Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Droppbevattna i år med med DROPPSLANG, Erfarenheter av olika slags slang
          Cilla
          Inlägg 13-04-2012, 05:00
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Nyplanterade träd och buskar, häckar, gröngödslade områden kring träd, släntplanteringar - för alla sådana har jag absolut bäst erfarenhet av att droppbevattna.

          Man lägger ut en slang med små hål i, kuvigt och S-format över ytorna eller runt om rotklumpar eller rakt i raka häckplanteringar. På med vattnet och sedan strilar det ut långsamt. Kan ligga på med vatten länge utan att man blir ruinerad eller översvämmad.

          Jag har använt alla möjliga slags slangar. Sämst har så kallad "svettslang" varit, den är svindyr och köptes på Plantagen - läckte alldeles för mycket. Näst sämst är de som är mycket breda och som blir så stela med åldern eller kyla att man inte kan rätta till dem när de på något ställe sprutar åt fel håll.

          Man behöver mycket slang. En billig som ett par av mina kunder använt med bra resultat under tre år är denna http://www.tradgardsteknik.se/katalog/arti...ter/2818-57-11/

          6 spänn metern. Fler som har erfarenhet av denna eller annan slang?


          --------------------
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar (1 - 5)
          Anna-Karin Lundb...
          Inlägg 13-04-2012, 06:42
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 756
          Medlem sedan:
          05-03-2008
          Medlem nr: 14 406



          Jag använder slangen från Trädgårdsteknik och det har funkat bra till mina nyplanterade häckar! Den har legat ute två vintrar och verkar fortfarande OK, fast jag har inte testvattnat efter den här vintern.


          --------------------
          Anna-Karin Lundberg
          Min trädgård är mitt rike!
           
          Citera
          EKLO
          Inlägg 13-04-2012, 09:12
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 2 398
          Medlem sedan:
          10-08-2007
          Medlem nr: 11 952



          Hej,

          Jag som odlar annat än träd - grönsaker mest - undrar om det är någon skillnad på vad för slangar som är bäst för att droppbevattna? Borde inte samma slangar funka lika bra för att bevattna vilka slags växter som helst?
           
          Citera
          Cilla
          Inlägg 13-04-2012, 13:41
          Länk hit: #4


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Att man vattnar är det viktigaste för resultatet. Sedan kommer hur man vattnar. Om man öser ut hink, vattenkanna, låter spridare stå eller låter droppa/strila.

          En del beror på hur man kan ägna tiden åt vattning, hur man har tillgång på vatten och vad som passar en.

          Men helt klart är att häckar, träd och t o m grönsaker som man låter få vatten långsamt genom dropp på jorden ger mycket bra resultat. Och har man möjlighet att lägga droppslang så återstår frågan om vilken slang man ska ha. Vissa kostar 50 kr metern, andra 6...


          --------------------
           
          Citera
          EKLO
          Inlägg 13-04-2012, 16:07
          Länk hit: #5


          Medlem
          Antal inlägg: 2 398
          Medlem sedan:
          10-08-2007
          Medlem nr: 11 952



          Hej igen, jag uttryckte mig slarvigt innan - menar egentligen helt enkelt: Är det ngn skillnad på droppbevattningsslangar som lämpar sig för träd/häckar, jämfört med slangar för t ex en grönsaksodling?
           
          Citera
          Cilla
          Inlägg 13-04-2012, 19:46
          Länk hit: #6


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Nej, det är samma slangar.

          För träd finns det säck också som man sätter på stammen första åren, bevattningssäckar. Mycket bra om man köper klumpade träd.


          --------------------
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 04-08-2025, 23:29
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon