|
att den ena inte torkat medan den andra gjort det är att den säkert har fått mer vatten eller stått annorlunda så att den inte torkat ut lika snabbt. är dom friskt gröna och fuktiga under barken så kommer dom.
ska du ha plats påsar på bör du ha luftväxling, dom kan ju ruttna i rötterna eller i stammen och då blir dom mjuka. plastpåsarna i sig är inget farligt och fuktigt luft som åsa säger är bara bra, utan att det blir stilla stående luft som är farligt det är det du bör undvika. och därmed kanske göra nåt hål i plastpåsen eller två hål så det kommer in luft.
jag har aldrig använt plastpåsar och mina gamla bryter skott ändå. vad jag har märkt så behöver dom mycket ljus och värme för att bryta rikligt med skott, mina gamla om dom nu blir bladlösa brukar inte få skott förens jag tar ut dom. är dom utan blad så får du vattna precis så du inte torkar ut dom eller vattnar för mycket och sedan bara ytterst lite näring.
|