Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Klematis...
          madde66
          Inlägg 06-08-2003, 06:41
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 10
          Medlem sedan:
          05-08-2003
          Medlem nr: 2 023



          Hejsan!

          Jag har en klematis "Dr Ruppel" (storblommig) som jag köpte förra året och då blommade den så fint fast det var inte så många blommor på den. Den står i väst.
          I våras klippte jag ner den för att det var bara torra kvistar kvar och så började den växa som bara attan, men den har inte blommat alls men den växer så det knakar.
          Det står att den ska blomma mellan maj-september, hur ska man då klippa den??
          Vill gärna att den ska blomma nästa år igen, den är så fin i rosa och vitt och så vill jag gärna ha mera klematis, men skam den som vågar sig på det när de inte blommar.
          Och vad kan man ha för blommor framför? De ser ju inte så fina ut nertill och så vill de väl ha skugga vid "fötterna"?

          Ha en bra dag, nu ska jag ut och rensa i landet.
          Madde


          wub.gif
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar (1 - 2)
          ÅsaF
          Inlägg 06-08-2003, 07:16
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 481
          Medlem sedan:
          30-05-2003
          Medlem nr: 1 565



          Det kan vara så att det tar några år innan du får blommor på din nysatta klematis. Jag har själv en Villa de lyon som först på tredje året blommar ordentligt. Nu har det kommit massor av knoppar och blommor men förra året kom det bara två blommor.

          Se till att ha något som växer vid "fötterna" på den och vattna rejält så ska du se att du nog får nån knopp till nästa år.
           
          Citera
          jutte
          Inlägg 06-08-2003, 08:37
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 38
          Medlem sedan:
          09-06-2003
          Medlem nr: 1 657



          smile.gif
          Hejsan Madde

          Jag kollade upp din klematis på nätet och vad jag fick fram var att den ska ej beskäras allt för hårt, snarare bara putsas lite grann. Den blommar antagligen på både fjolårsskott och årsskott. Men du gjorde rätt i att klippa ner den helt i våras, du får bättre balans mellan planta och rot på det viset. Nästa vår kan du ju klippa bort torra rankor, klipp en bit och se om det fortfarande ser dött o torrt ut, klipp då en liten bit till, fortsätt så tills det ser friskt ut. Antagligen kommer den ändå att blomma lite senare i höst på de årsskott som kommit i sommar.

          Själv har jag planterat höstaster framför mina klematis för att skugga "fötterna".

          Hoppas att du blir hjälpt av detta
          vänliga hälsningar
          Anders
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 26-07-2025, 17:05
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon