Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Vad plantera där vi haft en STOR cypress?
          anna-anna
          Inlägg 05-04-2009, 10:53
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 3
          Medlem sedan:
          05-04-2009
          Medlem nr: 22 054



          hej, jag undrar om någon kan hjälpa till med råd/tips

          vi har en gigantisk uppstammad Cypress vid infarten, och denna har nu stått och dött ganska långsamt under ett år, så vi ska ta ner den. Eftersom den är så stor och dominerande tänkte vi fylla tomrummet med ett annat träd/stor buske - men vad?? (Den är ca 60 år gammal och 5-6m hög.)

          I dagsläget står Cypressen i ensamt majestät i kanten av en stor grusplan, vi har snyggat till runt/framför Cypressen med en "rabatt" med kantsten och fyllt med sjösten, och framför Cypressen arrangerat några mindre stenbumlingar och prydnadsgräs.

          Själv tänkte jag att vi skulle plantera en ny Cypress på dess plats, men nu fick jag höra att detta inte var att rekommendera eftersom marken troligtvis är "slut" där den camla Cypressen stått. Stämmer det - och vad gör vi i så fall?
          Väljer annat träd?
          Byter plats?

          EDIT/TILLÄGG:
          Det spelar inte oss någon roll vilken sorts träd det blir, men inget som drösslar för mycket eftersom det står på/i kanten av en grusplan - men ett som fäller löven på hösten går ju bra.
          Vi bor i NV Skåne, vilken zon är det? (amatörernas afton!)

          Redigerat av anna-anna: 05-04-2009, 12:08


          --------------------

          Anna
          NV Skåne - ZON 1
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Åsa, mälardalen ...
          Inlägg 05-04-2009, 11:00
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 18 595
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 31



          Oftast brukar man rekommendera att byta växtslag då man tar ner något pga jordtröttheten och att vissa sjukdomar kan finnas i jorden (många sjukdomar går bara på ett släkte). Man kan dock plantera cypress på samma ställe men man bör då byta ut en hel del jord (det går bra att bara byta jord med någon annan plats i trädgården man måste inte köpa jord).

          Vet du vilken sorts cypress det var ni hade? Det finns många olika sorters tujor och cypresser och många av dem blir högre än 5-6m.

          Om man ska komma med förslag på annat du kan plantera bör man nog veta vilken växtzon det handlar om + någon maxhöjd på växten, ska det hellst vara vintergrönt eller kan det vara något lövfällande??

          Redigerat av Åsa, mälardalen zon 2: 05-04-2009, 11:00


          --------------------
          Mvh Åsa


          Människor kan diskutera, men naturen agerar. (Voltaire)
           
          Citera
          anna-anna
          Inlägg 05-04-2009, 12:13
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 3
          Medlem sedan:
          05-04-2009
          Medlem nr: 22 054



          CITAT (Åsa, mälardalen zon 2 @ 05-04-2009, 12:00) *
          Om man ska komma med förslag på annat du kan plantera bör man nog veta vilken växtzon det handlar om + någon maxhöjd på växten, ska det hellst vara vintergrönt eller kan det vara något lövfällande??


          Tack för svar!

          Dum av mig att inte tänka på det. Har lagt till lite info i ursprungs-inlägget.
          Tyvärr har ingen vi frågat lyckats artbestämma eländet, eftersom vi inte funderade så mycket över den så länge den var fin och grön. När den väl brunade till sig blev den torr och risig. Vi nöjde oss med "Cypress".
          Egentligen har vi väl inte direkt någon maxhöjd på den nya växten heller, men något som kan matcha bortfallet av en så pass stor växt som Cypressen i alla fall.

          Jag vill helst ha något vintergrönd, medans mannen inte bryr sig så värst.
          smile.gif


          --------------------

          Anna
          NV Skåne - ZON 1
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 12-08-2025, 01:11
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon