CITAT (Fågelvägen @ 30-08-2009, 11:17)

Hej Ekman! Nu är jag inte säker på om du menar jasmin eller schersmin. Om det är schersmin det handlar om och du "har klippt den lite grann då och då" så har du kanske klippt bort det yttersta på kvistarna, där som blomknopparna skulle utvecklas. Buskar svarar då ofta med att utveckla små kvastformiga kvistar vid beskärningsstället samtidigt som de blir bladlösa och risiga inuti busken.
Smultronschersmin (googla på Philadelphus-hybrider som t.ex. 'Mont Blanc') sköter man genom ta bort några av de äldsta grenarna på vårvintern varje år. Jag skulle inte klippa ner den helt, varken nu eller på vårvintern, också om den kan överleva det.
Gillar du att formklippa buskar är det bättre att välja t.ex. buxbom eller liguster.
Okej.. Då har gjort fel när formklippt den... Då ska jag bara ansa den lite och låta den vöxa lite mer
fritt så kanske den tar sig igen.. Är osäker vilken exakt typ av buske det är. Ska söka på den och försöka ta reda på exakt vilken buske det är... Tack så mycket för svaret!
Helén