|
Är knäckt idag! Säljer snart..., 4 ggr på ett år.... |
|
|
|
02-12-2003, 09:57
|

Medlem
Antal inlägg: 633
Medlem sedan: 17-11-2002
Medlem nr: 365

|
Ja, så är vattenpumpen trasig igen. Fjärde gången på ett år som den lagas/byts ut....Känner mig så himla blåst på det här husköpet. Har bott här i 14 månader och det har varit mitt livs värsta år, med personliga (familje)katastrofer och som droppen allt detta strul med huset. Fick veta av en mäklare från trakten att de som jag köpte huset av hade i sin tur stämt förre ägaren p.g.a. fladdermössen! De förlorade i rätten, till mig sa ägaren bara att det fanns fladdrisar, men inte att det var ett så stort "problem"...att hon var beredd att gå till domstol. De förlorade för att förr-förre ägaren sagt att det var ett problem. Men till mig sa hon bara att det FANNS fladdermöss. Vattenpumpen ja,....förra vintern frös ledningen i marken, förra ägaren sa att >om jag åkte bort, så vore det bra att låta vattnet droppa för att det inte skulle frysa...< men jag förstod aldrig att det var så himla känsligt, lät det droppa men inte tillräckligt. Rörmokarna var här i två dagar utan att kunna lösa isproppen, de tog 7000 kr för besväret, lika med en månadsinkomst för mig som har fört. pension. Sen kom el-smällen...12000 kr att avbetala under hela hösten. Där har jag iallafall låst priset och höjt upp förbruknings-beräkningen...(Av skadan blir man vis - men inte rik!) Så för att kunna ställa ut till advent har jag sålt några arve-möbler, men det gör inte så mycket, det är ju bara materiella ting! Så kan man ju se på pumphistorien och det andra oxå, men idag känns det lite tungt. Lättade något av att få gnälla av sig lite. På er, stackare, om ni läser det här...  Hoppas ni inte deppar ihop oxå av en sån drapa till frukost...)  (Försöker alltid tänka att det finns de som har det värre, men ibland går det inte att hålla gnället ifrån sig....)
Redigerat av Wargen: 09-03-2007, 20:39
|
|
|
|
3 sidor
1 2 3 >
|
 |
Svar
(1 - 19)
|
02-12-2003, 10:50
|

Medlem
Antal inlägg: 88
Medlem sedan: 25-06-2003
Medlem nr: 1 777

|
Hej Vargen! Nej visst känns det bättre när man får "gnälla"lite, annars är ju inte människan nöjd brukar man väl säga..... jag kan tänka mig hur du har det, har själv haft en för bedrövlig höst( milt sagt) använder jag starkare ord kastar de nog ut mig, om du förstår vad jag menar? Har separerat efter sjuårs sällskap och 4 års giftemål, inte mitt val kan jag ju säga såååååå.........jag vet när allt jäklas...... men ge inte upp det blir nog bättre och angående huset så kan jag bara önska dig lycka till och hoppas det ordnar sig!
|
|
|
|
|
02-12-2003, 11:02
|
Medlem
Antal inlägg: 14 005
Medlem sedan: 27-11-2002
Medlem nr: 429

|
Skickar lite SOL till dig med en förhoppning om att allt snart vänder till det bättre. Ha en bra dag! (trots allt)
|
|
|
|
|
02-12-2003, 11:26
|

Medlem
Antal inlägg: 1 934
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 17

|
Hej Wargen,
Tänk på att det alltid finns sånt som är värre och var vid gott mod. Det ordnar sig alltid brukar jag tänka. Det var ju bara en vattenpump. Det är värre om man eller någon kär blir svårt sjuk.
Men fladdermössen? Vad är det för fel på dom? Eller har de invaderat vinden?
--------------------
mvh Virgo
Den som hittar stavfel får behålla dessa!
|
|
|
|
|
02-12-2003, 11:33
|

Medlem
Antal inlägg: 5 649
Medlem sedan: 05-11-2002
Medlem nr: 208

|
ÅHHHHHHHHHHHHH förstår dej precis men sånadär smällar borde du ju sluppit men nu VET du ju om dessa saker o kan göra nåt åt dom men inte är det kul att ha slut på pengarna fy hoppas att du har nån som kan hjälpa dej
o hoppas att glädjen över ditt hus inte ska förtas för när du löst dessa problem så hoppas jag att du kommer att trivas så som du tänkt dej i ditt paradis
vad gör fladdermössen för skada går det att låta dom bo inneboende men hålla dom utanför vissa ställen jag vet ju inte vad dom kan ställa till med men hoppas att du hittar en bra lösning o att du slipper fler smällar nu
skickar lite uppåtpeppning kramar från oldwolfie
--------------------
lev idag imorrn kan de vara försent min hemsidayla oldwolfie
|
|
|
|
|
02-12-2003, 11:49
|

Medlem
Antal inlägg: 2 643
Medlem sedan: 14-01-2003
Medlem nr: 579

|
Stackars Wargen!! Vet hur det känns när allt djävlas, känns som om det aldrig tar slut. Men det gör det! Inte idag och kanske inte ens imorgon, men håll ut!! Tråkigt att jag inte har en chans att komma till din vernissage. Hoppas den blir superlyckad!
--------------------
Bättre sänt än aldrig!Min "nya" kärlek och sambo: Lucas. Och nu har Lucas fått lillebror: Elton! Lucas Och här är mattes älskling knappt 6 månader. Elton, 10 veckor
|
|
|
|
|
02-12-2003, 14:31
|

Medlem
Antal inlägg: 3 731
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 49

|
--------------------
*maudan*
|
|
|
|
|
02-12-2003, 15:57
|

Medlem
Antal inlägg: 7 705
Medlem sedan: 07-11-2002
Medlem nr: 276

|
Hur stör fladdermössen, bor dom i huset? Men visst är det många utgifter med ett hus, och oftast är allt dyrt och allt ska tas ur egen ficka. Hoppas du kan få hjälp även om du misströstar.
--------------------
Den som planterar en trädgård planterar lycka Bor i zon 3 - 4
|
|
|
|
|
02-12-2003, 18:25
|

Medlem
Antal inlägg: 5 656
Medlem sedan: 28-02-2003
Medlem nr: 834

|
--------------------
MVH Renate zon 4
|
|
|
|
|
02-12-2003, 19:04
|

Medlem
Antal inlägg: 9 115
Medlem sedan: 04-11-2002
Medlem nr: 126

|
Hade samma situation här, men det var andra saker än fladdermöss. De vi köpte av sade att problemen med stugan var ringa, men hade en process mot förra ägarna om husbrister som de vann...
Det är roligare om man helt och fullt kan gilla dem man köpte av, men efter en tid och ett antal lösta praktiska problem försvinner faktiskt de tidigare ägarna ur ens sinne liksom ur huset.
Hoppas du kan lösa det praktiska!
--------------------
|
|
|
|
|
02-12-2003, 20:00
|

Medlem
Antal inlägg: 952
Medlem sedan: 03-04-2003
Medlem nr: 1 052

|
Åhh! Vad ska man säga...? Allt jag kan är att skicka lite medkänsla och STYRKETANKAR!!! Sanna
--------------------
Sanna!
|
|
|
|
|
02-12-2003, 22:27
|

Medlem
Antal inlägg: 9 608
Medlem sedan: 31-08-2003
Medlem nr: 2 237

|
Vargen! Trots allt ska ju fladdermöss betyda tur---kanske blir det, senare! Och flygrönnen; ej att förglömma!!! Ge inte upp. Kram M-B
|
|
|
|
|
02-12-2003, 23:16
|

Medlem
Antal inlägg: 633
Medlem sedan: 17-11-2002
Medlem nr: 365

|
 Vad ska jag säga mer än ....Tack, tack för all uppmuntran. Eftersom jag är ensamstående (vilket ord, hur står man annars... på två ben?)  så kan det kännas oöverkomligt ibland när problemen hopar sig....ja, ni vet....nu har iallafall en ny sorts pump blivit installerad, med torrbrännings-skydd, dessutom upptäcktes att det varit en helt fel mutter emellan rör och rör.... så det läckt och sugit luft och bränt pump, osv, osv....frågan för mig just nu är: Varför upptäckte inte rörmokarna detta de tidigare gångerna som de bytte ut min trasiga pump? Orkar jag ta strid om saken...? Ja, det återstår att se....Det här har varit en riktig "gråtaredag" för mig, men nu har det lugnat ner sig lite, jag har ju fortfarande "huve´t upp och bägge bena i é böx" för att tala lite västgötamål.... Tack än en gång, alla snälla vänner på odla, det värmer att läsa era svar! Ps. Fladdermössen är inget problem för mig, jag gillar dem, även när jag inomhus måste plocka upp och flytta ut massor varje kväll under sommaren. Jag planerar att bygga holkar åt dem på utsidan av huset, (om jag bor kvar) har läst att de flyttar ut då.... dessutom äter de ju myggen....om jag inte hittar hålen där de tar sig in....nej, saken jag hakat upp mig på är att förra ägaren var så falsk....men jag är gammal nog att ha förstått bättre....såhär i eftertankens kranka blekhet.... ja, ja, det är väl priset som man får betala när man är en obotlig romantiker........
|
|
|
|
|
03-12-2003, 00:25
|

Medlem
Antal inlägg: 1 119
Medlem sedan: 18-05-2003
Medlem nr: 1 447

|
Ja, falskhet är svårt att acceptera! Fast jag brukar tänka att de som beter sig illa mot andra lever i sitt eget straff s a s, de kommer nog på kant med omvärlden allt som oftast skulle jag tro. Du ska se att det kommer att kännas bra med huset till slut! När vi flyttade in i vårt hus kändes allt rätt jobbigt också. Förra ägaren hade fullkomligen strippat huset på allt som gick att få loss; hatthylla, klädkrokar, toasits, gardinstänger, slangvindan på fasaden, parabol, spisfläkten som för tillfället var nedmonterad tog hon med sig också, ja det mesta....Det kändes lagom kul kan jag berätta! Vi klagade om en del av sakerna, orkade inte tjafsa om allt. Diskmaskinen var trasig visade det sig, ingen hade naturligtvis sagt något och den fd ägarinnan ljög om att den varit hel när hon flyttat. Ja, sure! Pannan la av efter en vecka, kostade att få den lagad! Trappräcket lossnade när vi tog stöd mot det, ha ha, ja jesses, det var rätt surt ett tag! Dessutom så vägrade kärringen (ursäkta skällsordet) att flytta ut också! På tillträdesdagen hade hon varken tömt eller städat någonting, hon var 'för trött'. Hon fick helgen på sig, men när den var slut så hette det att hon var 'för trött' igen. Vi fick ge henne en tidsfrist då hon fick lov att lämna huset, man vill ju inte ha en främmande människa i sitt nya hus mot ens vilja! Hon var f ö i 40-års åldern, så någon gammal värnlös åldring var hon knappast, bara lat och arrogant. Ja jesses! Efteråt har jag läst att ca 80% av alla husköpare blir missnöjda ett tag efter de köpt sitt hus, defekter upptäcks etc. Sedan klingar det av allt eftersom och till slut så trivs man och blir nöjd. Vi är helnöjda idag! Ny toasits och spisfläkt gjorde väl susen antar jag! Det kommer att ordna sig, det tror jag bestämt! Det låter rätt mysigt med fladdermössen, jag har också tänkt sätta upp holkar så småningom. Har en bok någonstans med ritning. Hoppas att det går åt rätt håll från och med nu!
--------------------
|
|
|
|
|
03-12-2003, 00:36
|
Medlem
Antal inlägg: 2 225
Medlem sedan: 31-10-2002
Medlem nr: 12

|
Mitt hus är ganska skruttigt och har varit det hela tiden, men vi hade världens klurigaste, mysigaste och orginellaste säljare... På fråga varför hon sålde så billigt lade hon huvet på sned och svarade "Jag tycker att det är ett ärligt pris..." och vi tackade och tog emot. Hon gick igenom huset minutiöst med oss och pekade ut större och mindre fördelar och brister, vi fick lära oss bästa sättet att sota pannan och att vattnet var godare om man hinkade direkt ur brunnen! Fladdermössen bor i ladan och i ladväggen finns det ett hål där det sitter en holk på insidan, liksom... Smart lösning, faktiskt!! Jag lider med dej Wargen och hoppas att du har haft nog med olyckor nu... Det där med att rörjobbarna inte sett att det var en felaktig koppling låter nästan värst i mina öron. De andra grejerna är jobbiga som attan men där har du ju inte hyrt in "proffskonsulter" som inte gjort det dom ska... typ... Håller i alla fall tummarna för dej nu!!
|
|
|
|
|
03-12-2003, 07:49
|

Medlem
Antal inlägg: 733
Medlem sedan: 02-11-2002
Medlem nr: 64

|
CITAT (Wargen @ 02-12-2003, 23:16) när problemen hopar sig.... - Vänder du ryggen åt dom. (Timon) - Det har inte jag fått lära mig (Simba) - Men då blir jag din nya lärare. Säg efter mig: Hakuna Matata! (Timon) - Hakuna Matata? (Simba) - Hakuna Matata, det är ord som é braa. Hakuna Matata, gör att man blir glaaad. Inga bekymmer man är lycklig var daaa... (Timon sjunger) Som en liten uppmuntran, bara
--------------------
Hälsningar Mariann, zon 3-4
En enda solstråle är nog för att driva bort många skuggor -St. Francis of Assisi
|
|
|
|
|
03-12-2003, 08:01
|

Medlem
Antal inlägg: 5 498
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 20

|
Todeloo, Vad både glad och ledsen jag blir när jag läser detta. Man FÅR inte ta med sig parabolen Ti Bee, den ingår i köpet om inget annat skrivs - > det finns domstolsutslag ( prejudicerande) på det. Men det är kanske länge sedan nu? Sedan är ju frågan vad man gotter och orkar med en strulig person med. Det lät ju inge kul alls! Hu så hemskt!! Vi var ju själva lite av blåbär när vi köpte -> ägaren svarade att taket läckte inte( jag var lite misstänksam på några små oskyldiga vita fläckar i taket) det visade sig att den gjor de det ltie grann ibland när det blåste i vissa vinklar, och skorstenen skulle vi ha provtryckt innan vi köpte.....och taket var delvis ruttet med. Vi kunde ha stämt henne för detta då det upptäcktes inom tre år ( preskriberingstiden är visst tio år?), men vi tyckte liksom synd om henne, hon fick inte allt hon begärde för kåken, vi prutade ner den 50 lapapr och hade hon väntat två år hade hon fått dubbla priset för kåken! Och så använde hon pengarna till att lösa någe hemskt lån hon hade till 12% ränta. Det vart liksom inte mkt kvar efetr allt var betalt. Och så visst har man eftertankens kranka blekhet emellanåt. Speciellt i starten när man satt med hinkar en mörk natt för att fånga takdropp, när man kånkade allting uppför berget ( tungt)- > men så skiner solen och det kommer en vår och allting är så FINT då! Så 'cheer up'  för varje mörk period kommer en ljus period och dte är de mörka periderna som gör att vi uppskattar deljusa perioderna så mycket!!! Hälsar ingrid en evig optimist?
|
|
|
|
|
03-12-2003, 09:34
|

Medlem
Antal inlägg: 1 463
Medlem sedan: 08-06-2003
Medlem nr: 1 638

|
Tråkigt att sånt händer, vattenpumpar på landet verkar alltid paja, ialla fall alla som jag känner råkar ut för detta. Jag förstår att det blir mycket att bära när det händer dig där ute i skogen, men jag hoppas att det vänder en dag (det måste det ju göra??) Jag tänkte på den där historien som jag läste på ett utedass på gotland när jag var där och lekte viking... "Ur stormen och kaoset när allt såg som mörkast ut, dånade en röst från himmelen... -:LE OCH GÅ VIDARE...DET KUNDE VARIT VÄRRE.. Så jag log och gick vidare... Och det blev.. värre...":D När allt går åt "pipsvängen" brukar jag tänka på den dagen jag satt på dasset den sommaren och läste denna för 1:a ggn... Jag får roliga minnen från denna tid och skrattar åt allt galet som händer oss medans vi nu ännu är i livet. Visst blir man arg och ledsen, men skit samma jag gör nåt kul istället, i slutändan är det ju bara jag som kan välja min egen glädje eller sorg. Ingen vattenpump eller som i mitt fall min vurpa på Snowboarden som satte ett långt stopp för min Kung Fu och styrketräning. Varma tankar till dina rör och hälsningar till dina fladdermöss och en stor kram från alla Brutala blommor....
--------------------
|
|
|
|
|
03-12-2003, 10:26
|

Medlem
Antal inlägg: 9 115
Medlem sedan: 04-11-2002
Medlem nr: 126

|
Ingrid - kan inte låta bli att le när jag läser om ditt takdropp. Hade glömt det - vi har lite läckage i sommarverandans armerade glastak här. Under droppställena har jag krukväxter som gillar konstant fuktighet. Och jag tror inte jag tänkt på att det droppar på minst ett år. Det har kommit att bli naturlig bevattning.
Annat är det ju om det rinner in i hela takisoleringen, då är lite takläckage mer akuta att lösa.
--------------------
|
|
|
|
|
03-12-2003, 14:11
|

Medlem
Antal inlägg: 952
Medlem sedan: 03-04-2003
Medlem nr: 1 052

|
Jag vet inte om jag ska skratta eller gråta när jag hör om sådana sjukt snåla och missunnsamma människor som dels luras och/eller tar med sig klädkrokar och toasits (!!!!)  "Wacko" heter den här smajlisen och det är väl en ganska bra beskrivning på ett sådant beteende! Jag flyttade en gång in i en lägenhet där den förra hyresgästen också hade skruvat loss det mesta och tagit med sig. T ex toapappershållaren av simpel standardmodell:huh: Den kommunala hyresvärden satte dit nya saker, men jag undrar om det någonsin blev någon påföljd för tjuven, rent ut sagt!? Man orkar väl inte driva några processer för toapappershållare och bakplåtar antar jag...vilket människor som beter sig sådär råttaktigt är mycket väl medvetna om och därför fortsätter att förse sig... Vårt nuvarande problem är så jobbigt att jag knappt orkar tänka på det...  Vårt hus sjunker! Det är förmodligen något fel på cementen...för länge sedan gjöt man i något som kallas aluminatcement, det gör man inte längre för att uttrycka sig kort. Våra säljare upplyste inte oss om det, trots att mannen är byggnadsingenjör och trots att vi nu i efterhand har börjat upptäcka små lagningar och lappningar, i syfte att dölja sprickorna...vi får se vad det blir av detta... KUL I JUL!  kan man säga... Sanna
--------------------
Sanna!
|
|
|
|
1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
0 medlem(mar):
|
|
 |
|