Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > daglilja - lök
          nattis
          Inlägg 19-05-2004, 09:33
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 3
          Medlem sedan:
          06-05-2004
          Medlem nr: 3 527



          Hejsan! Lyckligt hemkommen med en dagliljelök - Ed murray - planterade jag den i en kruka och ställde i garagefönstret. Detta var för drygt en månad sedan, och löken hade börjat gro i sin påse, några gulbleka blad som snabbt föll av. That´s it! Inget mer händer! Jag har den numera i köket och pysslar med den dagligen, men inget händer... Är den död nu? Någon som vet? Jag är helt novis i min nyanlagda trädgård, men föll handlöst för liljan på bilden... man lär av sina misstag sägs det... Alla tips mottags ytterst tacksamt!
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar (1 - 1)
          Cilla
          Inlägg 19-05-2004, 14:04
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Antingen så gjorde den slut på årets energi genom de första bladen, och då hämtar den sig för nästa år. Eller så orkar den komma med blad ytterligare en gång i sommar, och det kan ta en stund. Kanske orkar den inte blomma förrän nästa år.

          Du kan säkert, om du har trädgård, plantera ut den nu. Jorddjup på 20 cm brukar vara bra för dagliljelökar.

          Risken när man pysslar med lökväxter mer än att man ger dem näring i form av t ex en giva benmöl eller näve kogödsel per år eller vartannat år, är att man övervattnar dem i kruka. Får lökar för mycket vatten ruttnar de.


          --------------------
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 24-07-2025, 14:15
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon