|
Fint över vintern? |
|
|
|
05-10-2004, 22:56
|

Medlem
Antal inlägg: 61
Medlem sedan: 05-10-2004
Medlem nr: 4 584

|
[FONT=Optima][SIZE=7]Hej, är helt ny här. Undrar om någon har förslag på växter (hälst ettåriga) som är fina över vintern/sen hösten. Letar efter något som passar på min dotters grav, planteringen är inte så stor, och det känns extra viktigt att den är fin hela året. Har där nu två små vide träd och två små rosor. Har planterat en Aster hybrid, som enligt plantskolan skall kunna stå sig till jannuari (hoppas den gör det nu också  ) Kyrkogården ligger i södra skåne, jorden är väldrenerad och kalkrik. Ligger i direkt sol hela dagen. Något förslag på lämpliga växter att plantera, ev ha i kruka? mvh Katarina
|
|
|
|
2 sidor
1 2 >
|
 |
Svar
(1 - 19)
|
06-10-2004, 08:12
|

Medlem
Antal inlägg: 5 498
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 20

|
Hej hopp,
Ettåringar brukar tyvärr inte tåla frost - för att det skall vara snyggt över vintern är det nog kanske bättre med fleråriga/städsegröna växter. Kanske en inramning med buxbom en liten häck? Lavendel kan vara fint om det är full sol och bladen är ju silvergråa i full sol. Kan bli en fin liten inramning det med. Iofs väldigt beroende är ju storleken om Du kan ha en liten inramning.
|
|
|
|
|
06-10-2004, 16:34
|

Medlem
Antal inlägg: 61
Medlem sedan: 05-10-2004
Medlem nr: 4 584

|
Hela graven (är en familjgrav, men bara hon som ligger där än) är inramad av buxbom, och den är ju fin året om. Du (eller någon annan ) har kanske förslag på någon peren som kan vara fin vintertid också? tack för det svar.
|
|
|
|
|
06-10-2004, 16:47
|

Medlem
Antal inlägg: 11 272
Medlem sedan: 27-02-2004
Medlem nr: 2 892

|
Hej och välkommen hit! Beklagar din dotter. Berätta vilken zon du finns i så är det lättare att komma med förslag. Är det några särskilda färger eller former eller så som du har tänkt dig? Mvh Fenja
--------------------
"För länge sen dyrkade Egyptierna katten som en gud. Det har katten aldrig glömt."
|
|
|
|
|
06-10-2004, 17:24
|
Medlem
Antal inlägg: 530
Medlem sedan: 05-05-2003
Medlem nr: 1 330

|
Prydnadsgräs är ju vackra året om - några vippor som vajar kan bli fint tillsammans med rosorna.
Gunilla
|
|
|
|
|
06-10-2004, 21:05
|

Medlem
Antal inlägg: 61
Medlem sedan: 05-10-2004
Medlem nr: 4 584

|
CITAT (Fenja @ 06-10-2004, 17:47) Berätta vilken zon du finns i så är det lättare att komma med förslag. Är det några särskilda färger eller former eller så som du har tänkt dig? Mvh Fenja Hej och tack för välkomnandet! Hon ligger i södra skåne, zon1 eller nästan varmare. Vill inte ha så höga växter, inget som är högre än det som växer där nu (ca 60 cm tror jag rosorna är), färger är svårare, har haft ett åriga växter där nu eftersom jag inte riktigt vet hur jag vill ha det än, har ändrat formen på planteringen flera gånger under sommaren (hon begravdes i april). Men inga barr växter, det fins så mycket runt omkring, och jag tycker de är lite tråkiga, blir lite enformigt om alla gravar ser likadana ut. Har helt fria händer från kyrkogårds förvaltningen, så jag slipper fundera över vad som "passar sig". Har försökt skaffa ett album här, men det gick inte så bra. Men vill du veta hur den ser ut i dag(är kanske lättare att komma med förslag då) får du gärna titta på hennes hemsida, under foton-graven. http://hem.passagen.se/katarinafreden/Tellas.htm obs, stort T, annars fungerar den inte. Obs, det är alltså en sida till min dotter, fins bilder av henne där med, absolut inget otäckt eller konstigt, men vet att många kan tycka det är jobbigt, så gå inte in där om det inte känns helt ok. Är väldigt tacksam för alla förslag.
|
|
|
|
|
06-10-2004, 21:07
|

Medlem
Antal inlägg: 61
Medlem sedan: 05-10-2004
Medlem nr: 4 584

|
CITAT (nilla @ 06-10-2004, 18:24) Prydnadsgräs är ju vackra året om - några vippor som vajar kan bli fint tillsammans med rosorna. Ja, kanske det, har jag inte alls funderat på faktiskt..... Några förslag på fina sorter? Kan absolut inget om just gräs
|
|
|
|
|
06-10-2004, 21:38
|
Medlem
Antal inlägg: 445
Medlem sedan: 16-02-2004
Medlem nr: 2 821

|
katarina jag gråter så sorgligt
|
|
|
|
|
06-10-2004, 21:40
|
Medlem
Antal inlägg: 445
Medlem sedan: 16-02-2004
Medlem nr: 2 821

|
julros förressten den blommar tidigt och är så vacker
|
|
|
|
|
06-10-2004, 21:49
|

Medlem
Antal inlägg: 1 429
Medlem sedan: 14-10-2003
Medlem nr: 2 441

|
Jag har absolut inga förslag, men vill ändå bara skriva för att visa mitt deltagande, så fruktansvärt hemskt livet kan vara. Jag förstår att du vill göra graven till en vacker plats att vara på, den ligger ju underbart vackert.
--------------------
|
|
|
|
|
06-10-2004, 22:44
|

Medlem
Antal inlägg: 9 115
Medlem sedan: 04-11-2002
Medlem nr: 126

|
Välkommen hit Katarina! Din berättelse och din Tella gör att man vill komma med förslag om det absolut finaste man känner till. En växt jag direkt kom att tänka på när jag såg bild på dig och din dotter är den vackra, starka dvärgmandeln. Sedan kom jag på att den heter Prunus Tenella på latin. Prunus är förnamnet på alla körsbärsväxter, Tenella endast för denna. Jag tycker det är ett mycket vackert namn. Här är bilder på mitt exmplar: http://www.odla.nu/forums/index.php?s=4e01...66966entry66966Dvärgmandeln knoppar vackert och blommar på nästan bar kvist tidigt på våren. Färgen är så skarpt, starkt och glädjande rosa att trädbusken lyser. Sedan kommer vackert, mörkt glansiga och smala blad med silver på undersidan, och under sommaren utvecklas mandlarna som är ca 2 cm stora och alldeles ludna. På hösten får den illröda höstfärger. Min är nu 7 år tror jag och den ska bli en meter hög, men det blir den inte. Mandlarna tynger ned de små grenarna. Dessutom kan man klippa den på sommaren om den skulle bli för hög. Det här var inte vad du frågade om, men det jag kom att tänka på. En ettårig blomma jag starkt förknippar med barn, med leklust och dans är slingerkrasse. Den blommar till första frosten. Man kan stoppa ned ett frö som busar sig fram genom den mer planerade planteringen. En annan mycket långblommande ettåring är kryddtagetesen. Den finns i olika färger, helgul, helorange och röd med gula fina strimmor. Små blommor, 2 cm stora, som växter som en 20 cm liten buske. Man kan äta blad och blommor, de smakar kryddigt gott. Tagetes tenuifolia, bilder här: http://images.google.se/images?hl=sv&q=tag...uifolia&spell=1En perenn jag skulle plantera vid en älskades grav är stenkyndeln. Det är ju en kryddväxt, men den är så vacker att den kan användas endast gför själen också. Den blir ca 30 cm hög med först vita, sedan starkt himmelsblå mycket små skira blommor. Plantorna lägger sig ned lite medan blomstänglarna böjer sig mjukt mot himlen. Calamintha nepeta, bild här http://www.ibiblio.org/herbmed/pictures/p0...ha-nepeta-1.jpg.
--------------------
|
|
|
|
|
06-10-2004, 23:27
|

Medlem
Antal inlägg: 11 272
Medlem sedan: 27-02-2004
Medlem nr: 2 892

|
Åh, så tråkigt. Vad stark du är som orkar gå frammåt och tänka att du vill göra fint på graven. Jag kommer att tänka på den variegerade järneken, som är väldigt vacker, i synnerhet om den har röda bär, men den blir väl inte så liten. Cilla kan säkert svara på om den går att hålla klippt och kanske i kruka? Vintergröna blommar i blått, vitt eller rosa på vårkanten, du kan lirka upp den i en liten spalje, så den får någon form om du vill det. Du skulle kanske kunna använda olika mossor och göra ett trevligt vinterarrangemang... Hoppas du får någon idé eller råd som är användbart. Mvh Fenja
--------------------
"För länge sen dyrkade Egyptierna katten som en gud. Det har katten aldrig glömt."
|
|
|
|
|
07-10-2004, 00:03
|

Medlem
Antal inlägg: 9 115
Medlem sedan: 04-11-2002
Medlem nr: 126

|
Tyvärr, jag har nästan ingen erfarenhet av järnek alls Fenja. Och genom dig kom jag på att det ju var något vinterskönt som Katarina villa ha tips om... (Fast dvärgmandeln är himla fin också när den står och spretar med lite snö på sig.) Vintergrönan är en underbar växt. Hos mig blir den lite lealös på vintern även om den tillhör det grönare i trädgården. Kanske kan man också fundera på något som är skulpturalt, även om det inte är grönt. En perenn som har vackra vinterfröställningar är krolliljan, Lilium martagon.   Det är en blyg, men inte oansenlig lilja i rosa eller vita blommor. Stark härlig doft, mycket tidiga och glada bladställningar som palmer på våren. Blomman nickar men fröställningarna efteråt ställer sig upp som i en styrkedemonstration. De blir ca 1 meter, kanske kan en eller några sådana vara de högre stödpålarna på gravplatsen. En annan blomma som ger härliga, glada fröställningar som håller hela vintern är kirgislöken, Allium Aflatuense Purple Sensation - också den ca 1 meter hög.  Som du vet finns det rosor som ger vackra nypon som håller länge, men det är svårt att klippa dem kort och samtidigt få blom och frukt. Om det finns lågväxande rosor med vackra vinternypon eller vackra taggar mm får du fråga de riktigt roskunniga här om. Men det var något lågväxande och ettårigt du ville ha, som var vackert på vintern... Kombinationen är inte helt enkel. Men man kan ju ha något perennt som man sedan tar upp och sätter på annat ställe också.
--------------------
|
|
|
|
|
07-10-2004, 02:51
|
Medlem
Antal inlägg: 163
Medlem sedan: 29-04-2004
Medlem nr: 3 450

|
Katarina, för vackra vintersiluetter, gräs, se länk: http://ww.odla.nu/artiklar/winter_wonderland_2.shtmldin dotters hemsida är väldigt fin. hann inte kolla om hakonechloa aurea (japansk skoggräs) är med på vintersilutettlistan, men om inte; den är väldigt vacker, gillar inte full sol men behöver lite skugga och fuktigt om fötterna (fixas lätt med lagom jordblandning och stenar som behåller fukten). varma hälsningar nypan/m
|
|
|
|
|
07-10-2004, 03:00
|
Medlem
Antal inlägg: 163
Medlem sedan: 29-04-2004
Medlem nr: 3 450

|
Om länken ovan inte fungerar, vilket det inte gjorde för mig alldeles nyss, här odlas artikel/text i citat.; hakonecloan var med där. bilderna i anslutning till artikeln är underbara!!! /mvh nypan
Ett urval gräs med vackra vintersilhuetter:
Miscanthus sinensis 'Giganteus', elefantgräs och övriga Miscanthus-arter med många namnsorter med varierande utseende, är med sina ståtliga vippor fina "vinterväxter".
Stipa gigantea med sina sirliga, höga vippor är en magnifik syn, särskilt mot mörk bakgrund.
Calamagrostis x acutiflora 'Karl Foerster', tuvrör, håller sig snygg fram till januari. Fler rör-arter med vinterintresse finns, ex. C. brachytricha.
Panicum virgatum 'Rotstrahlbusch', rödhirs, har röda blad och intressanta vippor.
Pennisetum alopecuroides, lampborstgräs, är mycket dekorativt när den första frosten har pudrat vipporna vita!
Molinia caerulea, blåtåtel, med sina stela blad är även vintervacker förutom sommarfin!
I zon 1, där pampasgräs, Cortaderia selloana, kan klara vintern i skyddat läge, är det förstås en helt magnifik syn!
Och så förstås olika sorters bambu som ju alltid är magnifika, sommar som vinter!
Man kan t.o.m. ha grässorter i frosttåliga krukor eller i ett stenparti. Passande gräs för krukor är t.ex. kopparstarr, Carex buchananii, med "krull" och Carex comans och dess bronsfärgad namnsort 'Bronze Form', utan "krull' på bladspetsarna. Se bild på den sistnämnda. Många fler Carex-sorter är mycket dekorativa vintertid, så botanisera friskt bland dessa!
Även Hakonecloa macra 'Aureola', japanskt gräs, passar i krukor och är vacker långt in på vintern. Zon 2 (3).
Några perenner och ettåringar med intressanta fröställningar, s.k. "vinterståndare".
Buskar och träd med färgglad bark eller intressant växtsätt.
|
|
|
|
|
07-10-2004, 09:02
|

Medlem
Antal inlägg: 14 536
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 14

|
Länken som inte funkade för för nypan i natt.
--------------------
Norrbottenskusten zon 5-6
|
|
|
|
|
07-10-2004, 19:29
|

Medlem
Antal inlägg: 4 431
Medlem sedan: 02-11-2002
Medlem nr: 72

|
Jag har inga förslag att komma med, men vill ändå berätta att jag har läst din berättelse på Tellas hemsida. Jag grät floder, har även tänkt mycket på dig idag. Det är svårt att skriva de rätta orden, så jag hoppas du känner den värmande kramen jag sänder till dig och de dina. / Helen
--------------------
|
|
|
|
|
07-10-2004, 20:16
|
Medlem
Antal inlägg: 213
Medlem sedan: 15-05-2004
Medlem nr: 3 620

|
Mitt hjärta värker för dig... Varma kramar Fisan
|
|
|
|
|
08-10-2004, 17:54
|
Medlem
Antal inlägg: 163
Medlem sedan: 29-04-2004
Medlem nr: 3 450

|
hemska tanke att förlora sin dotter men det finns mening men alltihopa, inte för att det är lätt att tro på det, men den lilla ängeln såg så gosig ut och har säkert hunnit lära dig så mycket, även om så bara med några minuter vid livet, kanske kommer hon tillbaka vad det lider, träffade en elektriker igår som trodde att han skulle komma tillbaka med lärdomen att ha barn med bara en enda kvinna, det han hade lärt sig var just att barn med två kvinnor var lite plågsamt. en vän till mig utomlands förlorade sin förstfödde i förra veckan,barnet död vid födelsen, vet inte hur man någonsin kan handskas med sorgen. minns än idag min moster som fick ett barn hon förlorade med det samma, märkligt nog minns man det barnet bättre än de som finns kvar. kram kära du!
|
|
|
|
|
08-10-2004, 18:34
|

Medlem
Antal inlägg: 21 879
Medlem sedan: 10-01-2003
Medlem nr: 559

|
Vilken fin sida om din dotter .Så orättvist att hennes liv blev så kort . Jag tycker det var så vackert på graven , med barnens stenar , fåglarna,buxbom och rosor och miljön Här snöar det mesta vintergröna över men det finns höstljung som är väldigt fin hela vintern -särskilt i din zon , vita rosa blommande
Den finaste lilla (låga ros jag vet heter guldpärlan Perle D´or måste ha ett z 1 lägre för att trivas -guldaprikos -enkel vacker form -men den är ju inte vintervacker precis Många hälsningar Kerstin
--------------------
Kerstin
Ut sementem feceris, ita metes (Cicero)
|
|
|
|
1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
0 medlem(mar):
|
|
 |
|