Jag var på en kurs men en man som ägnar sig åt något han kallar Original Play.
Han hävdar att lek är en kommunikationsform som alla högre stående varelser kan ägna sig åt och kommunicera med över artgränserna!
Fred (han heter så) har bl.a. lekt med vilda vargar, lejon i nationalparker, delfiner, elefanter osv. Har har oxå jobbat mycket med gatugäng i USA, utvecklingsstörda barn osv.
Han berättade underbara historier om hur vilda djur kan välja att leka istället för att följa sina instinkter och bara äta upp varandra.
Ett exempel var en späckhuggare...
Det låg ett stort gäng späckhuggare ute i vattnet och väntade på att små försvarslösa sälungar skulle simma ut. När de gjorde det så åt de upp dem. Men denna späckhuggare, han fick tag på en unge, men instället för att äta upp dem, så tog han den försiktigt i munnen och simmade in med den och lade upp den på isen igen... Då ungen försökte simma ut igen så puffade späkhuggaren på den så att den kom tillbaka upp på isen igen.
Den späckhuggaren valde att inte äta upp sälen, utan hjälpa den.
En annan sak han berättade var om en by i Canada. Varje vår gick det förbi isbjörnar där, som precis kommit upp ur idet. Dessa är ju såklart väldigt hungriga. I byn hade man massor med slädhundar som satt kopplade utanför husen. Men björnarna åt inte upp hundarna, trots att de skulle vara ett mycket lätt byte då de var kopplade. Istället stannade de till i byn och lekte med hundarna! De tumlade runt och busade.
Detta upprepades varje vår!
Jag blir så glad på när man får bevis på att djuren inte bara är styrda av instinkter, utan är "mer" är så!
Har man levt med djur i många år vet man redan det... Men många människor vill ju få det till att djur bara är biologiska maskiner, utan tankeverksamhet eller riktigta känslor!