|
Lågenergi och LED, Lite tips och frågor |
|
|
|
31-05-2009, 20:48
|
Medlem
Antal inlägg: 3
Medlem sedan: 31-05-2009
Medlem nr: 23 821

|
Jag har letat runt på nätet o försökt lära mig om LED och LE (lågenergilampor)
På Claes Ohlsson har de 23 watts LE lampa Megaman Liliput som motsvarar 125 watt för 89 kr med 2700 kelvin/ för den blommande fasen.
På Kjell o Company har de två spotlights i LE 23/125 watt i 2700 kelvin (varmvit) och en i 6500 Kelvin (kallvit) för 119 kr st. - Den kallvita är till den vegetativa fasen, när blomman växer. Kjell o co har även en liten blå LED-diod spotligt på 1,4 watt. Jag köpte den på kul och den lyser oerhört mycket för att vara på 1,4 watt. Man bländas om man tittar rakt in i den och jag gissar på att den är 30-35 grader varm om jag tar på den.
LED-dioder verkar vara framtiden och priserna har sjunkit stort på sista tiden. På www.ebay.com hittar man massor med annonser om man söker på LED growlight. En röd och blå LED lampa på 90 watt motsvarar en HPS på över 400 watt. (finns från 150 dollar) Jag läste att LED dioder fördubblar effekten och halverar priset vart tredje år. - Lite som dataprocessorer alltså. - LED-ljus är mer än 4 gånger så energieffektivt som HPS lampor. 90 wattaren rekommenderas att sitta på minst två meters höjd tex.
Det finns en massa olika dioder och en del kallas Power LEDs men det finns andra som är ännu starkare.
När man letar om LED growlights hamnar på tex youtube man ofta hos cannabisodlare. De verkar ligga långt framme i tekniken. Här är en kille som byggt sin egen LED-lampa på 62 watt! som tydligen räcker till ett helt litet rum. www.ledgrow.eu
Själv vet jag ingenting om el-prylar men undrar om någon vet om det är nån ide att ha en 1,4 watts blå diodlampa riktat mot en växt och hur man kan bygga sin egen? - Nån ritning eller nåt. Blå och röda dioder kan man få ganska billigt men jag vet inte hur de skall kopplas. På www.upplyst.se säljer de dem för 1,30 kr st men jag vet inte hur starka de är. Skulle vara kul att bygga en egen.
Har ni tankar och kunskaper runt LED så skulle jag bli glad.
Redigerat av Halvdansk: 31-05-2009, 20:49
|
|
|
|
2 sidor
1 2 >
|
 |
Svar
(1 - 19)
Azur
|
01-06-2009, 06:34
|
Gäster

|
CITAT (Halvdansk @ 31-05-2009, 21:48)  LED-dioder verkar vara framtiden och priserna har sjunkit stort på sista tiden. På www.ebay.com hittar man massor med annonser om man söker på LED growlight. En röd och blå LED lampa på 90 watt motsvarar en HPS på över 400 watt. Det vill jag se ordentliga mätningar på för att tro. Såvitt jag vet är LED-lampor fortfarande något mindre energieffektiva (dvs producerar mindre ljus per watt) än lysrör, metallhalogen, och högtrycksnatrium, dvs långt ifrån 4x mer effektiva. Såvitt jag vet är priserna på högeffekts-LED också fortfarande så höga att man får sämre ekonomi jämfört mot lysrör eller metallhalogen trots LED'arnas långa livslängd. Det här med 23W = 125W är jämfört med de extremt o-effektiva glödlamporna. Det kan mycket väl vara så att LED är framtiden, men jag tror inte vi är där än.
|
|
|
|
|
01-06-2009, 08:25
|
Medlem
Antal inlägg: 156
Medlem sedan: 24-03-2008
Medlem nr: 14 796

|
Har provat ett par olika typer av LED-lampor i utebelysningen; downlights med GU10-sockel. Den billiga varianten av lampa med ett tjugotal små dioder ger väldigt lite ljus, i alla fall jämfört med en 35W halogen. Den dyrare, som brukar kallas "power-LED" eller liknande, med en 3W lysdiod ger ett riktigt bra ljus. Den kostar dock närmare 200 kr för en lampa...
/magnus
|
|
|
|
|
01-06-2009, 11:42
|
Medlem
Antal inlägg: 3
Medlem sedan: 31-05-2009
Medlem nr: 23 821

|
CITAT (Azur @ 01-06-2009, 07:34)  Det vill jag se ordentliga mätningar på för att tro. Såvitt jag vet är LED-lampor fortfarande något mindre energieffektiva (dvs producerar mindre ljus per watt) än lysrör, metallhalogen, och högtrycksnatrium, dvs långt ifrån 4x mer effektiva. Såvitt jag vet är priserna på högeffekts-LED också fortfarande så höga att man får sämre ekonomi jämfört mot lysrör eller metallhalogen trots LED'arnas långa livslängd.
Det här med 23W = 125W är jämfört med de extremt o-effektiva glödlamporna.
Det kan mycket väl vara så att LED är framtiden, men jag tror inte vi är där än. Vad jag kan förstå är fördelarna med LED att de kan sända ut de exakt rätta våglängderna. - När blommor växer är de intresserade av den blå våglängden och när de blommar den röda våglängden. HPS och Lågenergilampor producerar en massa oönskade våglängder + oönskad värme i onödan. - Växter är tex helt blinda för de gröna våglängderna. Om man har en lampa med en extremt hög verkningsgrad för de önskade våglängderna och ingen nämnbar värmeproduktion så har man ju närmast något som kan kallas perfekt. LED är då närmast. Det som snurrar till det för mej är alla olika mätmetoder. Man talar om lumen, watt, nanometer, kelvin mm mm för olika belysningar. När det gäller LED talar man om nanometer dvs rätt frekvens den vegetativa fasen är blått 465nm (nanometer). Den blommande fasen är rött 650nm (nanometer). Enligt tillverkarna är en LED lampa på 90 watt lika effektiv för blommor som en HPS på 400 watt. Jag har även förstått att den bästa LED lampan har 2-3 röda dioder per blå diod. Om man jämför med tex bensinbilar och elbilar. Bensinmotorer har en mycket dålig verkningsgrad och producerar tex mer oönskad värme än kraft. - En elmotor däremot har en verkningsgrad på 98%. Här står en massa information från en engelsk firma. http://stores.shop.ebay.co.uk/HiddenHydro/...ce-Centre.html_
|
|
|
|
|
01-06-2009, 13:03
|

Medlem
Antal inlägg: 2 276
Medlem sedan: 06-06-2008
Medlem nr: 16 626

|
CITAT (Halvdansk @ 01-06-2009, 12:42)  Vad jag kan förstå är fördelarna med LED att de kan sända ut de exakt rätta våglängderna. - När blommor växer är de intresserade av den blå våglängden och när de blommar den röda våglängden. HPS och Lågenergilampor producerar en massa oönskade våglängder + oönskad värme i onödan. - Växter är tex helt blinda för de gröna våglängderna. Om man har en lampa med en extremt hög verkningsgrad för de önskade våglängderna och ingen nämnbar värmeproduktion så har man ju närmast något som kan kallas perfekt. LED är då närmast. Ja, det är ju en av fördelarna. Man kan ta LED-lampor i det blå spektrat och i det röda spektrat och sedan använda olika antal av dem i rätt proportioner för den växt man odlar och den växtfas den befinner sig i. Växter är inte helt blinda för grönt ljus. När man odlar växter där man vill ha mycket grönmassa kan det t.o.m. vara en fördel att använda grönt ljus och det andra ljuset gör ju faktiskt nytta det med, även om det inte omvandlas fullt lika effektivt. Om det är så bra som du påstår det vet jag inte. Vissa har odlat under likvärdiga förhållanden med LED och högtrycksnatrium och påstår att resultatet inte är lika bra med LED. Andra påstår att det helt klart är värt pengarna och att de aldrig skulle byta. Jag tror också på LED-belysning, men det tar nog ett tag innan priserna sjunker så att vi hobbyodlare har råd med inköp
--------------------
Earthlings - En dokumentär om människans syn på djur och hur hon behandlar djur. Med användning av dolda kameror får man se hur djur behandlas i kött-, klädes-, husdjurs-, nöjes- och forskningsindustrin.
|
|
|
|
Azur
|
01-06-2009, 22:22
|
Gäster

|
Det relevanta mätvärdet kallas PAR (photosynthetically active radiation) eller PUR (photosynthetically useful radiation).
Jag sökte på nätet, men hittar bara reklam som jämför lampor av olika storlekar och ignorerar effektivitet (PUR per watt) och absolut ljusstyrka. Om jag läser dem rät har de bästa LED'en avrundningsvis samma effektivitet och ljuskvalitet som metallhalogen, watt för watt, så avgörande blir hur dyra de är i inköp och hur länge man kan vänta med att byta lampa.
Redigerat av Azur: 01-06-2009, 22:23
|
|
|
|
|
06-06-2009, 23:32
|
Medlem
Antal inlägg: 373
Medlem sedan: 22-03-2009
Medlem nr: 21 760

|
Jag stöter ofta på prat om LED eftersom jag jobbar som elektriker. Det enda jag känner mig helt övertygad om är att minst ett år till behöver marknaden för att få ner priserna och finslipa tekniken.
Visst ger LED mycket ljus för lite ström, men investeringen är på tok för hög säger jag.
Redigerat av Danne031: 06-06-2009, 23:32
--------------------
Stundtals passionerad hobbyodlare 4mil sydost om Göteborg, zon 4 y
|
|
|
|
|
07-06-2009, 09:11
|

Medlem
Antal inlägg: 1 084
Medlem sedan: 17-03-2003
Medlem nr: 933

|
LED ger mycket ljus för lite ström. Men jag anser att investeringen för att t.ex. ersätta en halogenspot nu är fullt rimlig eller t.o.m. betydligt billigare än halogen.
Ett exempel:
En 12V LED-spot med 48 dioder och 3,2 W effekt producerar 100 lumen och har en livslängd på minst 25000 timmar. En sån LED-spot kostar ca 110:-. En 20 W halogenspot kostar 30:- och lever i 2000 timmar. Det finns naturligtvis variationer här beroende på tillverkare, men detta är iaf ett exempel.
Räknar man på detta blir elkostnaderna för halogenlampan ca 40 kWh under sin livstid, LED-lampan kostar ca 6 kWh under samma tid.
Investeringskostnaden per tid utslaget över hela livslängden blir 0,015 kr/timma för halogenspoten, medan det blir 0,0044 kr/timme för LED-spoten.
LED-spoten blir alltså mer än 3 ggr billigare i inköp i längden och de löpande elkostnaderna minskar med mer än 6 ggr.
Vad gäller ljusutbyte så brukar man räkna att det för att producera samma mängd ljus som en 20 W glödlampa går åt 10 W halogen eller 1 W LED.
Vad gäller färgtemperatur så finns LED-ljus numera i varmvitt, dvs motsvarande ca 3500 K. I mitt tycke ett behagligt vitt ljus som ger utmärkt färgåtergivning utan en dragning åt gulorange som både halogen och glödlampor ger.
Det man möjligen kan ha att invända mot LED-lampor är den oftast smalare spridningsvinkeln vilket gör att ljusmängden fördelar sig på en mindre yta relativt halogenspots. Men det argumentet tycker jag väger lätt mot både ekonomi och miljöaspekterna.
|
|
|
|
Azur
|
07-06-2009, 10:45
|
Gäster

|
Ja, de är mycket effektivare än glödlampor (vanliga & halogen) men inte effektivare än lysrör eller urladdningslampor som högtrycksnatrium och metallhalogen.
För växtbelysningar använder man inte glödlampor, så där är det just lysrör, högtrycksnatrium och metallhalogen som LED'arna måste slå ut, och än så länge tror jag inte att LED'arnas höga inköpspris vägs upp av deras längre livslängd.
EDIT: Kan berätta att jag nyligen kollade upp att ersätta metallhalogen med LED på mina akvarier, och såvitt jag kan förstå skulle jag över en 11 årsperiod (livslängden för en LED armatur) behöva betala nästan tre gånger mer för LED än för samma mängd ljus från metallhalogen.
Redigerat av Azur: 07-06-2009, 10:55
|
|
|
|
|
07-06-2009, 14:35
|

Medlem
Antal inlägg: 1 084
Medlem sedan: 17-03-2003
Medlem nr: 933

|
Det stämmer säkert det du skriver om belysning för växter o akvarier. Jag kan bara relatera till mitt arbete, vi utvecklar och tillverkar bl.a. kamerasystem med belysning för industriellt bruk och vi har för nåt år sedan skrotat allt vad halogen och lysrör heter och satsar enbart på LED-belysning som ger bättre energieffektivitet med samma ljusutbyte och betydligt längre livslängd till samma eller lägre kostnad. De ljuskällor vi använder i våra belysningar finns inte för kommersiellt bruk ännu, men jag tror inte det dröjer länge förrän vi kan se dem i andra applikationer.
|
|
|
|
|
09-06-2009, 16:48
|
Medlem
Antal inlägg: 3
Medlem sedan: 31-05-2009
Medlem nr: 23 821

|
Grejen med LED är ju att det finns LEDlampor som har just den frekvens som blommor gillar. Blått för den vegetativa fasen och rött för den blommande fasen. En lampa på 90 watt LED växtbelysning uppges av tillverkaren vara lika effektiv som en HPS lampa på 400 watt. Livslängden uppges till 100 000 timmar. Det verkar helt oslagbart. Andra lampor ger en massa spill i form av värme och oönskade ljusfrekvenser som växter inte bryr sig om. NASA har utvecklat dessa växt-ledlampor i de speciella frekvenserna. Här är några länkar av tusentals om LED growlights. - De säljs på e-bay med. http://www.homegrown-hydroponics.com/neledcugrbox.htmlhttp://www.space.com/businesstechnology/te...ing_010926.htmlhttp://www.ledgrowlights.com/
|
|
|
|
|
14-07-2009, 12:36
|
Medlem
Antal inlägg: 61
Medlem sedan: 25-05-2009
Medlem nr: 23 661

|
Jag är inte riktigt hemma i det med lumen och det. jag har en LE som är på 20W (motsvarar 100W lampa) och är på 1160 lumen. hur nära växten kan man tänkas ha en sådan lampa? Btw så har jag funnit mycket intressant fakta av cannabis odlare, de verkar kunna sina saker  Kan man använda vanliga LED som finns på kjell i rött och blått för att få växterna att växa till sig?
Redigerat av Oros: 14-07-2009, 12:39
|
|
|
|
|
14-07-2009, 13:49
|

Medlem
Antal inlägg: 2 276
Medlem sedan: 06-06-2008
Medlem nr: 16 626

|
CITAT (Oros @ 14-07-2009, 13:36)  Jag är inte riktigt hemma i det med lumen och det. jag har en LE som är på 20W (motsvarar 100W lampa) och är på 1160 lumen. hur nära växten kan man tänkas ha en sådan lampa? Btw så har jag funnit mycket intressant fakta av cannabis odlare, de verkar kunna sina saker  Kan man använda vanliga LED som finns på kjell i rött och blått för att få växterna att växa till sig? Först och främst är det oviktigt vad det motsvarar. 20W är 20W. Dessutom är lumen oviktigt för plantorna, det är ett mått på hur det mänskliga ögat uppfattar ljusstyrkan och har därför ganska litet att göra med hur plantorna tar upp ljuset. Vad som är intressant då är PAR- eller PUR-värdet på lampan. Men det är sällan man får den informationen om produkten, så man får gå efter lumen och färgspektrum på lampan och hoppas att det blir bra ändå  En lågenergilampa på 20W utvecklar inte särskilt mycket värme och du kan ha den bara någon centimeter ifrån växten. Lågenergilampor skall placeras så nära växterna som möjligt för att utnyttjas till fullo. Testa att ha lampan i gång ett tag och sedan för du handen mot lampan tills du börjar känna av värmen. Placera lampan på avståndet precis innan du kände av värmen. Jag vet inte hur sådana LED:s fungerar till odling och jag har bara läst om specialutvecklade LED:s till odling. Men du kan ju alltid testa.
Redigerat av Nauti: 14-07-2009, 16:28
--------------------
Earthlings - En dokumentär om människans syn på djur och hur hon behandlar djur. Med användning av dolda kameror får man se hur djur behandlas i kött-, klädes-, husdjurs-, nöjes- och forskningsindustrin.
|
|
|
|
|
29-08-2009, 13:51
|
Medlem
Antal inlägg: 1
Medlem sedan: 29-08-2009
Medlem nr: 25 793

|
Nu är det snart 1 September....... Den matta Glödlampan och den klara 100-watts Glödlampan FÖRBJUDS !! ?? Som tur är så går LED-lampornas tekniska utveckling ganska fort nu. Ljuset från dem är nu starkare och med ett varmare sken. De har också blivit billigare. LED-lamporna är absolut ett bättre alternativ för vår miljö. Se länk: http://www.framtidshuset.se/index.php?opti...40&Itemid=1  Hoppas på en fortsatt god utveckling för dessa kvicksilverfria lampor
|
|
|
|
takstigen
|
29-08-2009, 20:52
|
Gäster

|
Jag har använt lågenergilampor i 8 - 10 år och jag är väldigt nöjd De är ganska billiga idag och de håller jättelänge Och har man alla ljuspunkter med lågenergi så gör det faktiskt en hel del på elåtgången
|
|
|
|
|
30-08-2009, 13:12
|
Medlem
Antal inlägg: 93
Medlem sedan: 24-08-2009
Medlem nr: 25 689

|
V_xtbelsyning_v_gl_ngder_j_mf_relse.jpg ( 32k )
Antal nedladdningar: 60Om man tittar påväxternas absorbtionskurva klorofyll A och klorofyll B här ovan, (den blå och den röda kurvan) så ser man klart att växterna inte behöver grönt, gult och orange - därför optimerar man led-lamporna genom att "bara" montera dom färgerna - våglängderna som behövs. Att blåsa på med grönt,gult och orange är lite som att "elda för kråkorna". Man spar massor av elförbrukning på detta sätt. Om man har en växt vars absorbtionskurva ligger utanför den ovan, så kan man (vi) tillverka led lampan med exakt den våglängden som behövs eller efterfrågas. Vi enkapsulerar dioderna med olika mtrl t.ex fosfor, så att den önskade våglängden uppnås. Om man vill ha ett starkare ljus i rummet än det som det rödblå ledljuset ger, så kan man alltid motera in vita leddioder. Då kan man få ett annat rumsljus - men växterna lär inte ha ngn större glädje av det vita, och det kostar bara mer. Varje high power växtdiod kostar mellan 2-4 dollar/st att tillverka. Vi kommer snart att kunna lev. kompletta ledlampor med justerbara, dimmbara färger i förhållande till varandra. Gröna växter vill gärna ha mer blått och blommande, knoppande vill ha mer rött. Sedan vill förmodligen växterna ha olika våglängder/färger under resans gång, och då är det bra att kunna reglera lampan till mer blått eller mer rött....... Det är ju bara den som odlar som vet vad som skall drivas upp. Vi har börjat att ta fram växtbelysning med röda och blå dioder i kombinationen 9:1 och 9:3 (röda/blå). En 9W led med vanligt skruvfäste täcker c:a 0,5-1,0 kvm och 15W 1-2kvm. En 90w UFO täcker från c:a 9kvm och kan ersätta en HPS400W. Vid 10-12 timmar/dygn blir besparingen i elkostrnad minst 100:-/m för en lampa. Se UFO 90och growspot på: ledsweden.com
|
|
|
|
|
30-08-2009, 14:49
|

Medlem
Antal inlägg: 895
Medlem sedan: 17-02-2008
Medlem nr: 14 105

|
CITAT (Grönt Ljus @ 30-08-2009, 14:12)  ... ledsweden.com har jag läst en del på, av ren nyfikenhet plus att jag tror att LED är framtidens melodi och är avsevärt bättre än andra alternativ som finns idag. MEN mr "Grönt ljus" (eller var det spammare?) Du borde bli bättre på att kolla fakta innan du använder dem rakt av som försäljningsargument. Det är inte så att du har översatt en amerikansk text rakt av och tagit alla siffror för sanning? Koldioxidutsläpp per kWh el skulle vara 175g/kWh?? Källa tack? det gäller inte för Sverige eller norden i alla fall. RoHs direktivet säger INTE att en produkt är giftfri, bara att den inte innehåller kvicksilver, kadmium, bly, en viss sorts krom plus en del annat smått och gott som även utan RoHs var förbjudet i Sverige. Lysdioder kan innehålla en del mindre trevliga ämnen, visserligen i betydligt mindre mängd än många lågenergilampor. LED tekniken är tillräckligt bra i sig själv, den behöver inte "hjälp" av felaktiga uppgifter.
--------------------
|
|
|
|
|
30-08-2009, 16:58
|
Medlem
Antal inlägg: 93
Medlem sedan: 24-08-2009
Medlem nr: 25 689

|
Hendriks! Uppgifterna är inte felaktiga! Betrakta 175gr/kwh som en rimlig siffra. Titta på bifogade rader nedan hämtade från Fortums sida. Utsläppsnivån i gram räknat, är olika beroende på vilken typ av el man använder. Är det miljöel så är utsläppet noll, är det el producerat av kolkraftverk så blir utsläppet betydligt högre...... När det gäller RoHS-direktivet så betyder det precis det du skriver, dvs att produkten är producerad utan dessa giftiga och farliga ämnen, och att produkten då får hanteras som vanligt elektriskt avfall. Energisparlampor innehåller giftiga ämnen och metaller måste hanteras som farligt, giftigt avfall. Detta gäller inte led dioder eftersom dom är miljövänliga. Det är möjligt att det finns diodtillverkare som inte tillverkar dioderna enligt RoHS-direktivet, men då får fabriken inte heller sälja så mycket. Dom ledande tillverkarna av dioder finns i USA, se t.ex. cree.com, där miljökraven är mkt hårda. Dessa kapslas in av olika fabriker runtom i världen där dom får sina specifika egenskaper som styrka, färg, ljusvinkel etc.
Från Fortums hemsida: ”När vi räknar antal kilo koldioxid per kWh utgår vi från snittet på elbörsen Nordpool, dit säljs ju både vattenkraft och kolkraft. Men vi utgår från 375 gram per kWh.” ”Med miljöel från Fortum är utsläppen 0 gram/kWh Hur mycket CO2 som släpps ut beror på vilken el du köper. Om vi utgår från ett genomsnitt för den el som såldes på den nordiska elbörsen år 2006 och utan miljömärkning (dvs NordPool-restmixen) var utsläppen ungefär 160 gram/kWh. Hendriks, det viktigaste måste ju ändå vara att vi skall värna om vår miljö och göra vad vi kan för att minska farliga utsläpp! Om det är 162gr/kwh eller 350gr vi sparar beroende på elen vi använder är inte det viktigaste. Vi försöker ta fram produkter som är miljövänliga, har lång livslängd och som inte är giftiga. Det tycker jag är en bra målsättning. Grönt Ljus kan inte vara fel......eller hur? AH
|
|
|
|
|
30-08-2009, 18:50
|

Medlem
Antal inlägg: 895
Medlem sedan: 17-02-2008
Medlem nr: 14 105

|
CITAT (Grönt Ljus @ 30-08-2009, 17:58)  ...(dvs NordPool-restmixen) var utsläppen ungefär 160 gram/kWh.
Hendriks, det viktigaste måste ju ändå vara att vi skall värna om vår miljö och göra vad vi kan för att minska farliga utsläpp! Om det är 162gr/kwh eller 350gr vi sparar beroende på elen vi använder är inte det viktigaste. Vi försöker ta fram produkter som är miljövänliga, har lång livslängd och som inte är giftiga. Det tycker jag är en bra målsättning. Grönt Ljus kan inte vara fel......eller hur? AH Restmixen ja, EFTER att all vatten- och vindkraft är såld som bra miljöval eller liknande. Nej, LED är inte fel, det håller jag med om, till och med så bra att man inte behöver hålla på med "modifierade" siffror för att bevisa det. Koldioxidutsläppen som snitt på ALL elproduktion i Norden ligger under 100 gram/kWh I Sverige under 30gram/kWh (Källa energimyndigheten) Över 90% av svensk elproduktion är vattenkraft eller kärnkraft, eller hur? Kärnkraft: 3 g/kWh Vattenkraft 5,5 g/kWh (källa: Vattenfall) och... JA, utsläpp vid byggnation inräknad Sen kan man i vissa situationer under vissa tider på året betrakta en sparad kWh som ren reservel - producerad med gasturbin, men det är några få timmar om året det. MVH Henrik S
--------------------
|
|
|
|
|
30-08-2009, 19:00
|

Medlem
Antal inlägg: 895
Medlem sedan: 17-02-2008
Medlem nr: 14 105

|
Att jag sen är nyfiken på dina produkter och kanske kommer att kontakta dig är en annan sak... Gatljusarmaturer tittade vi på för ett par år sedan, men då var de på tok för dyra. Sedan dess har vi köpt ca 4000 högtrycksnatrium. Gamla hederliga kvicksilverlampor blir ju som bekant olagliga 2015.
Skulle vara kul att göra ett mindre provområde med LED.
--------------------
|
|
|
|
1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
0 medlem(mar):
|
|
 |
|