Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > när plantera lökar för vårblomning?
          Fny
          Inlägg 28-07-2009, 18:56
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 1 823
          Medlem sedan:
          11-05-2009
          Medlem nr: 23 163



          Såg att lillafiskaregatanstradgardsbutik.e-line.nu redan har lagt upp lökar för försäljning, bland annat massor av fina tulpaner. Jag som aldrig har planterat vårblommande lökar förut undrar då, när ska de egentligen planteras? Redan nu när de alltså börjar komma ut till försäljning, eller bör man vänta till senare? g.gif Och förresten, nån som vet ungefär hur stort utbud odla brukar ha av såna saker? Brukar de ha lika många fina tulpaner, framförallt? Och är de billigare eller dyrare än lillafiskaregatan?


          --------------------
          Glada hälsningar från Fny!
          Liten trädgård i zon 4
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar (1 - 1)
          Åsa, mälardalen ...
          Inlägg 28-07-2009, 19:11
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 18 595
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 31



          Ofta är det bra att plantera så snabbt som möjligt speciellt då de hänger i butikerna alla lökar gillar inte att hänga varmt i flera månader.

          Lilla fiskaregatan är inte billiga men de har ju ett ganska stort utbud, de har ett utbud som brukar vara större än Odlas men det går utmärkt att vänta med lökinköpen tills Odla lägger upp sitt utbud så himla bråttom är det inte.



          Ska man handla mycket (eller handla ihop med vänner) så kan det ev. vara läge att handla hos Verberghe de brukar ha lägre priser än svenska firmor och bra kvalité + handlar man över en viss summa brukar det vara fraktfritt. Men numera får man ju även kolla valutakurser nu när kronan blivit sämre så man får nog göra prisjämförelser mellan svenska och utländska firmor innan man handlar ifall man vill leta efter det som är mest ekonomiskt fördelaktigt.


          --------------------
          Mvh Åsa


          Människor kan diskutera, men naturen agerar. (Voltaire)
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 23-07-2025, 02:34
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon