CITAT (Camillan @ 01-05-2009, 20:17)

Men hjällllp vilken brännande fråga! Den här tråden känns extremt fördomsfull!!!
Vad spelar det för roll vilken ålder fadern är i?! Huvudsaken är väl ändå att barnet är önskat? Dessutom reglerar väl kvinnans fertilitet när det är för sent att skaffa barn (förutom i surrogatmammafallen, vilket däremot är diskutabelt)? En man kan inte vara för gammal därför att han KAN skaffa barn! Naturen sköter sig självt på ett utmärkt sätt!

Det kan spela en jädra roll, och själv är jag grovt emot det.
Min sambos pappa närmade sig 70 när hon föddes, mamma var bara närmre 50. Visst, han var hyfsat pigg i ungefär 5 år, sen gick det raskt utför.
Hon kommer inte ihåg honom som pappa mer än enstaka fragment, större delen av hennes uppväxt var han en farfar som tynade bort av ålder. När han dog runt 80 år gammal hade han varit 'på håret' fler gånger än hon kan räkna till och tro fan att det var blandade känslor som vägde över till "äntligen".
Summa summarum är det fruktansvärt själviskt att bli förälder om man fyllt 60