Medlem
Antal inlägg: 1 310
Medlem sedan: 06-11-2002
Medlem nr: 256
Upplysning: Jag har ingen annan koppling till trädgårdsaffärer annat än som kund.
Rengöring Rengöring av dammen på ett riktigt sätt är viktigt. Det förebygger alger genom att biomassan avlägsnas innan den behöver brytas ner och det hinner skapas ett överskott av näring. Fisken mår bättre då det bildas mindre CO2. När du rengör dammen är det bara större fasta partiklar som skall tas bort. Du skall aldrig tömma dammen helt utan alltid lämna en del vatten kvar så inte hela bakteriefloran slås ut.
Pondteam.com har denna mekaniska pump som jag verkligen rekommenderar. Jag är helnöjd med den. 495:- gav jag för den i en trädgårdsbutik.
70301 Dammsugare teleskop Suger och skräp och slam från botten. Filterpåse medföljer
Medlem
Antal inlägg: 1 683
Medlem sedan: 14-07-2007
Medlem nr: 11 521
Jag brukar gå i dammen och plocka upp allt jag kan med händerna. Det är slemmigt och det blir fort grumligt i dammen så jag inte ser vad jag ska ta. Den här "slamsugaren" verkar helt klart värd att pröva, är ju tydligen inte skitdyr heller. Tack för tips.