Medlem
Antal inlägg: 906
Medlem sedan: 05-11-2002
Medlem nr: 190
Jag fick duktigt mycket spinn på mina gurkor i växthuset i höstas och nu har det tyvärr vandrat över även till Änglatrumpeterna. De skall övervintra i det uppvärmda växthuset så min fråga är om jag bör försöka åtgärda spinn-angreppen nu eller om jag skall vänta till våren när de sätter i gång att växa igen. Just nu tappar de bladen, förmodligen mest pga spinn-angreppen för det kommer nya blad hela tiden. Vad jag förstår så är rovkvalster det enda botemedlet mot spinn?
Medlem
Antal inlägg: 1 237
Medlem sedan: 31-01-2005
Medlem nr: 4 935
Det finns en spray som heter Provado PLUS som tar död på kvalster och ska funka finfint mot spinn. Observera att det måste vara Provado Plus sprayen.. ingen annan Provadoprodukt!
Medlem
Antal inlägg: 4 173
Medlem sedan: 28-09-2003
Medlem nr: 2 369
Jag tänkte tvätta de avlövade stammarna med den klassiska lösningen bestående av t-röd och såpa nu i höst och vara uppmärksam och ev spraya till våren. Men det är kanske ingen mening med det? Kan de inte hitta på nåt riktigt effektivt som man vattnar med, spinn är för tradiga!