Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Mediadrev
          Gunilla T
          Inlägg 07-11-2011, 17:39
          Länk hit: #1


          Gäster






          Jag har alltid tyckt förfärligt illa om mediadrev - oavsett vem offret är. Jag får alltid en obehaglig känsla av att någon vill påverka mig i en önskvärd riktning där jag saknar tillgång till adekvat information, känner mig helt enkelt manipulerad.

          Dessutom finns alltid en levande, kännande människa bakom rubrikerna, ett offer, som inte har en chans. De flesta försöker förklara men det leder enbart till att drevet får nytt bränsle och det blir bara värre, det är en förfärlig situation där den enskilda människan är fullkomligt maktlös.

          Jag välkomnar däremot saklig, seriös och välgrundad journalistik....det gäller att sålla agnarna från vetet. Så oerhört lätt att bli påverkad.

          Vem granskar medierna? av Maria- Pia Boethius;

          http://www.etc.se/ledare/vem-granskar-medierna

          Redigerat av Gunilla T: 07-11-2011, 17:46
           
          Citera
          2 sidor V   1 2 >  
          Nytt inlägg
          Svar (1 - 19)
          Huggorm
          Inlägg 07-11-2011, 17:49
          Länk hit: #2


          Moderator
          Antal inlägg: 18 405
          Medlem sedan:
          27-01-2007
          Medlem nr: 9 009



          Jag läser aldrig en enda artikel nu för tiden utan att vara misstänksam och verkligen fundera över rimligheten. Jag litar inte en sekund på media. Alla har sina egna syften, och är det inte rena faktafel eller missförstånd så är det vinklingar.
           
          Citera
          Anma
          Inlägg 07-11-2011, 17:55
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 10 260
          Medlem sedan:
          02-05-2005
          Medlem nr: 5 642



          CITAT (Huggorm @ 07-11-2011, 17:49) *
          Jag läser aldrig en enda artikel nu för tiden utan att vara misstänksam och verkligen fundera över rimligheten. Jag litar inte en sekund på media. Alla har sina egna syften, och är det inte rena faktafel eller missförstånd så är det vinklingar.

          Medan andra sväljer allt med hull och hår. Med tanke på hur genomskinligt Juholtdrevet var så är det ju riktigt patetiskt av dem som svalde hela betet påstå att de inte påverkas eller går på mediadreven. Vissa av dem har ju den höga tron om sig själv. Syftar nödvändigtvis inte på dig nu.
           
          Citera
          Gunilla T
          Inlägg 07-11-2011, 18:00
          Länk hit: #4


          Gäster






          Ja Huggorm - det är nog ett klokt ställningstagande. Visst - alla har sina syften men ibland kan syftet vara gott eller ...?

          Informationen sprids ju sekundsnabbt idag via alla bloggar och forum, och förvanskas åter igen en gång av vilka syften bloggaren har och, hur de överensstämmer med läsarens personliga mottaglighet för budskapet.

           
          Citera
          gnon49
          Inlägg 07-11-2011, 18:07
          Länk hit: #5


          Medlem
          Antal inlägg: 4 721
          Medlem sedan:
          19-07-2008
          Medlem nr: 17 660



          Visst vinklas det i media. Åt vilket håll beror nog på vilken blaska man läser. Det där kornet av sanning som ju oftast finns kan vara svårt att hitta. Är man politiker eller högt uppsatt person så är man nog inte helt obekant med hur ett mediadrev kan uppstå. Det startar ju inte utan anledning, även om det kan ta orimliga propositioner, och utsätta fler än den det berörde från början, för medias nyfikenhet.


          --------------------
          Odlar i zon 2-3 utanför Uddevalla

          Den bästa huvudkudden har ett positivt innehåll.
           
          Citera
          Gunilla T
          Inlägg 07-11-2011, 18:54
          Länk hit: #6


          Gäster






          CITAT (gnon49 @ 07-11-2011, 18:07) *
          Visst vinklas det i media. Åt vilket håll beror nog på vilken blaska man läser. Det där kornet av sanning som ju oftast finns kan vara svårt att hitta. Är man politiker eller högt uppsatt person så är man nog inte helt obekant med hur ett mediadrev kan uppstå. Det startar ju inte utan anledning, även om det kan ta orimliga propositioner, och utsätta fler än den det berörde från början, för medias nyfikenhet.


          Jag tror faktiskt att man, som politiker, kan vara helt oförberedd. Jag gissar att högt uppsatta politiker får en viss mediaträning, ja, men de kan aldrig vara förberedd på vad som sätter det hela i rullning. Ibland kan det vara fullständigt oskydiga saker och de kan aldrig någonsin vara förberedda på hur det känns att traska uppför Golgatan.

          Just detdär du säger, att det startar inte utan anledning är det som människor intalar sig för att rättfärdiga sitt eget deltagande i drevet. Något måste han/hon ändå ha gjort...

          Kommer ni ihåg UD tjänstemannen Danielsson?... som tjänstgjorde under tsunamin i Thailand? Förföljelsen av honom var hänsynslös - medierna påstod till slut att han hade en affär med någon av kollegorna.

          Han gav ut en bok sedan om hela förloppet (ja, jag vet...) men det var en fullständigt krossad person som under större delen av sitt liv varit en oförtrutlig grå tjänsteman och gjort mycket bra för vårt land. Det är viktigt hur man slutar sitt arbete i livet..
           
          Citera
          Gossen Ruda
          Inlägg 07-11-2011, 18:57
          Länk hit: #7


          Medlem
          Antal inlägg: 23 957
          Medlem sedan:
          08-11-2002
          Medlem nr: 296



          Jag tycker att en tråkig del av mediadrevet är att när det väl har börjat så tävlar murvlarna om att hitta nya snaskiga detaljer, hur små har ingen betydelse. Man måste visa att man är med på banan.


          --------------------
          Mera Japan-pop åt svenska folket AKB48と日本を発見するには、長い時間に起こった最高のことです

          Straight for ever. Cogito, ergo sum.
           
          Citera
          Gunilla T
          Inlägg 07-11-2011, 19:35
          Länk hit: #8


          Gäster






          Ja, detdär är ganska tydligt ibland, nästan fjantigt hur de försöker suga ut allt för att förbättra "storyn". Men vi är ju utlämnade till media och hur skall vi klara att orientera oss på att förnuftigt sätt?

          För visst finns det seriösa journalister också som aldrig skulle nedlåta sig till att skriva Toblerone Mååna eller alla dessa öknamn som Juholt fått eller...???
           
          Citera
          mamamaggan
          Inlägg 07-11-2011, 20:02
          Länk hit: #9


          Medlem
          Antal inlägg: 15 810
          Medlem sedan:
          11-11-2003
          Medlem nr: 2 558



          Man måste läsa med urskiljing och tänka på att man inte vet vad som ligger bakom. Trots det så upprörs man dels av vad som skrivs och dels av vad anledningen till skrivandet är.

          Ibland förstår man att det bara är i det närmaste rena lögner eller vinklingar som gör att man tror det handlar om något helt annat än vad det är.

          Men , som politiker måste man i dag vara beredd på att något sådant kan hända. Man måste veta hur man ska bete sig när det " värsta " händer. Utbildning och så stöd när det händer måste man ha.


          Jag brukar själv reagera när journalister skriver så att man " bara vet " att det är invandrare artikeln handlar om . Varför inte skriva mer om framgångssagor , oavsett vem/vilka som är inblandade ?


          Men det säljer väl inte lika mycket ?!


          --------------------
          Mälardalen zon 2 - 3

          Att känna skuld är att vara human
           
          Citera
          Rihane
          Inlägg 07-11-2011, 20:15
          Länk hit: #10


          Gäster






          Har förstått att man blir mer påverkad av reklam och "dold" reklam än vad man själv tror. Vilket gör att jag försöker vara vaksam på orden och sanningshalten i det som sägs.
          Brukar undvika löpsedlar och dylikt när jag märker att ett drev är igång. Avvaktar för att i efterhand försöka förstå det som hände. Jag provade att följa med lite i drevet mot sossen och mot historieskrivande moderater men mitt första tillvägagånsätt passar mig bättre.

          När något påstås vill jag om möjligt gå till källan och till vad den som skriver något kan ha för ett syfte. ( Till skillnad från uppfattningen som man hittar på somliga forum) tycker jag att det viktiga är vad som sägs än hur det sägs. Skalar man bort alla adjektiv så försvinner lite av det som kan vara en manipulation. Koncentrerar jag mig på det finner jag ofta att egentligen inget har hänt eller så kan iallafall jag lättare få en bild om det som sagts är rimligt eller orimligt.

          Läste nu länken som du lade in, gillar henne.
           
          Citera
          Gita
          Inlägg 07-11-2011, 20:34
          Länk hit: #11


          Medlem
          Antal inlägg: 5 162
          Medlem sedan:
          20-11-2006
          Medlem nr: 8 833



          En intressant fråga är vad som avgör om en händelse blir ett drev eller inte. När det gäller Juholt så blev det ju uppenbarligen ett drev, men sen har man ju försökt att dra igång drev mot Bildt, Arkelstens historiebeskrivning och t.o.m. Borgs privatekonomi utan att det blev något. Vad beror detta på? Något hos personen Juholt som triggar? Jag vet inte, men nog är det ett ganska intressant fenomen.
          Gita
           
          Citera
          gnon49
          Inlägg 07-11-2011, 21:03
          Länk hit: #12


          Medlem
          Antal inlägg: 4 721
          Medlem sedan:
          19-07-2008
          Medlem nr: 17 660



          CITAT (Gunilla T @ 07-11-2011, 18:54) *
          Jag tror faktiskt att man, som politiker, kan vara helt oförberedd. Jag gissar att högt uppsatta politiker får en viss mediaträning, ja, men de kan aldrig vara förberedd på vad som sätter det hela i rullning. Ibland kan det vara fullständigt oskydiga saker och de kan aldrig någonsin vara förberedda på hur det känns att traska uppför Golgatan.

          Just detdär du säger, att det startar inte utan anledning är det som människor intalar sig för att rättfärdiga sitt eget deltagande i drevet. Något måste han/hon ändå ha gjort...

          Kommer ni ihåg UD tjänstemannen Danielsson?... som tjänstgjorde under tsunamin i Thailand? Förföljelsen av honom var hänsynslös - medierna påstod till slut att han hade en affär med någon av kollegorna.

          Han gav ut en bok sedan om hela förloppet (ja, jag vet...) men det var en fullständigt krossad person som under större delen av sitt liv varit en oförtrutlig grå tjänsteman och gjort mycket bra för vårt land. Det är viktigt hur man slutar sitt arbete i livet..

          Danielsson gillade jag faktiskt. Men han blev väl petat av Persson och utsedd till syndabock när det var regeringen som faktiskt var handlingsförlamad eller inte orkade bry sig under julhelgen.


          --------------------
          Odlar i zon 2-3 utanför Uddevalla

          Den bästa huvudkudden har ett positivt innehåll.
           
          Citera
          Anma
          Inlägg 07-11-2011, 21:12
          Länk hit: #13


          Medlem
          Antal inlägg: 10 260
          Medlem sedan:
          02-05-2005
          Medlem nr: 5 642



          CITAT (Gita @ 07-11-2011, 20:34) *
          En intressant fråga är vad som avgör om en händelse blir ett drev eller inte. När det gäller Juholt så blev det ju uppenbarligen ett drev, men sen har man ju försökt att dra igång drev mot Bildt, Arkelstens historiebeskrivning och t.o.m. Borgs privatekonomi utan att det blev något. Vad beror detta på? Något hos personen Juholt som triggar? Jag vet inte, men nog är det ett ganska intressant fenomen.
          Gita

          Jag tror att Maria-Pia Boëthius har i alla fall en del av förklaringen:

          "Jag skäms över svenska journalisters agerande under Juholtdrevet. Jag skäms också över de få som låtsas granska medierna, Resumé, P1:s ”Medierna” och ”Publicerat” och nätets ”Second Opinion” till exempel. De agerar inuti medievärlden, vill räknas där och de är allt annat än fria och fritt tänkande. Jag har pratat med många journalister om drevet. En (mycket respekterad) sa: ”Jovisst, läskigt, men Håkan Juholt borde inte vara partiledare för socialdemokraterna.” Hon var alltså beredd att acceptera ett orättfärdigt drev för att få bort Juholt; en moral hämtad från dokusåporna."

          Jag har en kvalificerad gissning på vem denna "hon" är, men den behåller jag nog för mig själv.

          Redigerat av Anma: 07-11-2011, 21:13
           
          Citera
          gnon49
          Inlägg 07-11-2011, 21:17
          Länk hit: #14


          Medlem
          Antal inlägg: 4 721
          Medlem sedan:
          19-07-2008
          Medlem nr: 17 660



          CITAT (Gita @ 07-11-2011, 20:34) *
          En intressant fråga är vad som avgör om en händelse blir ett drev eller inte. När det gäller Juholt så blev det ju uppenbarligen ett drev, men sen har man ju försökt att dra igång drev mot Bildt, Arkelstens historiebeskrivning och t.o.m. Borgs privatekonomi utan att det blev något. Vad beror detta på? Något hos personen Juholt som triggar? Jag vet inte, men nog är det ett ganska intressant fenomen.
          Gita

          Tror det beror på att han partiledare. Dom granskas alltid extra noga med lupp av medierna. Genom sina obetänksamma uttalanden tidigare hade nog murvlarna ögonen på honom helt enkelt. Flugan o sockerbiten. Att göra moraliska fel inom politiken tror jag är en värre försyndelse än att bryta mot lagen.


          --------------------
          Odlar i zon 2-3 utanför Uddevalla

          Den bästa huvudkudden har ett positivt innehåll.
           
          Citera
          Gossen Ruda
          Inlägg 07-11-2011, 21:46
          Länk hit: #15


          Medlem
          Antal inlägg: 23 957
          Medlem sedan:
          08-11-2002
          Medlem nr: 296



          Det var någon svartfot inom S som tipsade murvlarna. Det är min bestämda uppfattning och det finns även ett tänkbart namn. Att det inte blev något när man började granska övriga fifflare och då inom alliansen så var krutet slut. Inte ens en murvel kan hålla på hur länge som helst.


          --------------------
          Mera Japan-pop åt svenska folket AKB48と日本を発見するには、長い時間に起こった最高のことです

          Straight for ever. Cogito, ergo sum.
           
          Citera
          Överbölingen
          Inlägg 07-11-2011, 22:58
          Länk hit: #16


          Medlem
          Antal inlägg: 1 602
          Medlem sedan:
          09-02-2003
          Medlem nr: 707



          Oaktat var jag srår poliyiskt så har jag nästan aldrig fallit för Expressen och Aftonbladet skriverier. Och deras löpsedlar. Enligt erfarenhet är de inte vederhäftiga. Men skickligt uppbyggda för att kvällsblaskan skall köpas av godtrogna troende. SKIT.

          Min tilltro tlll tabloidernas utsaga är totalt minus. När det gäller scoop.

          Däremot accepterar jag humanistisk referens typ musik och film. Jag har ju en f d elev på kultorredaktionen. angel_not.gif
           
          Citera
          netha
          Inlägg 07-11-2011, 23:19
          Länk hit: #17


          Gäster






          CITAT (Överbölingen @ 07-11-2011, 22:58) *
          Oaktat var jag srår poliyiskt så har jag nästan aldrig fallit för Expressen och Aftonbladet skriverier. Och deras löpsedlar. Enligt erfarenhet är de inte vederhäftiga. Men skickligt uppbyggda för att kvällsblaskan skall köpas av godtrogna troende. SKIT.

          Min tilltro tlll tabloidernas utsaga är totalt minus. När det gäller scoop.

          Däremot accepterar jag humanistisk referens typ musik och film. Jag har ju en f d elev på kultorredaktionen. angel_not.gif

          Du är lite kul du! *S*
           
          Citera
          Motti
          Inlägg 07-11-2011, 23:48
          Länk hit: #18


          Medlem
          Antal inlägg: 10 802
          Medlem sedan:
          03-06-2008
          Medlem nr: 16 563



          Är väl inget som är speciellt !vi har ju media drev här med på Odla också fan ta den som inte tycker som majoriteten,då hänger man dom med ord wink.gif
           
          Citera
          Gita
          Inlägg 08-11-2011, 12:52
          Länk hit: #19


          Medlem
          Antal inlägg: 5 162
          Medlem sedan:
          20-11-2006
          Medlem nr: 8 833



          CITAT (Motti @ 07-11-2011, 23:48) *
          Är väl inget som är speciellt !vi har ju media drev här med på Odla också fan ta den som inte tycker som majoriteten,då hänger man dom med ord wink.gif

          Exakt!
          Gita
           
          Citera
          Anma
          Inlägg 08-11-2011, 13:09
          Länk hit: #20


          Medlem
          Antal inlägg: 10 260
          Medlem sedan:
          02-05-2005
          Medlem nr: 5 642



          Jag tycker nog att det är samma lika från alla håll. Finns onyanserade påhopp från alla håll och kanter.
           
          Citera

          2 sidor V   1 2 >
          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 10-08-2025, 13:16
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon