Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


           
          Skriv svarNytt inlägg
          > Valnöt ympad på svagväxande grundstam, Ger mycket tidig skörd
          KURT
          Inlägg 28-09-2009, 15:35
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 10 440
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 34



          I ett intressant avsnitt av TV-programmet Naturtid (avsnittet från 8/11 2008) visas valnötter som är ympade på svagväxande grundstam (svart valnöt), som ger frukt bara efter några få år, och som inte blir mer än 3-4 m höga.


          I programmet visas också uppstammade hasselnötsträd, och olika fikonsorter, samt lite ympningsteknik. Att använda hyvel vid praktiskt skarvympning, för att få jämna ytor var ju mycket !

           
          Citera
          Huggorm
          Inlägg 28-09-2009, 16:22
          Länk hit: #2


          Moderator
          Antal inlägg: 18 405
          Medlem sedan:
          27-01-2007
          Medlem nr: 9 009



          Mycket bra program, även om jag inte förstår danskan till 100%. Kastanjen var extra intressant, den svagväxande grundstammen gör ju att dom avslutar tillväxten tidigt på säsongen och satsar på nötterna i stället. Kan man inte tänka sig att en sådan skulle klara hårdare klimat bra? Visserligen blir kanske aldrig kastanjerna helt klara, men dom borde få mer tid att avmogna om tillväxten avtar tidigare? Det vore intressant att testa ett sådant träd i svenskt klimat zon 3-4 kanske 5.

           
          Citera
          KURT
          Inlägg 28-09-2009, 16:49
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 10 440
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 34



          Ja idén med svagväxande grundstammar verkar i många fall också förbättra kronans avmogning och göra dem mera tåliga. Men vinteröverlevnad handlar också väl så mycket om att de också skall ha "tålamod" och inte vakna alltför tidigt i vårsolen! Det var också intressant att se att det uppenbarligen inte gjorts så mycket förädlingsarbete på många växter sedan 1800-talet!
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 24-07-2025, 01:25
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon