju en tonårings liv. Det "enkla" språket gjorde att jag upplevde boken mer som en mindre verbal tonårings egna ord. Men när en man på 50år som har en lång författarkarriär skriver en boksvit om 4 böcker med samma språk då tycker inte jag det imponerar längre.
--------------------
|
|
|
|
|
05-12-2007, 21:33
|

Medlem
Antal inlägg: 4 869
Medlem sedan: 27-11-2004
Medlem nr: 4 761

|
CITAT (Markus_H @ 05-12-2007, 20:20)  Fast jag tyckte det var lite charmigt eller vad man ska kalla det med Ondskan, att språket var fattigt och ganska torftigt. Ondskan var ju hans genombrottsroman, dels var han ung då och boken skildrar ju en tonårings liv. Det "enkla" språket gjorde att jag upplevde boken mer som en mindre verbal tonårings egna ord. Men när en man på 50år som har en lång författarkarriär skriver en boksvit om 4 böcker med samma språk då tycker inte jag det imponerar längre. Antagligen det då som gjorde att jag tappade lusten. Att språket var väldigt likt Ondskanspråket. Trots alla år som skribent o författare.
|
|
|
|
|
05-12-2007, 22:47
|

Medlem
Antal inlägg: 3 999
Medlem sedan: 01-08-2004
Medlem nr: 4 203

|
CITAT (Markus_H @ 05-12-2007, 19:37)  Jo jag har LÄST böckerna, har alla fyra i bokhyllan. Otroligt bra är ju lite subjektivt.... Jag tyckte att bok 1+2 var bra. Del tre var skriven mest för att det skulle bli en bättre triologi  Del 4 som var en fristående fortsättning verkade helt krystad och förmodligen historiskt motstridig. Kan inte påstå att Guillou är någon större författare, tycker han har torftigt språk och skriver som en 9de klassare. Måste erkänna att läser jag en bok som inte ger mig någonting så undviker jag böcker av samma författare  MEN här har vi en man som anser att författaren är krystad och med torftigt språk ... MEN ändå läser 4-5 av dessa böcker Vet ej vad du har för erfarenhet av niondeklassers litterära förmåga dragen över en kam så där men jag uppfattade det som nedvärderande
|
|
|
|
|
05-12-2007, 23:25
|
Medlem
Antal inlägg: 349
Medlem sedan: 23-07-2007
Medlem nr: 11 660

|
Jag har läst 1 1/2 bok om Arn. Inte så himla bra tycker jag.
Har sett filmerna om Hamilton. Okej filmer men de lockar mig absolut inte till att läsa några böcker om honom. Så fick jag Madame Terror när jag fyllde år en gång. Läste den naturligtvis och DEN ÄR JU SÅ DJÄVLA BRA! NÅGOT AV DET BÄSTA JAG LÄST! Man kan reta sig på Guillou när han är på tv. Lite för bra självförtroende. Men det går inte att bortresonera att han är oerhört påläst. Slänger inte ur sig tyckande hej och hå utan vet vad han talar om.
Och läs Madame Terror! Skickligt skriven, här använder han ett språk som passar honom bättre. Den som absolut har bestämt sig för att inte gilla Guillou ska undvika den boken, för man bara måste beundra honom efter att ha läst den.
|
|
|
|
|
05-12-2007, 23:56
|

Medlem
Antal inlägg: 8 776
Medlem sedan: 02-01-2006
Medlem nr: 6 891

|
CITAT (Snöflinga @ 05-12-2007, 22:47)  Jag var kanske otydlig när jag skrev tidigare. Första boken var bra, andra var övervägande bra men blev lite seg på slutet. Tredje tyckte jag inte gav mig så mycket men har man börjat på en triologi och läst de två första så vill i alla fall jag veta hur det slutar. Den fjärde är ju en fristående uppföljare så jag trodde den skulle vara annorlunda och det var den ju på det visat att den var sämre än de tre första. CITAT Vet ej vad du har för erfarenhet av niondeklassers litterära förmåga dragen över en kam så där men jag uppfattade det som nedvärderande  vill inte vara nedvärderande mot niondeklassare men hur många niondeklassare skriver romaner som gör något större intryck?
--------------------
|
|
|
|
|
18-12-2007, 13:55
|

Medlem
Antal inlägg: 8 776
Medlem sedan: 02-01-2006
Medlem nr: 6 891

|
Har någon varit på världspremiären i Skara ???? såg att filmen fick 3 getingar av 5 i Expressen.
--------------------
|
|
|
|
|
18-12-2007, 14:07
|

Validating
Antal inlägg: 3 808
Medlem sedan: 15-04-2005
Medlem nr: 5 448

|
Den fick 1 fyr av 5 i GP.
Jag har inga direkta åsikter om Guillous författarskap; Hamiltonböckerna intresserar mig inte och vad gäller Arn-böckerna så hyste jag redan från början en smula antipati - men jag har kompisar som tycker bokserien är bra. Jag har alltså inte läst Arn-böckerna, jag väntar tills TV-serien kommer. Får hoppas den inte blir lika svårsedd som 'Snapphanar', eller vad nu eländet hette.
Guillous bok "Häxornas tid" var dock bra tyckte jag. En slags journalistisk reflektion, mer än historisk, men jag hade inte läst någon sådan tidigare om tiden som avhandlades.
När det gäller språket kan man fråga sig vilken nivå Guillou avsett att lägga sig på. När man skriver historiska romaner är det lätt hänt att ta till ett alltför högtravande språk. Jag tror Guillou försökt akta sig för det en aning, han skulle säkert kunna skriva mer måleriskt om han ville - men, hade böckerna blivit bättre för det? Snarare blivit pekoraler, eller, vad vet jag, jag har ju inte läst dem.
Redigerat av Pirum: 18-12-2007, 14:11
--------------------
zon2.5
|
|
|
|
|
18-12-2007, 14:25
|

Medlem
Antal inlägg: 94 312
Medlem sedan: 07-10-2007
Medlem nr: 12 751

|
Måste erkänna att jag var otroligt skeptisk innan jag läste böckerna om Arn. Jag är historielärare och retar min omgivning till vansinne när jag anmärker på historiska felaktigheter på film och i böcker. Slukade G:s böcker. Tyckte särskilt mkt om tvåan, som huvudsakligen utspelar sig i Palestina. Öppningsscenen där Arn möter Salladin är helt magisk. Har inte kunnat beslå författaren med några historiska felaktigheter. Allt är sannolikt/möjligt även om sannolikheten att allt skulle vara sant närmar sig noll. G har två fäblesser som man möjligen kan reta sig på. 1. En övermänniska till manlig huvudperson. 2. En stark ambition att marknadsföra arabernas förträfflighet. Som sagt, jag tycker böckerna är både välskrivna och spännande. Bland de flera hundra historisk romaner jag läst, så hamnar böckerna om Arn bland de 10-15 % bästa. Jag tvekar lite att se filmen. Det är ju sällan man blir nöjd med filmen om man fascinerats av den litterära förlagan. Filmerna som bygger på Sagan om ringen är det enda undantag jag minns. De var, enligt min mening, faktiskt ännu bättre än böckerna, vilket jag aldrig väntat mig. Så det lutar väl åt att jag går och ser filmen. Det vore ju synd att missa något bra.
--------------------
Har du också ett stort monster under sängen?  zon 1
|
|
|
|
|
18-12-2007, 14:27
|
Medlem
Antal inlägg: 10 440
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 34

|
CITAT (Pirum @ 18-12-2007, 15:07)  Den fick 1 fyr av 5 i GP.
......... Jag har alltså inte läst Arn-böckerna, jag väntar tills TV-serien kommer. Får hoppas den inte blir lika svårsedd som 'Snapphanar', eller vad nu eländet hette.
....... TV-serien blir säkert mycket bättre än filmen, den är ju dubbelt så lång!
|
|
|
|
|
18-12-2007, 14:33
|

Medlem
Antal inlägg: 94 312
Medlem sedan: 07-10-2007
Medlem nr: 12 751

|
Så dålig som "Snapphanar" var, är det omöjligt att ens komma i närheten av.
--------------------
Har du också ett stort monster under sängen?  zon 1
|
|
|
|
|
18-12-2007, 15:54
|

Medlem
Antal inlägg: 1 072
Medlem sedan: 20-04-2004
Medlem nr: 3 347

|
CITAT (aq42 @ 18-12-2007, 14:33)  Så dålig som "Snapphanar" var, är det omöjligt att ens komma i närheten av. Det får vi ju verkligen hoppas. Jag känner oxå lite kalkonvarning över ARN. Hoppas jag har fel.
--------------------
Zon III till vardags men Zon IV i övrigt...
|
|
|
|
1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
0 medlem(mar):
|
|
 |
|