|
Min man, är "mutamottagare" |
|
|
|
12-12-2003, 22:36
|
Medlem
Antal inlägg: 14 005
Medlem sedan: 27-11-2002
Medlem nr: 429

|
Oj,oj så det kan bli Ikväll satt vi och pratade om alla skandaler typ Systembolaget och Skamdia. Vad tror ni då dyker upp i minnet hos min hälft och mig??? Jo...en MUTRESA!  som min man fick... utan att vara medveten om att det var en muta  Han fick ju bara fråga om han kunde säga något gott om produkten företaget ifråga levererat Så klart han gjorde... den var ju jättebra! Herregud vilken tur han hade som inte hängdes ut i media. Vi är också sååå tacksama för att ingen nosat fram alla presenter han (vi) fick under årens lopp Inte kan väl han/ vi vara ensam om att ha tagit emot gåvor som nu plötsligt klassas som varandes MUTOR
|
|
|
|
2 sidor
1 2 >
|
 |
Svar
(1 - 19)
|
12-12-2003, 22:52
|

Medlem
Antal inlägg: 3 731
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 49

|
Nejdå...inte alls.
I vår branch livsmedel så förekommer det jämt, men skillnader är att det då är ett privat företag.
Säljarbranchen över huvudtaget så bjuder dom över varann hela tiden för att få bästa platsen i butik...jättevanligt!
--------------------
*maudan*
|
|
|
|
|
12-12-2003, 22:58
|

Medlem
Antal inlägg: 807
Medlem sedan: 15-11-2002
Medlem nr: 361

|
CITAT (maudan @ 12-12-2003, 22:52) I vår branch livsmedel så förekommer det jämt, men skillnader är att det då är ett privat företag.
Säljarbranchen över huvudtaget så bjuder dom över varann hela tiden för att få bästa platsen i butik...jättevanligt! Jag är garanterat omutad. (Jobbar som sekreterare på en socialförvaltning)
--------------------
Lena Norra Skåne, zon 2-3
"Jordens frukter tillhör alla, men jorden tillhör ingen" Rousseau.
|
|
|
|
|
12-12-2003, 23:06
|
Medlem
Antal inlägg: 308
Medlem sedan: 08-03-2003
Medlem nr: 869

|
jag fick en nyckelring från skolan idag!! (kanske inte muta men ändåå) men när jag och mina vänner kom till skolköket var maten slut. vi fick vänta i 20 minuter på slarvigt tillagad pulvermos, korven var helt slut.. hm  men men.. min sista lektion ´slutade vid halv fem, så jag var hemma halv sex och fick i mig nåt i alla fall! då var man hungrig som en trädgårdsmästare
--------------------
Martin, Umeå Tycker du om Orkidéer?En hemsida om hur du med enkla medel mikroförökar tropiska orkidéer (frösådd, kloning, etcetera).
|
|
|
|
|
13-12-2003, 11:30
|

Medlem
Antal inlägg: 2 137
Medlem sedan: 27-11-2002
Medlem nr: 432

|
Vill påminna om ett ord som tycks fallit i glömska: mutkolv
|
|
|
|
|
13-12-2003, 11:38
|

Medlem
Antal inlägg: 9 115
Medlem sedan: 04-11-2002
Medlem nr: 126

|
I journalistbranschen är det vanligt att de man ska intervjua och granska vill bjuda på mat od när man träffas. Ibland biljetter och resor också till konferenser och olika evenemang. Många gånger behöver man resonera med kollegor om hur man ska göra. Det kan vara viktigare för det journalistiska oberoendet att absolut neka en kopp kaffe, medan det kan vara OK att åka på en gratiskonferens - och ibland är det tvärtom.
De som granskar tekniska apparater testar dem hemma och företaget "glömmer" sedan bort dem. Detta verkar vara en långsiktig strategi, för journalisten har ofta skrivit om apparaten långt innan han börjat använda den privat.
Ambassader bjuder på valvakor med gratis snittar och vin, regeringsinstitutioner bjuder på guidade resor utomlands. De gånger man tar emot måste man göra sig mycket medveten om vad det är för bild den som bjuder vill ge av sig själv, och vad mer som finns utöver denna bild.
Ett gott riktmärke oavsett yrke tycker jag är att man efteråt kan berätta om vad man blev bjuden på och varför man tog emot. Om man sedan ska presentera en bjudprodukt för sitt eget företag, skriva om något där man delvis blivit bjuden på något, ska det inte kännas genant att berätta också vad som bjöds.
--------------------
|
|
|
|
|
13-12-2003, 11:45
|

Medlem
Antal inlägg: 978
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 40

|
Jag älskar alla små trevliga mutor! Speciellt mjuka, gosiga små djur. Som inköpare får man en hel del prylar. Men jag brukar försöka dela med mig till arbetskamrater som inte är lika bortskämda. När fick en lagerarbetare en trevlig muta senast? Så här inför jul känns det lite extra jobbigt när det kommer rätt mycket paket inramlande till vissa, medan andra inte får något. Då är det extra viktigt att dela med sig. För visst minns man hur kul det var att sitta på en ekonomiavdelning och se alla "tomtar" gå förbi... Och den största glädjen är ju att ge, inte att få.
--------------------
Det är ingen konst att vara modig om man inte är rädd
|
|
|
|
|
13-12-2003, 11:47
|

Medlem
Antal inlägg: 1 934
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 17

|
CITAT Om man sedan ska presentera en bjudprodukt för sitt eget företag, skriva om något där man delvis blivit bjuden på något, ska det inte kännas genant att berätta också vad som bjöds Detta får du utveckla lite "delvis bli bjuden på" Får man betala förrätten eller efterrätten själv?
--------------------
mvh Virgo
Den som hittar stavfel får behålla dessa!
|
|
|
|
|
13-12-2003, 18:34
|

Medlem
Antal inlägg: 9 115
Medlem sedan: 04-11-2002
Medlem nr: 126

|
Det börjar kännas lite bjäbbigt, Virgo... Iallfall tror jag att det går att föreställa sig att om man är journalist som delvis blivit bjuden på något kan det t ex vara att man - ska skriva om navigatörer och blir erbjuden en del av utrustningen till låns eller hela utrustningen under 2 månader som naturlitgvis inkluderar julimånaden, även om man inte jobbar då - ska skriva om adoptioner och blir bjuden på organisationernas julmiddag - ska skriva om landminor och blir erbjuden på resan till Geneve men inte uppehället
så är det att erbjuda en del av det man ska skriva om. Det väsentligaste är att man öppet inför alla kan berätta om vad man tagit emot, vad man nekat - och varför. Många gånger är det relevant att skriva om det också i artikeln.
Men de flesta journalister blir inte bjudna på någonting i samband med sitt skrivande. Jag har fått fler hot än erbjudanden, och jag är inte ensam!
--------------------
|
|
|
|
|
13-12-2003, 19:25
|

Medlem
Antal inlägg: 5 511
Medlem sedan: 13-04-2003
Medlem nr: 1 130

|
Hur ofta tror ni att t.ex. våra partiledare eller kungafamiljen betalar maten själva? Och alla läkar-seminarier....
[QUOTE]Så här inför jul känns det lite extra jobbigt när det kommer rätt mycket paket inramlande till vissa, medan andra inte får något. Då är det extra viktigt att dela med sig. "
jo,tack som "vanlig" knegare känns det igen. Hur ofta kommar man inte till jobbet runt jul och ser tomma choklad-lådor , almenackor tioll "alla andra". (Jag har även sett halvtomma lådor med godis i, men jag har fått lära mig att man tar inte förrän man blivit bjuden)
MEN, jag sover iallafall GOTT !!!
--------------------
Gammelnalle  "Den som ställer många frågor, ökar mångas visdom." Kongolesiskt ordspråk
|
|
|
|
|
13-12-2003, 19:58
|
Medlem
Antal inlägg: 14 005
Medlem sedan: 27-11-2002
Medlem nr: 429

|
CITAT (gammelnalle @ 13-12-2003, 19:25) Hur ofta tror ni att t.ex. våra partiledare eller kungafamiljen betalar maten själva? Och alla läkar-seminarier.... CITAT Så här inför jul känns det lite extra jobbigt när det kommer rätt mycket paket inramlande till vissa, medan andra inte får något. Då är det extra viktigt att dela med sig. "
jo,tack som "vanlig" knegare känns det igen. Hur ofta kommar man inte till jobbet runt jul och ser tomma choklad-lådor , almenackor tioll "alla andra". (Jag har även sett halvtomma lådor med godis i, men jag har fått lära mig att man tar inte förrän man blivit bjuden)
MEN, jag sover iallafall GOTT !!! Det roliga i kråksången är att min man var vanlig knegare men med ganska mycket ansvar för sin avd. Annki.... jag håller med dig.... den största glädjen är ju att ge, inte att få.
|
|
|
|
|
13-12-2003, 21:12
|

Medlem
Antal inlägg: 733
Medlem sedan: 02-11-2002
Medlem nr: 64

|
Vad är det för skillnad på en häst och en Skandiachef?
--------------------
Hälsningar Mariann, zon 3-4
En enda solstråle är nog för att driva bort många skuggor -St. Francis of Assisi
|
|
|
|
|
13-12-2003, 21:40
|

Medlem
Antal inlägg: 1 934
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 17

|
CITAT Det tyder på att känt folk sällan eller aldrig får betala för sig . Lämpligare hade väl varit att han betalade dubbla priset så kunde nån fattigare fått korven . Helt riktigt, känt folk utnyttjar sitt kändisskap. Di "små" borde inte låta sig luras av dessa snåljåpar. Sen tycker jag att det är väldans (ibland) stor skillnad mellan gåva och muta.
--------------------
mvh Virgo
Den som hittar stavfel får behålla dessa!
|
|
|
|
|
13-12-2003, 23:01
|

Medlem
Antal inlägg: 978
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 40

|
Du har så rätt W! Och det är nog inte "mutor" i aktuell mening som landar hos mig, mer gåvor. Och jag ska se till att så många som möjligt får glädje av dem! Annars skulle jag inte sova gott.
Och till Gammelnalle - skaffa nya arbetskamrater! Eller så är du sälv för blyg! Ta för dig! Alla andra verkar ju göra det. Och jag tror inte att någon ställer ut en halvtom chokladask.
--------------------
Det är ingen konst att vara modig om man inte är rädd
|
|
|
|
|
14-12-2003, 08:15
|

Medlem
Antal inlägg: 5 511
Medlem sedan: 13-04-2003
Medlem nr: 1 130

|
[QUOTE] Annki Skickat den 13-12-2003, 23:01 -------------------------------------------------------------------------------- Och till Gammelnalle - skaffa nya arbetskamrater! Eller så är du sälv för blyg! Ta för dig! Alla andra verkar ju göra det. Och jag tror inte att någon ställer ut en halvtom chokladask. "
"Ställer ut" har jag väl aldrig sagt? De står inte framme i lunchrummen om det var det du trodde, men jag rör mig över stora områden och har i princip tillträde överallt.
Blyg är jag då rakt inte! Men knappast framfusig heller. Jag skulle nog inte skrivit mitt inlägg om det gällde bara mig, men det är många på mitt jobb som känner sig förbisedda, just p.g.a. sådana här små "skitsaker". Att inte bli sedd och bekräftad. Jag tror inte att man medvetet undanhåller oss dessa småsaker, man har helt enkelt inte tänkt på att vi finns.....
--------------------
Gammelnalle  "Den som ställer många frågor, ökar mångas visdom." Kongolesiskt ordspråk
|
|
|
|
|
14-12-2003, 10:12
|

Medlem
Antal inlägg: 733
Medlem sedan: 02-11-2002
Medlem nr: 64

|
CITAT (Mariann @ 13-12-2003, 21:12) Vad är det för skillnad på en häst och en Skandiachef? en häst kan inte sko sig själv
--------------------
Hälsningar Mariann, zon 3-4
En enda solstråle är nog för att driva bort många skuggor -St. Francis of Assisi
|
|
|
|
birgitek
|
14-12-2003, 18:02
|
Gäster

|
Inom privat affärsverksamhet förekommer ganska ofta resor, middagar och olika typer av presenter som väl är en form av mutor, men man kan ju också se det som ett sätt att underhålla och utveckla sina affärskontakter. Personligen tackar jag ja om jag har min arbetsgivares godkännande, inte annars. Jag tycker att det är en enorm skillnad mellan privat och offentlig verksamhet, speciellt monopol, där måste reglerna vara glasklara enl. min åsikt. Birgit Ek
|
|
|
|
|
14-12-2003, 18:14
|

Medlem
Antal inlägg: 978
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 40

|
Gammelnalle har nog rätt i att folk inte tänker längre än näsan räcker. Hoppas att alla blir bättre på att dela med sig den här julen!
--------------------
Det är ingen konst att vara modig om man inte är rädd
|
|
|
|
birgitek
|
14-12-2003, 18:27
|
Gäster

|
På ett mindre företag som jag jobbade en gång gjorde vi som så att vi samlade alla gåvor till jul på ett särskilt bord, sedan lottade vi presenterna bland samtliga anställda dagen innan julhelgen Birgit Ek
|
|
|
|
1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
0 medlem(mar):
|
|
 |
|