Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Vilket försäkringsbolag väljer du?, Hem och villa
          Eva Swahn
          Inlägg 25-04-2004, 16:06
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 752
          Medlem sedan:
          08-11-2002
          Medlem nr: 300



          Jag måste snart välja villa- och hemförsäkring. Det finns så väldigt många bolag nuförtiden, inhemska och utländska, och många som jag inte känner till, t.ex. sockenförsäkring genom Sveland - jag trodde de försäkrade katter. Vilka erfarenheter har du? Vilket försäkringsbolag väljer du? Är dyrare försäkringar bättre? Eller är det riskfritt att välja en billig? Jag är inte med i någon fackförening så jag kan inte utnyttja fördelar med sådant medlemsskap. Ska man ha alla försäkringar i ett försäkringsbolag eller ska man ha bilen i ett, hunden i nått annat och hemförsäkring i ett tredje?


          --------------------
          Eva i zon I
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar (1 - 18)
          Ingis
          Inlägg 25-04-2004, 16:09
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 194
          Medlem sedan:
          15-08-2003
          Medlem nr: 2 110



          Det där är ju en jättesvår fråga.
          Men på en del ställen kan man få rabatt om man har samtliga sina försäkringar i ett och samma bolag.
          Be om offert.
           
          Citera
          MimE
          Inlägg 25-04-2004, 16:21
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 426
          Medlem sedan:
          02-11-2003
          Medlem nr: 2 502



          Jag rekommenderar att man har hus- och hemförsäkring i samma bolag om möjligt. Om man råkar ut för en försäkringsskada kan man på så sätt undvika en massa tjafs.

          Mina föräldrar råkade ut för en stormskada och det slutade med att "hemförsäkringsbolaget" tog på sig allt och drev sedan ärendet mot "husbolaget" mot att mina föräldrar flyttade över försäkringen till dem. Men mycket extra oro var det innan allt blev ordnat...

          Kanske ett samtal till Konsumentvägledaren i din kommun kan ge extra information om vad man bör tänka på?

          En annan sak att tänka på är att man varken över- eller undervärderar sitt bohag. Begär att bolaget kommer till dig och gör en värdering. På så sätt får du rätt ersättning om du råkar ut för något.
          Fördelen med de s.k. kollektivförsäkringarna genom fackföreningarna är att de brukar gälla för hela ditt lösöre oberoende av belopp (inom "normala" gränser). Annars får man komma ihåg att ändra belopp om man t.ex. köper nya, dyra möbler eller elektronik.

          /Mimmi
           
          Citera
          Hannele
          Inlägg 25-04-2004, 21:27
          Länk hit: #4


          Medlem
          Antal inlägg: 9 732
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 22



          Vi är otrogna... ibland lockar grannen med 1000 kr billigare, ibland får man bra pris från fackförening, nästa gång ringer bilförsäkringsfirman och sänker 1000 kr, om vi anliter dom... då byter vi igen! Och använder alla dessa sparade pengar till växter och plantor. rolleyes.gif
          Vi är inte trogna mot banken heller, vi byter till den som har de billigaste avgifterna.


          --------------------
          Carpe Diem. Fånga dagen.

          Ta ingen skit, tjejer! Grynet
           
          Citera
          Jejja
          Inlägg 25-04-2004, 23:38
          Länk hit: #5


          Medlem
          Antal inlägg: 598
          Medlem sedan:
          20-03-2004
          Medlem nr: 3 031



          Hos konsumenternas försäkringsbyrå www.konsumenternasforsakringsbyra.se
          kan man jämföra olika försäkringsbolag och se vad som skiljer och vad som är lika.


          --------------------
          Jejja, zon 6
           
          Citera
          andersen
          Inlägg 26-04-2004, 04:01
          Länk hit: #6


          Medlem
          Antal inlägg: 4 130
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 51



          Jag har min hem försäkring via facket så klart! en annan sak som är bra då man har det är att det ingår 45 dagars reseförsäkring i den.


          --------------------
          Problemet är inte de onda människorna
          utan de goda människornas tystnad. Martin Luther King.


          Oerhörda summor har lämnat välfärdssystemen genom de skattelättnader som nu genomförs och inte många opponerar sig. Gunilla T.

          Att inte cykla är att gå för långt.

          Redigerat av andersen: Idag, 45929 gånger.
           
          Citera
          IER
          Inlägg 26-04-2004, 05:11
          Länk hit: #7


          Medlem
          Antal inlägg: 3
          Medlem sedan:
          05-03-2004
          Medlem nr: 2 935



          Jag har arbetat på flera av de större försäkringsbolagen, men numera kan jag tyvärr inte rekommendera någon av just dessa, Trygg-Hansa och Skandia. Jag har f.f. T-H men det är för att jag är för slö för att göra nånting åt det. Jag har tilläggsförsäkring på hemförs.delen och när digitalkameran gick sönder mitt i värsta blomstersäsongen, ville jag ha en ny direkt. Men det gick inte. Jag skulle få vänta i nästan 14 dagar, för T-H har avtal med en firma i Danmark, så kameran skulle komma därifrån. Om jag inte kunde vänta, fick jag bara en mindre del av skadebeloppet som då utbetalades kontant. Idiotiskt, tycker jag!
          Men man ska alltid ha hem/villa och bilförsäkringen i samma bolag, då slipper man en självrisk om man t.ex. råkar ut för bilstöld eller inbrott i bilen. Har man försäkringar i olika bolag så får man först betala en självrisk för bilen, sen en för t.ex. de kläder man hade kvar i bilen. Betr. försäkringsbolag så tror jag på de mindre s.k. sockenbolagen, och även på Länsförsäkringar. Jag har inte hört något negativt om dem.
           
          Citera
          Sia
          Inlägg 26-04-2004, 08:44
          Länk hit: #8


          Medlem
          Antal inlägg: 67
          Medlem sedan:
          06-04-2004
          Medlem nr: 3 172



          Jag hade bilen i länsförsäkringar o de var verkligen snabba, snälla o serviceinriktade när jag råkade ut för en olycka förra året. Dom ringde tex upp och frågade speciellt om jag inte ville ha milersättning för hämtningen från sjukhuset när jag skulle hem därifrån, för sveda o värk mm som jag inte hade tänkt på att man kunde få (jag var väl mest fokuserad på att få bilen lagad o få den förlorade inkomsten för de dagarna jag varit hemma..)
          Jag tror egentligen det är bäst o smidigast att ha alla försäkringar i samma bolag då vet man vart man ska vända sig och de kan ge rådgivning så att man inte har dubbla försäkringar eller att något glöms bort. men ibland kan priserna skilja sig väldigt mycket, och då lönar det sig nog att välja olika ändå. Vissa saker är det väldig skillnad på. Min båt skulle kosta 8000kr/år att försäkra i länsförsäkringar men i svenska sjö som specialiserat sig på just båtar kostar det bara ca 3500kr...


          --------------------
          [COLOR=green]Dont worry - Be happy
          tra la lala lala la....[FONT=Courier]
           
          Citera
          Siri
          Inlägg 26-04-2004, 08:55
          Länk hit: #9


          Medlem
          Antal inlägg: 323
          Medlem sedan:
          06-08-2003
          Medlem nr: 2 034



          Lägger också min röst på länsförsäkringar och sockenbolagen.Gillar idén att försäkingsbolagen ägs av sina medlemmar så att säga.
          Och har goda erfarenheter av dem.
           
          Citera
          Monica M zon 4
          Inlägg 26-04-2004, 09:16
          Länk hit: #10


          Medlem
          Antal inlägg: 3 070
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 21



          Vi har huset och många av våra fordon försäkrade hos Länsförsäkringar. Tack vare att vi har många fordon får vi grupprabatt som inget annat bolag klarat att matcha!

          Ibland ringer dom från andra bolag och försöker värva oss och vi låter dom räkna på vad vi skulle få betala men ingen slår Länets priser.

          Dessutom har det aldrig varit något trubbel när vi råkat ut för något utan vi har bemötts vänligt och professionellt och det tycker jag är värt en hel del!
           
          Citera
          MRLINDELL
          Inlägg 26-04-2004, 09:23
          Länk hit: #11


          Medlem
          Antal inlägg: 1 190
          Medlem sedan:
          14-08-2003
          Medlem nr: 2 101



          Det finns några bolag som är generösare med 10% rabatter än andra. Jag har bil, hem, 2 barn försäkrat i ett bolag som ger 10% per försäkring plus ytterligare 10% om man är med i SIF/CF/etc någon förening som har avtal. Jag tog in offerter och försäkrade till sist i Trygg Hansa. Känade 2.600 sek på detta från att ha haft olika försäkringsbolag.
           
          Citera
          Eva Swahn
          Inlägg 26-04-2004, 14:23
          Länk hit: #12


          Medlem
          Antal inlägg: 752
          Medlem sedan:
          08-11-2002
          Medlem nr: 300



          Tack alla för era synpunkter. Jag gick in och kollade på Konsumenternas försäkringsbyrå samt på Cint, där olika personer har erfarenhet av olika försäkringar.

          Det blev Sveland, dvs Sockenbolagen. Det lilla, lokala bolaget som var urtrevliga att ha att göra med. Jag kommer att flytta andra försäkringar dit med. Allt i samma bolag. Hade bara katten där - nu tar jag resten där med.

          Villaförsäkring, med trygghetspaket i Anticimex med hussvampskoll och husbocksförsäkring samt 5 % rabatt om jag skaffade deras brandpaket innehållande brandspruta, brandfilt och brandvarnare för 600 kr. Kostar 1200 om året. Kanonbra tycker jag.


          --------------------
          Eva i zon I
           
          Citera
          Hannele
          Inlägg 26-04-2004, 14:29
          Länk hit: #13


          Medlem
          Antal inlägg: 9 732
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 22



          CITAT (MRLINDELL @ 26-04-2004, 10:23)
          Jag har bil, hem, 2 barn försäkrat i ett bolag

          Alla barnförsäkringar sa jag upp, när jag läste deras
          en sida lång lista på alla idrotter, som försäkringen inte gällde... wacko.gif
          Där fick man inget - men genom idrottsförbund var barnen bra försäkrade.


          --------------------
          Carpe Diem. Fånga dagen.

          Ta ingen skit, tjejer! Grynet
           
          Citera
          MimE
          Inlägg 26-04-2004, 14:39
          Länk hit: #14


          Medlem
          Antal inlägg: 426
          Medlem sedan:
          02-11-2003
          Medlem nr: 2 502



          CITAT (Hannele @ 26-04-2004, 15:29)
          CITAT (MRLINDELL @ 26-04-2004, 10:23)
          Jag har bil, hem, 2 barn försäkrat i ett bolag

          Alla barnförsäkringar sa jag upp, när jag läste deras
          en sida lång lista på alla idrotter, som försäkringen inte gällde... wacko.gif
          Där fick man inget - men genom idrottsförbund var barnen bra försäkrade.

          Skulle aldrig våga säga upp vår barnförsäkring (flytta den är en annan sak).
          Olycksdelen är väl en sak där de flesta(?) föreningar har egna försäkringar men sjukdelen...

          /Mimmi
           
          Citera
          Bettson
          Inlägg 26-04-2004, 15:02
          Länk hit: #15


          Medlem
          Antal inlägg: 2 745
          Medlem sedan:
          09-03-2003
          Medlem nr: 882



          Man skall noggrannt kolla det finstilta i sin villaförsäkring vad som gäller för slitskikt och om det finns en maxgräns för egna betalningar vid skada.
          .Vårt försäkringsbolag kör med slitavdrag men målning 20% per år.
          Tapet 8% per år ner till 20%
          Avlopp5% per år
          El 2,5%per år.

          Vid skada så får man se upp med hur mycket hantverkare man släpper in.
          Det kan bli väldigt dyrt.

          Bemötandet hoppas jag är bättre överlag än vi hittills erfarit.
          Att vi gör vissa grejor av sanerings själva sägs minska vår skuld.'
          När vi sedan väl har gjort jobbet så skall det minskas ner, göras avdrag så att det nästan inte är värt någonting. Jag tvättade alla gångkläder själv. 70 maskiner. Det skall räknas oss tillgodo och bli billigare för färsäklringsbolaget. När jag talade om hur mycket fick jag frågan hur mycket av det som var smutstvätt, det skulle göras avdrag för, det skulle ju tvättas i alla fall!!!!
          Allt måste tvättas i ett hus som brunnit antingen det är rent eller smutsigt. Skulle saneringsfirman ha gjort jobbet så hade han ju fått betala i alla fall.

          Allt skall skjutas upp i någon slags slutuppgörelse någon gång i framtiden så man skall vara beredd att suga riktig rejält på ramarna. Förmodligen för att vi skall vara så barskrapade så att vi accepterar vilket slutbud som helst.

          Vi har betalat dubbla hyror, en giganstist elräkning för airtempers 6000 på en månad. Första natthjälpen, madrasser kuddar, lakan. Dessutom varit tvugna att ersätta vissa grejor av lösöret som vi inte kunde vänta med.
          Elen i källaren har vi köpt nytt material och installerat själva med hjälp av kompisar. Det fick vi tvåtusen kronor för som ännu inte utbetalats. Det blev väldigt jobbigt att springa och elda med en ficklampa som belysning.

          Totalt har vi fått 10 000 kr som skulle utbetalas dagen efter branden, jag fick ringa fyra gånger och det tog fjorton dagar.

          Just nu lever vi på mina skattepengar som jag inte har betalat in så jag kommer få en restskatt i stället men ej avdragsgill skatteränta. Det känns när jag fortfarande ligger fyrtiofemtusen efter i fakturering i min firma efter det strömavbrott de försåg mig med och raderade två månaders arbete.

          Just ny försöker de få det till att panelen ska vi bekosta själva att göra i ordning. En underhållsfri plåtpanel som aldrig skall behöva målas vill han klassa som målad yta. Dvs vi skall inte få någonting. Panelen är ärgad av saltsyran i sotröken och behöver bytas på två sidor.

          Förhandlingstekniken skall vi bara inte tala om. Skadehandläggaren försöker spela ut oss ägare (makar) mot varandera. Han har enligt lag rätt att sluta avtal med vem han vill av oss. Naturligtvis väljer han svagaste parten förhandlinsmässigt. Det värsta är att han har laglig rätt att göra så. Makar får bråka inbördes om någon sluter ett dåligt avtal. Det enda man kan göra som kvinna när man blir totalt ignorerad är att lägga in om hemskillnad för då har jag juridisk rätt att förhandla för mina 50%.
          Det är ingen utväg man har lust att ta för att inte förlora mer än vad man har råd med.

          Så läs det finstilta. Det kan löna sig. wacko.gif
           
          Citera
          160kvm stort hus
          Inlägg 26-04-2004, 15:40
          Länk hit: #16


          Medlem
          Antal inlägg: 857
          Medlem sedan:
          17-03-2004
          Medlem nr: 3 016



          Hej!
          Gå in på www.insplanet.se
          så hjälper dom dig att bla ta fram den billigaste försäkringen. Och så jämnför dom olika försäkringar, så man ser vad som passar.

          Kan spara många sköna slantar där!!

          mvh G


          --------------------
          Bygger upp en ny trädgård i zon 3 ( Näshulta, Eskilstuna )


          (Bytt sign från 16kvm stor balkong)
           
          Citera
          Posse
          Inlägg 26-04-2004, 21:54
          Länk hit: #17


          Medlem
          Antal inlägg: 2 137
          Medlem sedan:
          27-11-2002
          Medlem nr: 432



          Flera har skrivit gott om Länsförsäkringar här, men i kvällens "Plus" på TV handlade det bl.a. om att Länsförsäkringar vägrar betala ut ersättning för två kunders stulna bilar.... med påståendet att de inte hade stulits. sad.gif

          Personligen har jag inte heller så gott intryck av Länsförsäkringar, enär det visst tog 2-3 veckor innan de skriftligt bekräftade en (brådskande) telefonbeställning av en försäkring.
           
          Citera
          Helen i Skåne
          Inlägg 27-04-2004, 09:21
          Länk hit: #18


          Medlem
          Antal inlägg: 817
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 33



          Jag skickade en förfrågan till Insplanet för över 2 månader sedan och har inte hört ett ljud sedan dess... mad.gif
          Jag kollade runt på olika försäkringar när vi flyttade från hus till lägenhet och det var Sockenbolagen som vann. Där fick jag mest för pengarna och de var i särklass billigast. Och då pratar vi ca 3000 billigare/år. Trodde först att det var något lurt med en sådan prisskillnad men kunde inte hitta någon vid min lusläsning av avtalet. Det var tom så att vi fick fler fördelar...


          --------------------

          Vänliga hälsningar Helen i Skåne
           
          Citera
          Jan af Lisö
          Inlägg 27-04-2004, 12:46
          Länk hit: #19


          Medlem
          Antal inlägg: 1 348
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 122



          Jag tycker att man skall hålla sig till svenska försäkringsbolag, så vet man vad man får. Det var ett tyskt bolag som försäkrade båtar, de var billigast men det var nästan helt omöjligt att få någon ersättning för stulna båtmotorer från dem, minsta "oaktsamhet" gjorde att ersättning sänktes till 0, och inte med några % som svenska dito brukar göra.

          Själv har jag försäkrat fritidshuset hom Moderna Försäkringar, kostade hälften så mycket som IF och jag hade positiva erfarenheter från deras båtförsäkringsbolaget Atlantica.
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 26-07-2025, 21:53
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon