Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


           
          Skriv svarNytt inlägg
          > Angrepp på buskar, tappar bladen, Ser ut som någon pudrat mjöl på buskarna
          svanqvistj
          Inlägg 08-06-2008, 18:29
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 103
          Medlem sedan:
          24-02-2005
          Medlem nr: 5 058



          Hej!

          Jag har på ett ställe i trädgården 3 buskar, två hybridolvon och en vingad benved, i en grupp. Helt plötsligt efter en fantastisk blomning på olvonen började bladen skrumpna, gulna och sedan falla av. Även de utblommade blomkvastarna följde samma mönster. De ser för eländiga ut - mer som skelett än levande buskar. Grenarna ser dock spänstiga ut än. Vid närmare titt på buskarna ser det ut som någon pudrat vitt mjöl eller liknande över dem. Detta mjöl finns även på benveden som ännu inte har tappat bladen. Många grenar på benveden dog i våras - de var helt intorkade - så jag trodde det kanske var blom- och grentorka på den. Men blir det då ett vitt pulver på busken?

          Har letat i min uppslagsbok men inte hittat just detta angrepp beskrivet.

          Vad är det för typ av sjukdom och hur angriper jag den på bästa sätt?

          Tacksam för svar, detta är mina 3 först planterade buskar från vi flyttade in hösten 2002, och det känns trist att det som äntligen börjar växa upp rejält förstörs. Kan tillägga att jag bor i zon 3 och att ingenting i buskarnas miljö eller skötsel har ändrats.

          Jeanette
           
          Citera
          Bassam
          Inlägg 08-06-2008, 19:30
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 7 985
          Medlem sedan:
          04-10-2007
          Medlem nr: 12 723



          Det är mjöldagg Svampsjudom som ser ut mjöl på växter, det är lätt att behandla Svampsjudom just nu:
          Du ska bort alla skada delar och bräna dem.
          Du kan vattna växter med ( Binab ) som säljer på vanliga mataffären.
          Det finns biologiska bekämpbing som heter( Trichoderma harzianum + svamp Binab TF WP Mot svampsjukdomar
          obs: den svampen som orsaken heter ( Sphaerotheca pannosa. )

          lycka till,H:Bassam
           
          Citera
          CillaM
          Inlägg 08-06-2008, 19:40
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 3 419
          Medlem sedan:
          21-01-2005
          Medlem nr: 4 901



          Det kan också vara torkan, eller frosten som slog till hårt i maj. Om du har sådana mängder med vatten som jag bara kan önska mig, så kan du ju vattna buskarna/träden. Reservbladen på buskarna/träden kommer nästan säkerligen slå ut. Allt är inte sjukdom eller ohyra utan kan vara en helt naturlig reaktion på det onaturliga klimatet, för tillfället.
           
          Citera
          svanqvistj
          Inlägg 09-06-2008, 13:22
          Länk hit: #4


          Medlem
          Antal inlägg: 103
          Medlem sedan:
          24-02-2005
          Medlem nr: 5 058



          Hejsan!

          Tack för era svar.

          Mjöldagg brukar ju uppträda när det är torrt, och det är just där dessa buskar står just nu torrt så det knastrar. Fast å andra sidan ser detta inte riktigt ut som mjöldagg brukar göra, jag hoppas och tror det är en reaktion på torkan och/eller frosten. Men jag tänker både vattna och behandla mot mjöldagg så är jag på säkra sidan.

          Jag hade tidigare i vår en pärlrönn som drabbades av samma sak (dock utan något "vitt puder" inblandat) och den har nu återhämtat sig och börjar skicka ut nya blad. Så den var det säkert frosten som tog i maj.

          Vi får hålla ut och vänta in regn! sweatingbullets.gif

          Tack igen /Jeanette

           
          Citera
          Bassam
          Inlägg 09-06-2008, 17:11
          Länk hit: #5


          Medlem
          Antal inlägg: 7 985
          Medlem sedan:
          04-10-2007
          Medlem nr: 12 723



          Bifogad fil  rust6.jpg ( 3.42k ) Antal nedladdningar: 22
          Bifogad fil  rus5.jpg ( 4.35k ) Antal nedladdningar: 17
          Bifogad fil  rust2.jpg ( 3.42k ) Antal nedladdningar: 118
          Bifogad fil  rust1.jpg ( 3.27k ) Antal nedladdningar: 31

          mjöldagg ser ut så.
          Lycka till, H:Bassam
           
          Citera
          Cilla
          Inlägg 10-06-2008, 01:28
          Länk hit: #6


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Det där ser snarare ut som rosrost. Mjöldagg på ros brukar vara vitt och kan förekomma både på blad och stjälkar. Men på benved är det ju ovanligare. Olvon tror jag att jag sett angrepp på någon gång, men de brukar ju också bli angripna av löss så att bladen både ändrar form och färg så det är inte helt lätt att urskilja.

          Vitt puder på växter brukar vara mjöldagg, och alla "mjöldaggar" är beroende av stark variation mellan torka och fukt för att sprida sig. Vissa sorter får det lättare än andra (det är tydligt i rossläktet t ex) och receptet heter att vattna vid torka och att låta bli vid kraftiga regn. Gör man ingenting är risken stor att växten försvagas av torkan och mjöldaggen, om den är väl spridd, får större effekt.

          det bruakr skrivas att man utöver detta också kan använda bikarbonat (bakpulver) i en blandning och spruta på. Vilken effekt detta har eller hur man blandar det vet jag inte. Sprutar man utan att vattna vid torka tror jag effekten blir noll.

          Redigerat av Cilla: 10-06-2008, 01:46


          --------------------
           
          Citera
          Åsa, mälardalen ...
          Inlägg 10-06-2008, 15:17
          Länk hit: #7


          Medlem
          Antal inlägg: 18 595
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 31



          Japp det på bilderna är rosrost och inte mjöldagg.

          Kan lägga till att det finns många olika arter mjöldagg och de flesta är specialiserade på ett eller ett fåtal växtslag så har man några växter i trädgården som får mjöldagg innebär det inte att de svamparna hoppar över på allt i trädgården.


          --------------------
          Mvh Åsa


          Människor kan diskutera, men naturen agerar. (Voltaire)
           
          Citera
          Bassam
          Inlägg 10-06-2008, 16:25
          Länk hit: #8


          Medlem
          Antal inlägg: 7 985
          Medlem sedan:
          04-10-2007
          Medlem nr: 12 723



          Bifogad fil  mjöldagg3.jpg ( 5.55k ) Antal nedladdningar: 44
          Bifogad fil  mjöldagg2.jpg ( 1.71k ) Antal nedladdningar: 33
          [attachment=1951
          8:mjöldagg1.jpg]
          det är mjöldagg som Svampen som heter ( Sphaerothea pannos ) gör ,
          Lycka till, H:Bassam
          Bifogade fil(er)
          Bifogad fil  mjöldagg1.jpg ( 3.6k ) Antal nedladdningar: 16
           
           
          Citera
          Cilla
          Inlägg 10-06-2008, 17:17
          Länk hit: #9


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Japp, det där är mjöldagg på ros, men som Åsa skriver så sprids ofta inte mjöldagg från en art till en annan. Det är oftare så att t ex en mjöldaggsbenägen ros (olika rossorter är OLIKA receptiva också) får det samma år som en lönn får sin speciella mjöldagg eftersom väderförhållandena har varit gynnsamma för dem båda.

          Det finns ingen anledning att gå fram med storsprutor med handelns växtgiftmedel, för de flesta växter klarar mjöldaggen under något år om man bara håller dem vattnade. Jag har mjöldagg varje år på ett antal rosor (Poppius t ex) och de överlever ändå med bevattning.


          --------------------
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 23-09-2025, 23:05
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon