CITAT (Gita @ 08-10-2016, 19:16)

Kan ju bli riktigt bra!
Ett samarbete med Alliansen innebär ju att han måste gå höger ut och avlägsna S från Mp och vänsterns orealistiska flum.
Gita
http://www.dn.se/nyheter/sverige/lofven-op...e-over-blocken/Nu var det ju debatt i söndags och där gavs annat besked.
Läste ovanstående reportage och jag tror inte många förstått vad Löfven ville.
I hans värld är det så att han är statsminister efter valet och några borgerliga partier stöttar honom.han har ju tidigare försökt locka både C och L i sina försök att spräcka alliansen.
I debatten gavs besked på att alliansen går till val gemensamt. Alliansen vid en förlust kan tänka sig att samarbeta med S men under förutsättning att AKB är statsminister.Målet är ju att få bort främst V som har ett alldeles för stort inflytande på regeringen.
Likaså gav MP besked att man är öppen för samarbete med alliansen beroende på valutfall.
Skulle ett valresultat ge ungefär samma utfall som i opinionsundersökningarna kan ingen sida få majoritet utan ett SD stöd. Ingendera sidan öppnar för det.
Då finns ju bara några få alternativ,att alliansen splittras och några borgerliga partier stöder S eller att S stöder alliansen eller att vi fortsätter som nu med en svag regering som inte kan få igenom sin politik.
Skulle alliansen få fler röster än de rödgröna men ingen egen majoritet kan man ju visserligen bilda regering men bli lika svag o menlös som nuvarande regering.
Vill löfven få bort blockpolitiken ligger ju faktiskt bollen hos honom,han kan när han vill samarbeta med alliansen men då måste han ju ändra färdriktning.
Som Liberal håller jag inte med Björklund i regeringsfrågan,S är inget samarbetsparti. Skulle några borgerliga småpartier liera sig med S innebär det samma resa som för MP,man mals ner och partiidentiteten skadas svårt.