|
Bilarna brinner som aldrig förr. |
|
|
|
11-08-2016, 15:31
|
Medlem
Antal inlägg: 2 446
Medlem sedan: 26-02-2010
Medlem nr: 28 186

|
polisen tycks stå maktlös mot vågen av bilbränder. Malmö tycks svårt drabbat men även här i Växjö brinner bilar. polisen menar att det är sysslolösa ungdomar som härjar. Må så vara men när kommer polisen att ta tag i problemet? Utökade patrulleringar,poliser till fots i dessa områden och på så vis verka förhindrande. Nu tycks man bara rycka på axlarna,kan det vara för att de flesta bilar som går upp i rök tillhör icke( eller ny)svenskar? Då jag jobbade i Stockholm sent 70-tal var det inte brinnande bilar som var problemet utan stölder. I rinkeby och Tensta fick man ha bilvakt med sig på jobben,en vaktade bilen o en jobbade i lägenheten. Taxi vägrade hjälpa folk upp i lägenheten,bärhjälp osv. Lämnade de bilen obevakad försvann däcken blixtsnabbt. Nu får de istället sten slängda efter sig så taxi finns väl inte i invandrarområdena? ulf
|
|
|
|
2 sidor
1 2 >
|
 |
Svar
(1 - 19)
|
11-08-2016, 15:43
|

Medlem
Antal inlägg: 557
Medlem sedan: 20-06-2015
Medlem nr: 82 163

|
Sedan 1 juni har över 80 bilar brunnit här i Malmö, varav 2 var polisbilar. Sedan 1 januari är antalet 150 stycken, vilket är lite för Malmö. Polisen hade en helikopter uppe i natt för att stoppa bränderna men det brann ändå 11 bilar under småtimmarna. Det enda helikoptern lyckades med var att väcka mig 3 ggr.
Det brann även bilar på förmiddagen här både igår och idag så även dagtid bör man hålla koll på sin bil.
Men å andra sidan är det över 1 vecka sedan någon slängde in en handgranat i en lägenhet så det är ju bra.
Statistik bilbränder i Malmö (från sydsvenskan)
2016 : Hittills i år har 150 bilbränder anmälts i Malmö, varav 84 på Rosengård och 15 i Fosie. 2015 : 316 anmälda bilbränder, varav 52 på Rosengård och 78 i Fosie. 2014 : 362 anmälda bilbränder, varav 103 på Rosengård och 81 i Fosie. 2013 : 358 anmälda bilbränder, varav 76 på Rosengård och 65 i Fosie. 2012 : 382 anmälda bilbränder, varav 115 på Rosengård och 90 i Fosie. 2011 : 474 anmälda bilbränder, varav 95 på Rosengård och 110 i Fosie. 2010 : 479 anmälda bilbränder, varav 152 på Rosengård och 100 i Fosie. 2009 : 628 anmälda bilbränder, varav 219 på Rosengård och 82 i Fosie.
Redigerat av segelbåt: 11-08-2016, 16:01
|
|
|
|
|
11-08-2016, 16:37
|
Medlem
Antal inlägg: 5 162
Medlem sedan: 20-11-2006
Medlem nr: 8 833

|
Ungdomar som bränner bilar är inte uttråkade – de är kriminellaModeraterna: Brott måste behandlas som just brott, oberoende av om gärningsmannen upplever att han eller hon har det tråkigt. Mer här: http://nyheter24.se/debatt/857282-ungdomar...kade-kriminellaGita
|
|
|
|
|
11-08-2016, 16:52
|

Medlem
Antal inlägg: 23 957
Medlem sedan: 08-11-2002
Medlem nr: 296

|
Visst är de kriminella men alla kriminella bränner inte bilar. Troligen blir de kriminella när de bränner sin första bil. Jag tror mest på sysslolösa ungar som vill ha lite kul innan skolan börjar. Sen sprider det sig. Polisen kan inte vara överallt, det vore bättre om ungarna hölls hemma av sina föräldrar.
--------------------
Mera Japan-pop åt svenska folket AKB48と日本を発見するには、長い時間に起こった最高のことです
Straight for ever. Cogito, ergo sum.
|
|
|
|
|
11-08-2016, 16:59
|

Moderator
Antal inlägg: 18 405
Medlem sedan: 27-01-2007
Medlem nr: 9 009

|
Problemet kanske löser sig själv. Det lär bli dyrare med försäkring om man bor i drabbade områden, och till slut kanske det når en nivå som får folk att ta hand om bilbrännarna på egen hand. För jag tror de flesta som bor i områdena vet vilka det är som gör det. Vem vet, man kanske till och med kan betala någon för att försäkra sig om att ens bil inte skall brinna. Som en speciell sorts försäkring man betalar till det lokala gänget, för att de skall lämna ens bil ifred.
|
|
|
|
|
11-08-2016, 17:29
|
Medlem
Antal inlägg: 2 446
Medlem sedan: 26-02-2010
Medlem nr: 28 186

|
...och då har vi hamnat ytterligare ett steg mot ett samhälle i upplösning. Beskyddarpengar för att restauranger o butiker inte skall slås sönder eller brinna,korrupta poliser som lärt sig blunda,kvartersgäng med sina ledare,alla beväpnade. Hmm,vad låter det som ... Chicago på 20-talet? Eller ett svenskt utanförskapsområde 2020? ulf
|
|
|
|
|
11-08-2016, 17:35
|

Medlem
Antal inlägg: 4 738
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 45

|
att betala dessa kriminella ungdomar, nej.
allt börjar hemma. har man barn så skall man ta hand om dom och lära dom vad dom får göra och vad inte. men när föräldrar inte bryr sig var ungarna är på nätterna då blir det så
|
|
|
|
|
11-08-2016, 17:35
|

Moderator
Antal inlägg: 18 405
Medlem sedan: 27-01-2007
Medlem nr: 9 009

|
Det är väl uppenbart att samhället är i upplösning? Polisen kan inte utreda mer än en bråkdel av alla brott, köerna inom vården blir allt längre, skolresultaten dalar, det kan finnas över hundratusen personer som uppehåller sig illegalt i landet, områden dit varken polis, brandkår eller ambulans kan bege sig ökar i antal och utanför varje butik sitter tiggare.
|
|
|
|
|
11-08-2016, 20:44
|

Medlem
Antal inlägg: 557
Medlem sedan: 20-06-2015
Medlem nr: 82 163

|
Då var kvällens bilbränder startade i Malmö:
20.06. En ensam bil eldas upp på en parkeringsplats mellan Augustenborg och Västra Kattarp nära järnvägen.
20.10. En bil börjar brinna på Helenetorpsgatan. En skåpbil som stod parkerad framför på gatan får sotskador.
20.38. En ensam bil börjar brinna på en parkering mellan Ramels väg och Inre Ringvägen på Rosengård. Elden startar i bilens baksäte och hinner ta sig ordentligt innan räddningstjänsten kommer fram till platsen.
20:56, Brand, Malmö. Ytterligare en brand i bil på Ramels väg
20.59. Räddningstjänsten rycker ut till ett larm om en bilbrand på Branteviksgatan på Östra Sorgenfri. På plats släcks en kraftig brand i ett fordon. Ytterligare två bilar får värmeskador.
Blir en lång natt för brandkåren i Malmö idag också.
Redigerat av segelbåt: 11-08-2016, 20:50
|
|
|
|
|
11-08-2016, 22:20
|
Medlem
Antal inlägg: 2 446
Medlem sedan: 26-02-2010
Medlem nr: 28 186

|
CITAT (Huggorm @ 11-08-2016, 18:35)  Det är väl uppenbart att samhället är i upplösning? Polisen kan inte utreda mer än en bråkdel av alla brott, köerna inom vården blir allt längre, skolresultaten dalar, det kan finnas över hundratusen personer som uppehåller sig illegalt i landet, områden dit varken polis, brandkår eller ambulans kan bege sig ökar i antal och utanför varje butik sitter tiggare. Nej,det håller jag inte med om. sjukvårdens problem beror på personalbrist och dålig organisation,inte pengabrist.personalbristen beror på att regeringen (oavsett färg) inte tagit itu med det högre utbildningssystemet . Skolan beror på flera saker,också där lärarbrist men också elever som inte snackar svenska o därmed drar ner skolresultaten. räkna bort de eleverna ligger inte skolan så dåligt till. Men visst är flummet fortfarande kvar och eleverna är många gånger omotiverade.Skolministern förstår trots sin bakgrund inte heller hur skolan fungerar. Hans mattekunskaper är tydligt skitdåliga.Vissa kommuner har riktigt akut lärarbrist efter de nya föreskrifter han fått igenom.Man måste faktiskt utbilda lärare först innan man tvingar kommunerna att anställa fler när det redan råder brist. polisen är ett eget kapitel. Ny organisation som uppenbarligen inte funkar,poliser som hoppar av pga urusla scheman och dålig lön. I vissa områden riskerar de dessutom livet dagligen. det får givetvis många poliser att tänka över sitt yrkesval.Problemområden tacklas inte utan man försöker bortse från att de finns. Det är återigen politiken som inte hänger med,polisen tycks inte heller ha en strategi för dessa kriminella ligor. rikspolischefen som inte har någon bakgrund inom polisen famlar ju tydligt bara omkring. Tiggarna är oftast EU- medborgare och inte svenska myndigheters ansvar. Så länge tiggeri är tillåtet kommer de att sitta där. Illegala invandrare är polisens problem men personalbrist,dålig organisation m.m gör att inget händer här heller. Avvisningar kan inte ske pga byråkratiska problem,rättssystemet hänger inte med. Det är ju politiska problem och ligger på regeringens bord men tyvärr har vi ingen fungerande regering annat än på pappret. Nej, samhället i stort funkar men den bristande politiska ledningen på riksnivå ställer till problem, inga beslut tas utan istället tillsätter man "utredningar". tyder på enormt stor okunskap inom regeringen som låter det gå flera år med en utredning istället för att ta itu med problemen.
|
|
|
|
|
12-08-2016, 04:41
|
Medlem
Antal inlägg: 1 402
Medlem sedan: 18-05-2009
Medlem nr: 23 407

|
CITAT (malarmaster @ 11-08-2016, 23:20)  Nej,det håller jag inte med om. sjukvårdens problem beror på personalbrist och dålig organisation,inte pengabrist.personalbristen beror på att regeringen (oavsett färg) inte tagit itu med det högre utbildningssystemet . Skolan beror på flera saker,också där lärarbrist men också elever som inte snackar svenska o därmed drar ner skolresultaten. räkna bort de eleverna ligger inte skolan så dåligt till. Men visst är flummet fortfarande kvar och eleverna är många gånger omotiverade.Skolministern förstår trots sin bakgrund inte heller hur skolan fungerar. Hans mattekunskaper är tydligt skitdåliga.Vissa kommuner har riktigt akut lärarbrist efter de nya föreskrifter han fått igenom.Man måste faktiskt utbilda lärare först innan man tvingar kommunerna att anställa fler när det redan råder brist.
polisen är ett eget kapitel. Ny organisation som uppenbarligen inte funkar,poliser som hoppar av pga urusla scheman och dålig lön. I vissa områden riskerar de dessutom livet dagligen. det får givetvis många poliser att tänka över sitt yrkesval.Problemområden tacklas inte utan man försöker bortse från att de finns. Det är återigen politiken som inte hänger med,polisen tycks inte heller ha en strategi för dessa kriminella ligor. rikspolischefen som inte har någon bakgrund inom polisen famlar ju tydligt bara omkring.
Tiggarna är oftast EU- medborgare och inte svenska myndigheters ansvar. Så länge tiggeri är tillåtet kommer de att sitta där. Illegala invandrare är polisens problem men personalbrist,dålig organisation m.m gör att inget händer här heller. Avvisningar kan inte ske pga byråkratiska problem,rättssystemet hänger inte med. Det är ju politiska problem och ligger på regeringens bord men tyvärr har vi ingen fungerande regering annat än på pappret. Nej, samhället i stort funkar men den bristande politiska ledningen på riksnivå ställer till problem, inga beslut tas utan istället tillsätter man "utredningar". tyder på enormt stor okunskap inom regeringen som låter det gå flera år med en utredning istället för att ta itu med problemen. Hahhahha Experten har talat igen.
|
|
|
|
|
12-08-2016, 08:38
|
Medlem
Antal inlägg: 2 446
Medlem sedan: 26-02-2010
Medlem nr: 28 186

|
CITAT (sparvuggla @ 12-08-2016, 05:41)  Hahhahha Experten har talat igen. Du är mer än välkommen att diskutera vad som är fel i mitt inlägg. Men hahaha är inte ett särskilt intelligent bemötande ,sakargument hade suttit bättre. Ur morgonens nyhetsflöde: Dalapolisen missar tio % av sina utryckningar pga personalbrist.Man tvingas alltså prioritera,många andra polisdistrikt har samma problem. 2600 personer står i operationskö i mitt landsting,kronoberg.Orsak. brist på anastesisköterskor vilket gör att operationer inte kan genomföras.det är alltså inte brist på pengar eller operationssalar. Vidareutbildningarna till specialistsköterska har lågt söktryck,orsak uppges vara låga löner,stort ansvar o dåliga arbetstider. de flesta landsting har nu stadigt ökande köer orsakade av personalbrist. Gymnasieskolan rapporterar minskade sökningar till yrkesinriktade linjer. Dessa linjer ger direkt jobb då det är brist på byggare,bilmekar,verkstadsindustrin,vårdpersonal m.m. Men det saknas alltså elever. Kön till "Idol" uttagningen är dock lång.... hur motivera svensk ungdom att utbilda sig? Tullen vill ha utökade befogenheter att omhänderta tjuvgods och tjuvar. Som det är nu kan man fritt föra ut stöldgods ur landet.... Alternativet är att postera poliser ihop med tullen men det blir något konstigt dubbelarbete. ..och så var det ju det här med polisbrist. Ett typiskt politiskt problem som kan lösas med en snabb lagändring. Ovanstående bekräftar mitt inlägg. Jobben finns men utbildningssystemet levererar inte och elever saknas. I min kommun las gymnasiet ner pga brist på elever,de som nu vill gå gymnasium får gå i grannkommunerna. Som jag ser det är alltihop politiskt lösbart.Handlar inte om någon upplösning utan om att politikerna avstår från att ta beslut och ansvar. Ulf
|
|
|
|
|
12-08-2016, 16:33
|

Medlem
Antal inlägg: 1 400
Medlem sedan: 05-10-2003
Medlem nr: 2 402

|
CITAT (malarmaster @ 11-08-2016, 23:20)  Nej,det håller jag inte med om. sjukvårdens problem beror på personalbrist och dålig organisation,inte pengabrist.personalbristen beror på att regeringen (oavsett färg) inte tagit itu med det högre utbildningssystemet . Skolan beror på flera saker,också där lärarbrist men också elever som inte snackar...... Halaj! Jag delar din analys helt och hållet. Vi har resurs- och personalbrist i alla dessa delar av samhället du tar upp: vård/omsorg, skolan, polisväsendet. Varför vill folk inte jobba i dessa yrken? Jo, de är låglöneyrken. Och med låg lön följer låg status på yrket. Vem vill bli sjuksköterska när det kräver tre års eftergymnasial utbildning, med CSN-lån, när man ändå inte tjänar mycket mer än en städerska? Alla dessa yrken är skattefinansierade. Regeringen Reinfelt sänkte under sin tid skatterna på alla håll och kanter långt bortom smärtgränsen så att själva samhällsbygget snart börjar att krackelera. Tyvärr verkar det helt omöjligt att politiskt propagera för höjda skatter. Vem f-n vill ha mindre i plånboken? Ingen. T.om. vänstern har insett detta och har helt släppt den bollen. Deras politik vilar numera på tre fasta ben: HBTQ-frågor, flyktingpolitik och feminism. Visst skall man hålla noga koll på pengakranen till statliga/kommunala inrättningar. Att mätta deras resursbehov är lite som att försöka fylla en vattenhink med hål i botten: det blir aldrig nog liksom, men nu har det gått för långt åt andra hållet. //T
|
|
|
|
|
12-08-2016, 16:43
|

Moderator
Antal inlägg: 18 405
Medlem sedan: 27-01-2007
Medlem nr: 9 009

|
Är det inte så att det nu finns fler poliser, lärare och sjuksköterskor än någonsin tidigare i Sverige?
|
|
|
|
|
12-08-2016, 17:08
|

Medlem
Antal inlägg: 94 312
Medlem sedan: 07-10-2007
Medlem nr: 12 751

|
CITAT (Huggorm @ 12-08-2016, 17:43)  Är det inte så att det nu finns fler poliser, lärare och sjuksköterskor än någonsin tidigare i Sverige? Jo, det finns helt säkert ett "byråkratiseringsproblem". När det gäller sjukvården har vi drabbats av ett slags moment 22. Ju fler sjukdomstillstånd vi kan åtgärda, ju dyrare sjukvård, ju längre köer.
--------------------
Har du också ett stort monster under sängen?  zon 1
|
|
|
|
|
12-08-2016, 17:30
|

Medlem
Antal inlägg: 1 400
Medlem sedan: 05-10-2003
Medlem nr: 2 402

|
CITAT (Huggorm @ 12-08-2016, 17:43)  Är det inte så att det nu finns fler poliser, lärare och sjuksköterskor än någonsin tidigare i Sverige? Halaj! Jag vet faktiskt inte. Målarn drar upp en massa påståenden ur arschlet, i vanlig ordning, och jag är inte det minsta bättre än han i mitt inlägg ovan. Men hans bild av situationen korrelerar klockrent med min egen. Min bild av polisen kommer från programmet på TV:n, med GW Persson och Camilla Kvartoft. Deras uppgift är fullständigt övermäktig. Fast enligt GW beror det på att polisen hellre fikar och spelar innebandy än jobbar. Fan vet. Min bild av lärarkåren kommer från programmet barnen, på P1. Också övermäktig uppgift. Ingen tid att förbereda lektioner. För stora klasser: går inte att handskas med problemelever etc. min bild av sjukvården kommer från mig själv. Det går väldigt snabbt att få tid till närmaste vårdcentral, men operationsköerna är långa. //T
|
|
|
|
|
12-08-2016, 18:25
|

Moderator
Antal inlägg: 18 405
Medlem sedan: 27-01-2007
Medlem nr: 9 009

|
När det gäller sjukvården är det nog som Aqvakul skriver, att vi kan bota för många sjukdomar nu. Vi borde låta hopplösa fall få dö istället för att lägga stora resurser på att hålla dom vid liv några veckor till medan lättare fall får vänta till deras sjukdom kanske förvärras. Och vi bör sluta köpa läkemedelsindustrins allt dyrare mediciner och utrustning för att behandla ovanliga sjukdomar. Varje patient kan kosta enorma summor att hålla vid liv och det det är ju inte ens säkert att personen blir frisk, det kan behövas kontinuerlig behandling.
Angående polisen tror jag mycket handlar om att brottsligheten bytt skepnad. Dagens brott blir allt svårare och dyrare att utreda. Det slukar resurser. Det verkar också som om dagens brottslingar nekar och vägrar samarbeta trots att de avslöjats, det gör det mycket mera svårutrett och svårare att bevisa.
|
|
|
|
|
12-08-2016, 20:21
|

Medlem
Antal inlägg: 6 847
Medlem sedan: 26-05-2004
Medlem nr: 3 723

|
CITAT (Tapio @ 12-08-2016, 18:30)  ..................Min bild av polisen kommer från programmet på TV:n, med GW Persson och Camilla Kvartoft. Deras uppgift är fullständigt övermäktig. Fast enligt GW beror det på att polisen hellre fikar och spelar innebandy än jobbar. Fan vet.
Min bild av lärarkåren kommer från programmet barnen, på P1. Också övermäktig uppgift. Ingen tid att förbereda lektioner. För stora klasser: går inte att handskas med problemelever etc.
min bild av sjukvården kommer från mig själv. Det går väldigt snabbt att få tid till närmaste vårdcentral, men operationsköerna är långa.
//T Alla tre yrkesgruppera har väl samma problem - dels alldeles för låga löner men framför allt att all administrativ personal inom alla yrkesgrupperna har försvunnit så alldeles för stor del av arbetet består i administration och dokumentation plus det man är där för att göra och man samtidigt har dragit ner personalstyrkan till precis under ett absolut minimum.
--------------------
Hundar och pelargoner....... sen är man sysselsatt året om :) Huserar på södra Öland mitt album
|
|
|
|
|
12-08-2016, 20:22
|
Medlem
Antal inlägg: 2 446
Medlem sedan: 26-02-2010
Medlem nr: 28 186

|
CITAT (Tapio @ 12-08-2016, 18:30)  Halaj!
Jag vet faktiskt inte. Målarn drar upp en massa påståenden ur arschlet, i vanlig ordning, och jag är inte det minsta bättre än han i mitt inlägg ovan. Men hans bild av situationen korrelerar klockrent med min egen.
Min bild av polisen kommer från programmet på TV:n, med GW Persson och Camilla Kvartoft. Deras uppgift är fullständigt övermäktig. Fast enligt GW beror det på att polisen hellre fikar och spelar innebandy än jobbar. Fan vet.
Min bild av lärarkåren kommer från programmet barnen, på P1. Också övermäktig uppgift. Ingen tid att förbereda lektioner. För stora klasser: går inte att handskas med problemelever etc.
min bild av sjukvården kommer från mig själv. Det går väldigt snabbt att få tid till närmaste vårdcentral, men operationsköerna är långa.
//T tro mig eller ej,Tapio men jag drar aldrig upp en massa påståenden. Jag har fett på fötterna innan jag skriver. de som inte har info eller inte ser verkligheten kan nog tro att jag fabulerar men jag har så stort inflöde av info så jag hinner bara läsa en bråkdel av vad som kommer. Roligt dock att du ser verkligheten trots att du inte har faktabakgrunden klar. polisens organisation är skitdålig och GW har kanske delvis rätt. jag har förvånats över en del jag sett om polisen. Men fakta är att poliskåren sjunker i antal.Alliansen hade som mål att 20000 skulle vara anställda inom polismyndigheterna och det uppnåddes 2010. Men sedan har det inte hänt mer. 2015 var 19446 poliser inom polismyndigheterna och då pensionsavgångarna varit stora så är andelen poliser med stor erfarenhet minskande. en tredjedel av nuvarande poliskår är rel. nyutbildade.Kanske en förklaring till att man klarar upp så få brott. Arbetsbelastningen har dock ökat,många har förflyttats till gränsbevakning och alltså tömt inlandsdistrikten på personal.Avgången ökar dock av poliser . Alliansen vill ha ytterligare runt 2-2500 nya poliser för att kompensera befolkningsökning och utökade arbetsinsatser.regeringen har också utökat intagen på poliskolan. Vårdpersonal. Det är i stort brist på alla kategorier. 1100 vårdplatser har stängts i år pga brist på personal. Störst brist är det på specialistsköterskor följt av läkare men det är även stor brist på nyutexaminerade sköterskor.detta innebär givetvis att vårdköerna växer då behandlingar skjuts på framtiden. Många dör alltså idag i vårdköer. Lärare. Det finns c.a 250000 lärare i Sverige,det är en brist på c.a 20000 för närvarande. Idag har arbetsförmedlingen över 5000 lediga lärartjänster c.a en vecka före skolstart. 8000 tar lärarexamen i år men varannan lärare funderar över sitt yrkesval. avhoppen är många. En bild ur verkligheten är att grannkommunen Växjö har så stor inflyttning så en ny klass tillkommer varje månad = 1 klassrum+lärare. I min lilla kommun har vi bara hälften,majoriteten är invandrarbarn.Sista året har skolorna byggts ut men behoven ökar .Situationen i storstäderna är mycket värre,det är där lärar o lokalbrist är störst. lite vid sidan av: jag gjorde ett jobb i Kristianstad,när jag tankade bilen stod det en polisbil i tvätthallen och två uniformerade polismän tvättade bilen o städade den invändigt.Jag blev nyfiken då polisen haft garagepersonal som skött sådant. svaret var att polispatrullen själva skötte sådant numera. På min dumma fråga hur de hade tid med det uteblev svaret.Måhända åkte de och fikade sedan... Kanske GW med sin insyn inte fabulerade? Ulf
|
|
|
|
|
12-08-2016, 21:22
|
Medlem
Antal inlägg: 3 185
Medlem sedan: 21-06-2009
Medlem nr: 24 333

|
Citat målar´n: "-Arbetsbelastningen har dock ökat, många har förflyttats till gränsbevakning och alltså tömt inlandsdistrikten på personal.Avgången ökar dock av poliser" .
Fråga: Hur många extra poliser ingår i gränsskyddet? Det fanns en hel del förut...men att skylla på det har blivit ett patentsvar, och nu har du också gått på det, utan att ha en susning om antalet...
|
|
|
|
1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
0 medlem(mar):
|
|
 |
|