Medlem
Antal inlägg: 5 380
Medlem sedan: 03-08-2003
Medlem nr: 2 004
Benmjöl är rena godiset för klematis !
--------------------
Glanshammar Närke Zon 3
Av var och en efter förmåga, åt var och en efter behov Vår vision är självklar och enkel, och samtidigt helt omvälvande. Den är allas lika värde och allas frihet. Vi kan inte drömma om, inte arbeta för, något mindre. Därför är vi socialister och feminister.
Medlem
Antal inlägg: 6 646
Medlem sedan: 01-04-2004
Medlem nr: 3 128
Det är bara att mylla ner runt klematisen, nu är en bra tid att göra det. det räcker att göra det en gång om året, benmjöl är långtidsverkande. krister
Medlem
Antal inlägg: 5 855
Medlem sedan: 11-05-2004
Medlem nr: 3 584
Jag instämmer helt i vad Krister säger. Så sköter jag våra också och de trivs alldeles utmärkt. Här är ett foto taget igår på en av våra klematisar som blommar överdådigt för tillfället.
Medlem
Antal inlägg: 5 855
Medlem sedan: 11-05-2004
Medlem nr: 3 584
Ja du, om jag det visste. Det är en avläggare från en gammal klematis som min svärmor har. Avläggaren är två år gammal och redan året efter vi planterade den så blommade den med några blommor och i år är den helt fantastisk. Vi har den mot en norrvägg och den trivs alldeles utmärkt.