Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Ny rabatt, hjälp vid planering
          ÅsaGåsaKlinga
          Inlägg 08-06-2006, 14:22
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 11
          Medlem sedan:
          23-04-2006
          Medlem nr: 7 482



          Hej,

          jag har läst på detta forum länge, men först nu vågar jag mig på ett eget inlägg. smile.gif

          Jag ska göra i ordning en rabatt i en slänt och behöver er hjälp hur jag ska placera växterna eller i alla fall vad jag ska tänka på för att det ska se bra ut och inte bli plottrigt och så.

          Jag har tyvärr ingen bild, men det är halvbrant sluttning och de förra ägarna har haft rabatt där för längesedan. Den är väl ca 6-8 kvadratmeter stor.

          Jag har fjädernejlikor, rosa (ca 10st), rölleka, rosa (ca 10 st), rosenflockel (3st), fänrikshjärta (3st), lammöron (ca10st), näva, vet inte sort (3st), höstflox, lila (2st), bolltistlar har jag jättemånga av, men jag vet inte om det passar bland allt rosa?

          Jag har en del sommarblommor att komplettera, ex tobak och lejongap.

          Vad ska jag tänka på? Passar blommorna ihop? Hjälp!
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar (1 - 3)
          kerstin z5-6
          Inlägg 08-06-2006, 15:42
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 21 879
          Medlem sedan:
          10-01-2003
          Medlem nr: 559



          En fin kombination , lite romantisk är just vitt/silver , blått och rosa -så vist passar dina växter med varandra, nävor går ofta i rosa eller rosalila så den blir bra , höjdarna längst bak passar nog i sluttning o de minsta långt fram -komplettera gärna med vitt , både för o sensommarblommande vita


          --------------------
          Kerstin

          Ut sementem feceris, ita metes
          (Cicero)
           
          Citera
          olgak
          Inlägg 08-06-2006, 17:06
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 725
          Medlem sedan:
          06-05-2005
          Medlem nr: 5 697



          Man vill ofta sätta plantorna i grupper. Så om du vill kan du dela upp de plantor du har många av i mindre grupper, men minst tre av varje i en grupp bör det vara. Å andra sidan kan t.ex. två höstflox planteras var för sig - de kommer att stödja varandra ändå, visuellt alltså.

          Man får försöka se det hela för sin inre syn, om man nu inte är så skicklig att man kan rita upp det biggrin.gif .

          Det är trevligt när lite lägre växter kontrasteras mot högre, ljusa bladverk mot mörka, runda plantor mot spretiga. Då blir det mycket liv i rabatten och bra feng shui också laugh.gif laugh.gif laugh.gif ! Men man får tänka på att inte låta dem skymma varandra, så plantera de lägre framför de högre.

          Till din rabatt skulle kanske några alliumlökar att plantera i höst vara fint. Finns både vita och lila höga, kring metern eller mer, som kan sticka upp och tuffa till den, de blommar vid den här tiden ungefär.

          Rabatten blir säkert jättefin!


          --------------------
          OlgaK zon II

           
          Citera
          ÅsaGåsaKlinga
          Inlägg 09-06-2006, 08:57
          Länk hit: #4


          Medlem
          Antal inlägg: 11
          Medlem sedan:
          23-04-2006
          Medlem nr: 7 482



          Jamen, då är det ju bara att börja gräva då! tongue.gif
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 25-07-2025, 04:18
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon