Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > växtregler
          Åsa, mälardalen ...
          Inlägg 05-11-2004, 18:42
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 18 595
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 31



          Hejsan jag lyssnade på Ola Bixo från RST häromdagen och han pratade en del om vad som hänt med olika regler sedan vi gick med i EU. Förr fanns det ju hinder vid gränsen och man släppte ej in sådant som icke härdiga äppelträd eller rosor på grundstammen Laxa. Han började nysta i detta när han själv hittade äppelträdet Elstar i en butik i sverige i zon 3-4 (Elstar är inte ens härdigt i zon 1). Han ringde till jordbruksverket och pratade med dem och det finns bara regler ifall man säljer till yrkesodlare säljer man till konsument finns det inga regler alls det är nu upp till konsumenten att ta reda på om det trädet man köper är härdigt i sverige.

          Och hur många av de som inte är trädgårdsfrälsta känner till att sverige har olika växtzoner och att man inte alltid kan odla alla växter över hela sverige? Tror det är många fler hobbyodlare som kommer att tro att de är urusla odlare istället när växterna inte överlever vintern.

          Så det kanske är upp till oss som kan det här med trädgård att verkligen fingranska sortimenten i trädgårdsbutikerna och genast gå och klaga ifall vi hittar sådant som kan lura den icke trädgårdskunnige konsumenten?


          --------------------
          Mvh Åsa


          Människor kan diskutera, men naturen agerar. (Voltaire)
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar (1 - 5)
          andersen
          Inlägg 05-11-2004, 19:13
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 4 131
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 51



          Ja det var bättre förut,EU är inget bra. biggrin.gif


          --------------------
          Problemet är inte de onda människorna
          utan de goda människornas tystnad. Martin Luther King.


          Oerhörda summor har lämnat välfärdssystemen genom de skattelättnader som nu genomförs och inte många opponerar sig. Gunilla T.

          Att inte cykla är att gå för långt.

          Redigerat av andersen: Idag, 45929 gånger.
           
          Citera
          andreas i uppsal...
          Inlägg 05-11-2004, 19:23
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 1 664
          Medlem sedan:
          27-07-2003
          Medlem nr: 1 962



          Tack vare de nya reglerna kan jag köpa vad jag vill från tex Frankrike(utan några problem). Växter som inte finns i Sverige, så nej det var inte bättre förr och det kommer aldrig bli bättre förr biggrin.gif såvida man inte vill leva i grottor tongue.gif
          Tack gode gud för EU biggrin.gif och för Esveld biggrin.gif
           
          Citera
          Milex
          Inlägg 05-11-2004, 19:29
          Länk hit: #4


          Medlem
          Antal inlägg: 483
          Medlem sedan:
          28-09-2004
          Medlem nr: 4 549



          Jag vill inte bo i någon grotta. Ändå skulle jag fortfarande rösta nej till EU. Men jag accepterar ändå de som är för.

          Ja, det är klart att vi ska säga ifrån till de "oseriösa" handlare som säljer felzonsträd. Det måste vi. Enda sätta att få stopp på det, väl.


          --------------------
          Strömstad zon 3
           
          Citera
          kerstin z5-6
          Inlägg 05-11-2004, 19:44
          Länk hit: #5


          Medlem
          Antal inlägg: 21 879
          Medlem sedan:
          10-01-2003
          Medlem nr: 559



          Rosor på laxa säljs , jag har några som klarat vinter 1 men vi får se -de är dessutom okulerade vilket jag eg. inte gillar heller --


          --------------------
          Kerstin

          Ut sementem feceris, ita metes
          (Cicero)
           
          Citera
          Virgo
          Inlägg 05-11-2004, 22:13
          Länk hit: #6


          Medlem
          Antal inlägg: 1 934
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 17



          Man har ju garanti på träd.
          Men har man köpt ett träd för zon I och man bor i Zon III är det kört med garantin. Säljaren tycks klara sig då det brukar finnas en lapp på trädet där det står till vilken zon trädet är härdigt.

          Men om man nu missat det och trädet har dött, så ska man inte ge sig utan propsa på att få pengarna tillbaka. Det brukar gå bra.

          Att tala om för trädgårdsmästarn t.ex i Linköping att han har en massa träd för zon I till försäljning bryr han sig icke om.
          Det finns väl långväga kunder som bor i zon I och som handlar här blir svaret. Och förresten syns det inte på kunden från vilken zon han kommer ifrån.


          --------------------
          mvh
          Virgo


          Den som hittar stavfel får behålla dessa!
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 03-09-2025, 07:41
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon