Jag har min i väldigt lös jord, ca 30% "små lecakulor" i den. Planterade om i våras, innan hade jag bara vanlig "så & kaktusjord".
Båda varianterna funkar bra. Brukar vattna ca 1-2 ggr i månaden året runt. Borde egentligen ge mer på sommaren men jag har inte orkat engagera mig så mycket i vattning i sommar så den har fått torka rätt mycket. Verkar må hur bra som helst.
Och ljus ljus ljus. Gärna mitt i skarpaste solen du har. Om man nu kan kalla den svenska solen skarp....

Bladen kan den tappa lite när den vill, vinter, sommar, vår, höst. Beror förmodligen på en kombination av vattentillgång, ljus och temperatur. Som det mesta när det gäller växters beteenden.

Ang. 8 meter hög så... nja. I en enorm kruka som du ställer utomhus nånstans i mellersta afrika kanske. Samma sak med blomning.
Men det är klart, med en hel del tur, extraljus och extravärme i sverige kanske.
Gödslar väldigt oregelbundet med normaldos Pokon kaktusnäring. Inget under oktober-mars dock.
(Kom ihåg att snurra den så att inte spetsarna lutar för mycket mot solen.

)