Medlem
Antal inlägg: 23 957
Medlem sedan: 08-11-2002
Medlem nr: 296
Jag undrar om någon såg serien? För min del räckte det och blev över med trailarna, jag tycker svenska TV-serier mest handlar om att få in så många hysteriskt skrikande människor som möjligt. Jag behöver en jämförelse så jag undrar vad ni tyckte.
--------------------
Mera Japan-pop åt svenska folket AKB48と日本を発見するには、長い時間に起こった最高のことです
Moderator
Antal inlägg: 18 405
Medlem sedan: 27-01-2007
Medlem nr: 9 009
Jo jag såg den. Den låg hela tiden på gränsen till att vara "för mycket" men jag tyckte ändå det blev ganska bra. Väldigt kul med en serie som innehåller en del svensk mytologi, det är man inte bortskämd med annars. Många klagade på dåliga skådespelare men jag stördes inte av det. Däremot fanns det en del logiska brister i manuset.
Moderator
Antal inlägg: 18 405
Medlem sedan: 27-01-2007
Medlem nr: 9 009
Nja, det handlade mer om att ena stunden var Silverhöjd en liten tynande bruksort i bergslagen, nästa gång verkade det vara en större stad med lasarett och stor polisstation. Ena stunden omgivet av sydsvensk ädellövskog för att plötsligt ligga mitt i en norrländsk tallplantering. Men har man bara lite överseende och god vilja så är det en av de bästa serier som gjorts på SVT på länge.
Medlem
Antal inlägg: 24 744
Medlem sedan: 03-11-2002
Medlem nr: 110
Jag tittade också. Den var ju spännande och annorlunda, man ville se hur det skulle gå i nästa avsnitt. När den var slut konstaterade jag dock att hade jag vetat hur mycket konstigheter det skulle bli hade jag nog avstått.
Visst var där många underligheter som aldrig fick nån förklaring