Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Hur mycket belysning till frösådder?, Vilka ljusrör och hur många?
          kerstinh
          Inlägg 26-01-2012, 13:09
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 150
          Medlem sedan:
          11-02-2009
          Medlem nr: 21 073



          Jag tänkte bygga om en hylla till odlingshylla med extrabelysning och undrar hur många lysrör jag behöver för frösådder. Hyllan är 30 cm djup. Köper jag lysrörsamaturer med två lysrör så är de runt 13-19 cm breda. Räcker det med en sån för varje hyllplan eller måste jag sätta två bredvid varandra för att alla sådder ska få lika mycket ljus?

          Jag har även en hylla som är 50 cm djup. Har inte riktit bestämt vilken av hyllorna det blir, så jag undrar även för denna om det i så fall skulle behövas två dubbelarmaturer eller om det räcker med en.

          Sedan försöker jag bli klok på det där med vilka lysrör man ska ta. Är det antal K som är det viktiga eller kan man i stort sett ta vilka som helst?

          Är jättetacksam för svar.

          /Kerstin
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar (1 - 10)
          octachoron
          Inlägg 26-01-2012, 13:53
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 891
          Medlem sedan:
          19-09-2008
          Medlem nr: 18 990



          Av standardlysrör så är kallvita (4000 K) lysrör bäst. De vanligaste i handeln för hemmabruk är dock varmvita, de fungerar också fast inte lika bra.
          Jag beställde special fullfärgslysrör i en lokal elbutik och testade tillsammans med kallvita lysrör. Om jag ska ersätta lysrören kommer jag bara att skaffa kallvita nästa gång. Betydligt billigare och ingen märkbar skillnad för mig.

          Redigerat av octachoron: 26-01-2012, 13:56
           
          Citera
          Lady Hamilton
          Inlägg 26-01-2012, 16:03
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 9 435
          Medlem sedan:
          22-04-2004
          Medlem nr: 3 363



          Har du reflektorer bakom lysrören? "väggen" på hyllan är den ljus? eller sprids ljuset ut på båda sidor?
          Det räcker med en dubbelarmatur om du har reflektorer eller "väggar" som fångar upp ljuset så det inte "sprids ut" i rummet för mycket. Och jag håller med octachoron KALLVITA lysrör är det absolut det billigaste och bästa för plantuppdragning



          --------------------
          Bor och Odlar i zon4-5 ...tips hur man sår penseér finns i mitt album.....
          Penseé album


           
          Citera
          Hanna-Maria
          Inlägg 28-01-2012, 19:31
          Länk hit: #4


          Medlem
          Antal inlägg: 21
          Medlem sedan:
          07-12-2011
          Medlem nr: 75 315



          Köpt vanliga lysrör på Bauhaus och bytt ut till lila "växtlysrör". SJäva lampan kostade 129 kr och växtrören 99kr. Som reflektor tog jag ett skydd man har till bilrutorna, som reflekterar solljus, gjord aluminium. Klippte till den och satte runt. Funkade jättebra. 39kr, då räcker det till flera stycken lampor.
           
          Citera
          joulanta
          Inlägg 04-02-2012, 12:43
          Länk hit: #5


          Medlem
          Antal inlägg: 388
          Medlem sedan:
          02-02-2005
          Medlem nr: 4 949



          Jag har 2 långa lysrörsarmaturer från willab men jag tycker att dom bara ger bra ljus just under lysrören Hur ska jag göra för att ljuset ska spridas mer? Annars måste jag flytta om sådderna hela tiden
           
          Citera
          octachoron
          Inlägg 04-02-2012, 13:26
          Länk hit: #6


          Medlem
          Antal inlägg: 891
          Medlem sedan:
          19-09-2008
          Medlem nr: 18 990



          CITAT (joulanta @ 04-02-2012, 12:43) *
          Jag har 2 långa lysrörsarmaturer från willab men jag tycker att dom bara ger bra ljus just under lysrören Hur ska jag göra för att ljuset ska spridas mer? Annars måste jag flytta om sådderna hela tiden

          Skaffa fler ljusrör och sätt upp bredvid!
          På en höjd av 10-15 cm hinner inte ljuset sprida ut sig så mycket, tyvärr.
           
          Citera
          joulanta
          Inlägg 04-02-2012, 13:45
          Länk hit: #7


          Medlem
          Antal inlägg: 388
          Medlem sedan:
          02-02-2005
          Medlem nr: 4 949



          Googlade och hittade på rockdala en sorts lampa som sulle täcka 2 kvm är det nån som har testat?
           
          Citera
          Lady Hamilton
          Inlägg 05-02-2012, 12:32
          Länk hit: #8


          Medlem
          Antal inlägg: 9 435
          Medlem sedan:
          22-04-2004
          Medlem nr: 3 363



          Det är samma typ av lampa som används av proffsen Alstrar OTROLIGT mycket värme och avger ett väldigt obehagligt ljussken för ögat. Men visst funkar den (den drar mycket ström och är dyr i inköp) men tänk på att den måste placeras högt över plantorna annars "grillas" de Tror att gränsen är 70-80 cm ovanför som lägsta gräns.


          --------------------
          Bor och Odlar i zon4-5 ...tips hur man sår penseér finns i mitt album.....
          Penseé album


           
          Citera
          carin1964
          Inlägg 05-02-2012, 21:59
          Länk hit: #9


          Medlem
          Antal inlägg: 96
          Medlem sedan:
          28-04-2009
          Medlem nr: 22 756



          Vi letar också belysning och ett av problemen är att hitta en armatur som inte avser fast installation utan en som man kan trycka in i en kontakt. Hur mycket watt ska man ha på dem? Var har ni handlat?
           
          Citera
          Lady Hamilton
          Inlägg 06-02-2012, 12:59
          Länk hit: #10


          Medlem
          Antal inlägg: 9 435
          Medlem sedan:
          22-04-2004
          Medlem nr: 3 363



          Vanlig lysrörs armaturer finns med stickkontakt. De finns i alla olika utformningar med 1, 2 eller 3 lysrör. Det är längden på lysrören som avgör Watt anatlet Själv har jag 1x36 W 2x36W och 2x58W på mina armaturer. Lysrörsarmaturerna kan man fästa i kedjor för att kunna höja och sänka höjden om man vill. Men man kan även använda sig hyllor som man sedan kan lägga själva armaturen uppe på om man vill. Lysrören blir aldrig varmare än att du kan ta på dem utan att bränna dig.
          Armaturerna finns att köpa på Willabgarden (men en del tycker att de är dyra) eller så kan du köpa armaturer lita varstans. Ofta kan man även få tag i begagnade armaturer från kontor eller affärer men då måste man oftast montera på stickkontakten själv.


          --------------------
          Bor och Odlar i zon4-5 ...tips hur man sår penseér finns i mitt album.....
          Penseé album


           
          Citera
          kerstinh
          Inlägg 07-02-2012, 08:26
          Länk hit: #11


          Medlem
          Antal inlägg: 150
          Medlem sedan:
          11-02-2009
          Medlem nr: 21 073



          Nu är odlingshyllan klar. :-) För vår del blev det amaturer och lysrör från Jula. Där fanns några olika ganska enkla att välja mellan till lagom pris och jag antar att vanliga byggvaruhus har likadant.
          Jag satte två rör (18W) under varje hyllplan. Hoppas att det räcker. Jag satte första sticklingarna under lamporna igår kväll och imorse när jag gick hemifrån lös det ordentligt från källarfönstret, så jag antar att ljuset borde räcka. :-) Det ska bli soännande att se hur jag lyckas med mina frösådder i år med lysrören. :-)

          carin1964: Amaturerna vi köpte var som någon annan här sa utan någon som helst stickkontakt eller kabel, så det fick man sätta dit själv. Vi kopplade ihop alla ljusrör till en och samma stickkontakt, vilket var lite bökigt, men att sätta en enda sladd med stickkontakt på en amatur är nog inte så svårt. Sedan satte vi strömbrytare mitt på sladden så att man kan stänga av de lysrör man inte använder.
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 07-08-2025, 09:58
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon