Tack för svar!
Jag kan nog säga att jag gillar all slags ek, i rätt miljö och med naturligt utseende. En ek som blir "fri" efter att växt inne i en skog ser allt annat än naturlig ut. Precis som de flesta andra träd. Vi hade en jättehög tall som också bara var en tjock stam rakt upp med en liten krona så högt att man fick vrida nacken ur led för att se den. Den stackars tallen fick leva i firtt läge ett par år tills jag fick nog och såg till att den fälldes.
Vad jag menar är att jag tycker nog att ett friväxande träd ska se ut som ett friväxande träd och ett träd i skogen ska likväl bör se ut som just det.

Den gamla eken ska få en chans ändå, kanske blir det fint med den ensammen ändå. Skälet till att den inte ska fällas i nuläget är att företaget som ska fälla ute på ön inte tar ner ek på grund av att trädet är så hårt och deras dyra verktyg tar stryk av det.
Jag antar att en ros kan klättra upp för stammen på denna jätteek utan att trädet tar skada?