CITAT (Mi70 @ 01-07-2004, 12:45)
Jag har använt gräsklipp då jag startar rabatter, jag lägger tidningspapper och sedan tjockt gräsklipp ovanpå. Det kväver gräsmattan och sedan kan man fylla på med kompost och jord för att få en gräsfri rabatt om ett tag. Jag har inte märkt att ogräs överlever i detta, dock lägger jag inte uppdragna rotogräs med i gräsklippet, bara det som kommer från gräsklipparen. och där finns onekligen en och annan avklippt maskros!
På bilden ser du min projektrabatt där just tidningar och gräsklipp lagts ut för att kväva gräsmattan! Det blir sedan fint att plantera i efteråt, har gjort så på flera ställen och nästa år är där bara jord kvar!
Kul att höra och roligt att se din rabatt. Jag började i går med att anlägga en rabatt och la då tidningspapper under men än så länge är det bara sprängsten mot väggen, i kväll kanske jag börjar med jorden.
Tack för tipset.