Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


           
          Skriv svarNytt inlägg
          > Beskärning av azalea, Hur beskär man långskott från azalea?
          Karl-Göran Karls...
          Inlägg 11-02-2003, 19:24
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 93
          Medlem sedan:
          11-02-2003
          Medlem nr: 720



          Jag har en magnifik azalea (Azalea "Daybreak") som blommar med härliga orange blommor på våren. Den är nu snart 15 år gammal men har ändå inte blivit särskilt omfångsrik - cirka 1.3 meter hög och lika bred. Men senaste sommaren kom plötsligt några nya skott nere från marknivån och formligen sköt upp genom busken. När de var färdigväxta stod de nästan dubbelt så högt som den ursprungliga busken (cirka 2 meter höga).

          Just nu ser det lite märkligt ut och jag undrar om jag kan skära tillbaka dessa skott så att det blir lite mer balans i busken. Busken står tillsammans i en grupp med sex stycken andra azaleor (lite yngre) och jag vill inte att den skall dominera för mycket.

          Så, kan jag skära tillbaka och när skall jag göra det? Har läst mig till att det kan göras tidigt på våren men jag vill gärna ha det bekräftat av experter.
          Dessutom, kan dessa rotskott precis som för rosor vara av en annan sort nedanför ett förädlingsställe/ympställe?

          Ni kan ta en titt på denna azalea på min sida

          KGs TrädgårdsGalleri där du hittar azaleorna under vårsektionen.
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 23-07-2025, 09:14
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon