Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Bakker?, Kan man handla från dem?
          Radhusplätt
          Inlägg 25-04-2012, 21:55
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 20
          Medlem sedan:
          04-06-2011
          Medlem nr: 52 226



          Jag blir så lockad av alla söta små krukträd etc som Bakker marknadsför. Ev minipersika för krukodling:) Men hur är växterna därifrån? Är det ngn som har beställt dem?
          http://www.bakker.se/is-bin/intershop.stat...ginal/12960.jpg
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar (1 - 11)
          Monica M zon 4
          Inlägg 26-04-2012, 05:12
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 3 070
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 21



          Dom har rätt dåligt rykte. Plantorna har oftast varit pyttesmå och av dålig kvalité. Många har fått döda eller mögliga plantor. Bilderna är rena skojjet. Färgerna är överdrivna och det har fixats en hel del i photoshop. Några få kunder har fått bra plantor och har varit nöjda men de flesta har blivit besvikna. Själv skulle jag aldrig handla från dom eftersom det är så mycket fejk i deras katalog. Man kan ju alltid testa men bereda sig på att man kan bli besviken.
           
          Citera
          jaj-51
          Inlägg 26-04-2012, 05:27
          Länk hit: #3


          Gäster






          Dåliga erfarenheter.
           
          Citera
          malarmaster
          Inlägg 26-04-2012, 06:10
          Länk hit: #4


          Medlem
          Antal inlägg: 2 446
          Medlem sedan:
          26-02-2010
          Medlem nr: 28 186



          har köpt några gånger,just lite träd men också lite perenner.
          generellt dålig kvalite på växterna,mycket dör efter några månader.har visst fått ersättningsväxter men de uppför sig likadant.numera bojkottar jag dem. ulf
           
          Citera
          hattstugan
          Inlägg 26-04-2012, 06:39
          Länk hit: #5


          Moderator
          Antal inlägg: 21 592
          Medlem sedan:
          19-12-2009
          Medlem nr: 27 097




          Har bara köpt knölar och lökar därifrån och fått bra produkter! Men numera handlar jag inte därifrån utan här från Odlas fina sortiment och fina produkter!
           
          Citera
          Radhusplätt
          Inlägg 26-04-2012, 07:17
          Länk hit: #6


          Medlem
          Antal inlägg: 20
          Medlem sedan:
          04-06-2011
          Medlem nr: 52 226



          Tack alla snälla! Jag anade att det kunde vara lite så och så med kvaliteten. Men jag är så sugen på så där små söta träd till terassen. Jag får leta vidare.
           
          Citera
          Ugglemormor
          Inlägg 26-04-2012, 13:37
          Länk hit: #7


          Gäster






          Erkänner att man blir lockad av att köpa, men efter 2 säsonger med dåliga (enstaka bra) kommer jag inte längre inte ens att blädra i deras kataloger .......... thumbdown.gif
           
          Citera
          kheta09
          Inlägg 26-04-2012, 20:32
          Länk hit: #8


          Medlem
          Antal inlägg: 48
          Medlem sedan:
          13-04-2012
          Medlem nr: 75 819



          CITAT (Radhusplätt @ 25-04-2012, 22:55) *
          Jag blir så lockad av alla söta små krukträd etc som Bakker marknadsför. Ev minipersika för krukodling:) Men hur är växterna därifrån? Är det ngn som har beställt dem?
          http://www.bakker.se/is-bin/intershop.stat...ginal/12960.jpg



          Akta dig för Bakker. Min pappa beställde på 1970-talet från Bakker, då hade de bra kvalitet. Men inte nu längre.
           
          Citera
          Radhusplätt
          Inlägg 26-04-2012, 21:14
          Länk hit: #9


          Medlem
          Antal inlägg: 20
          Medlem sedan:
          04-06-2011
          Medlem nr: 52 226



          Tack igen för alla varningar! Jag ska inte köpa därifrån.
           
          Citera
          Peztis
          Inlägg 26-04-2012, 21:43
          Länk hit: #10


          Medlem
          Antal inlägg: 8 521
          Medlem sedan:
          18-01-2009
          Medlem nr: 20 608



          Jag slänger deras reklam rätt ner i återvinningen. Slöseri med papper och trycksvärta... Tittar man på deras "fantastiska" bilder är det rätt lätt att se hur de är hopmonterade.

          Fantastiska = fantasi


          --------------------


          * ~~~ * Besök gärna min blogg bladsomblad.blogspot.com * ~~~ *
           
          Citera
          HelénE
          Inlägg 27-04-2012, 20:51
          Länk hit: #11


          Medlem
          Antal inlägg: 926
          Medlem sedan:
          31-03-2003
          Medlem nr: 1 028



          Har fått växter som kompisar delat med sig av från Bakker och generellt sett så har det varit mycket dålig kvalité. Det mesta har inte alls kommit upp, och av det som det blivit något av så har det varit klen växt.
          Har fått rudbeckia, stjärnflocka, palmlilja, allum fyrverkerimix, kjesarkrona mm. som inte alls kommit upp. Kpompisen fick nya året efter och ja då dök några blad av rudbeckian och någon av fyrverkirlökarna upp, samt en kjejsarkrona, men inte något mer. Allum-fyrverkeri-blommorna de 3 som dök upp var dessutom skrattredande tunna och oansenliga, inte alls som på bilderna.

          En vblåbär som var löjligt liten, ca 20cm hög, den lever än men växer inte alls som övriga blåbär jag har.

          Det enda jag har som är topp är löjtnandshjärtat. Jag fick en rot av en kompis för 5 år sedan och detta löjntantshjärta är nu en enorm buske. Komisens ex däremot är blott en 3-del i storlek...så jag fick visst den rot som var bäst.

          Numera åker alla deras kataloger direkt i soporna.

          Aå nej, handla inte där, även om bilderna är frestande.

          Helén


          --------------------
          Helén
          Zon 2, utanför Stockholm
           
          Citera
          Mony
          Inlägg 30-04-2012, 11:31
          Länk hit: #12


          Medlem
          Antal inlägg: 357
          Medlem sedan:
          24-06-2009
          Medlem nr: 24 388



          Jag beställde ett dvärgkörsbärsträd och fick en träbit med rot. Planterade dock denna i en kruka och ut kom jättstora blad! Någon dvärgkörsbärsträd var det inte! Jag grävde ner trädet i trädgården och under förra året har det växt jättemycket. Det är säkert snart 2 meter högt. Ska bli spännande att se om det är ett äpple, päron eller körsbärstträd eller inget fruktträd alls.

          Ringde till Bakker och fick ett ny träbit med rot. De frågade inte ens efter bevis utan skickade en ny direkt. Denna tog sig aldrig i kurkan (fick den i slutet på september förra året) och för någon vecka sedan kastade jag den då den var helt död. Den har stått inne i ca 10 grader och fått sparsamt med vatten.

          Orkar inte ringa och klaga en gång till, men Bakker åker direkt i återvinningen utan att jag ens kollar i katalogen smile.gif

          Jag kommer aldrig handla från dem mera.


          --------------------
          Besök gärna min blog: mony71.se
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 27-06-2025, 21:12
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon