Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Svampangrepp?
          naglo
          Inlägg 27-08-2011, 16:34
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 6
          Medlem sedan:
          30-07-2011
          Medlem nr: 67 908



          Hej!
          Jag är en nybliven trädgårdsinnehavare och jag skulle behöva lite råd. I vår trädgård har vi några fruktträd: fyra äppelträd (varav ett nyplanterat som inte gett någon frukt ännu), ett päronträd och två plommonträd. Under sommaren har vi sett hur *samtliga* äpplen på ett av äppelträden angripits av något som ser ut som svamp, varefter frukten skrumpnat och fallit till marken. På ett annat äppelträd som står precis intill har endast något enstaka äpple drabbats. På bifogade bild ser ni hur äpplena ser ut strax innan de faller till marken.

          Häromdagen noterade vi att ett av våra plommonträd (som står en bit ifrån det drabbade äppelträdet) ser ut att ha drabbats av precis samma sak, se bifogade bild på ett angripet plommon. Än så länge hänger några av plommonen kvar i trädet, men alla plommon ser ut att vara angripna i olika stadier.

          Det jag nu undrar vad detta kan vara och vad man kan göra åt det? Själv är jag förvånad över att angreppen drabbar olika sorters fruktträd; jag trodde svampar o dyl var specialiserade på en viss art. Jag tycker det också är lite underligt att ett intilliggande träd endast drabbas lite grann, medan ett annat träd 7 meter bort drabbas värre. Det jag möjligen kan tänka mig som förklaring är att vi har byggt hus på tomten och vissa träd blivit mer stressade över detta än andra, och detta lett till att just de angripits. Detta leder till tanken att det hela kanske går över till nästa säsong, när de nu får stå i lugn och ro utan gräv- och schaktmaskiner som arbetar intill.

          Vad säger ni som kan detta bättre?

          /Ola
          Bifogade fil(er)
          Bifogad fil  P1040674.JPG ( 448.09k ) Antal nedladdningar: 33
           
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar (1 - 3)
          Piccante
          Inlägg 27-08-2011, 17:27
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 8 776
          Medlem sedan:
          02-01-2006
          Medlem nr: 6 891



          jag tror det är fruktmögel Monilia


          --------------------
          আছে কিছুই গুরুত্বপূর্ণ!
           
          Citera
          naglo
          Inlägg 27-08-2011, 20:13
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 6
          Medlem sedan:
          30-07-2011
          Medlem nr: 67 908



          Hur behandlar man det? Kan det försvinna av sig själv?
           
          Citera
          Jultorpet
          Inlägg 27-08-2011, 23:23
          Länk hit: #4


          Medlem
          Antal inlägg: 397
          Medlem sedan:
          19-09-2007
          Medlem nr: 12 562



          Ja visst är det Monilia. Det angriper främst skadad frukt, kan vara små skador som stick av någon insekt eller om det är mask som gör hål i skalet.

          Det är viktigt att plocka bort alla angripna frukter och det kan också vara bra att gallra om det är mycket frukt på trädet eftersom det sprider sig till de som sitter tätt intill.
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 16-08-2025, 01:19
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon