Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Bönor och luktärter
          Kvarnvik
          Inlägg 10-01-2008, 20:40
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 152
          Medlem sedan:
          08-05-2006
          Medlem nr: 7 603



          Jag har fått den första frökatalogen idag och sitter och drömmer om våren. Jag vill odla bönor men jag undrar vad det är för sort som brukar vara i såna där grönsaksblandningar med frysta grönsaker för kokning. Inte såna där långa, smala [haricovär] utan de där som är lite tjockare och bredare. Någon som vet vad det är jag menar? Finn sorten för odling här?

          Sen undrar jag hur man lyckas med luktärter? Jag älskar luktärter, men har aldrig lyckats få någon fart på dem. Svärmor klarar det inte heller, inte mamma heller. Hemma hade vi alltid rosenvial istället, är de enklare?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar (1 - 3)
          EKLO
          Inlägg 10-01-2008, 21:18
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 2 398
          Medlem sedan:
          10-08-2007
          Medlem nr: 11 952



          Jag har haft fina luktärter i två somrar - sådda rätt upp och ner i kanten på trädgårdslandet i april, samtidigt med grönsaksfröerna, sedan täckväv. De kom upp fint, men blommade ganska sent.Och så plötsligt förra året - ingenting! Prövade flera omgångar, men det blev inget. Fick då lära att luktärter tydligen inte klarar samma jord /växtplats mer än två år i rad.

          I sommar ska jag ta bort jorden där, lägga dit annan (jag har nämligen bara ett bra ställe för dem där de syns fint och får sol, men ändå inte skuggar grönsakerna för mkt). Och så ska jag förkultivera dem några veckor i år för första gången, för att se om det snabbar på blomningen.

          eklo
           
          Citera
          KURT
          Inlägg 11-01-2008, 06:21
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 10 440
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 34



          Förmodligen är det skärböna eller brytböna du söker.
           
          Citera
          Åsa, mälardalen ...
          Inlägg 11-01-2008, 12:07
          Länk hit: #4


          Medlem
          Antal inlägg: 18 595
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 31



          När det gäller bönor kan man köpa många sorter och prova vad man gillar, även av bryt och skärböna finns det en massa olika sorter, färger, smaker. Bönfrö har ganska lång hållbarhet så man kan så lite frön ur varje påse och göra så i flera år utan att köpa något nytt frö.

          Haricot verts är en brytböna som man skördar när den är ung men det finns ju även brytbönor som är gula (vaxböna) och såna som är purpurfärgade och alla smakar de olika.







          Fast sen är jag ju lite tveksam till om du verkligen menar bönor, brukar inte de där breda i grönsaksblandningar vara någon slags ärt, ofta verkar det vara någon slags sockerärt?


          --------------------
          Mvh Åsa


          Människor kan diskutera, men naturen agerar. (Voltaire)
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 20-08-2025, 17:45
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon