Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Övervintring av pelargoner och fuxia, Ska man ta bort alla blad?
          Monica49
          Inlägg 18-09-2009, 22:05
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 7
          Medlem sedan:
          27-05-2006
          Medlem nr: 7 805



          Jag brukar ställa mina pelargoner i garaget för vintern. Har haft dem i många år i stora krukor. Min man tycker att det blir väldigt skäpigt där. Någon sa att man kan ta bort alla blad och blommor innan man ställer in dem. Detsamma gäller stora fuxior. Är det någon som har erfarenhet och kan tipsa mig vad som är bäst att göra?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar (1 - 2)
          Monica B
          Inlägg 19-09-2009, 09:07
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 194
          Medlem sedan:
          10-03-2009
          Medlem nr: 21 546



          Min erfarenhet av att övervintra Fuchsior (stavas alltså inte med "x" flirting.gif ) är att göra som man alltid har gjort och inte "ta över" övervintringsmetoder från andra. Fungerar det sätt man övervintrar både Fuchsiorna och Pelargonerna så skulle jag råda att fortsätta att göra så som du har gjort tidigare år (även om din man tycker det blir skräpigt i garaget). Jag gjorde det misstaget att lyssna på andra när det gällde metod för att övervintra mina Fuchsior och varenda en av dom dog. -cry-.gif


          --------------------


           
          Citera
          Eva i Skåne
          Inlägg 19-09-2009, 13:30
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 24 744
          Medlem sedan:
          03-11-2002
          Medlem nr: 110



          Jag skulle aldrig våga ta bort alla bladen på mina pelargoner! Då finns risken att dom bara torkar ihopa. Däremot kan du klippa ner dom lite och ta bort alla blommor och knoppar. Dom är värst att skräpa tycker jag.

          Fuchsior har jag varit med om att blada av innan jag tog in dom och dom klarade det (åtminstone några...) men dom förvarar jag helt mörkt.
          Min kompis har med framgång grävt ner alla sina avbladade fuchsior i en djup grop som hon först klätt med säckväv och sedan täckt med ett tjockt lager kompost. Jag tror att alla överlever hos henne.
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 01-08-2025, 01:18
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon