Medlem
Antal inlägg: 405
Medlem sedan: 18-05-2007
Medlem nr: 10 494
Jag har tänkt ut en yta på ungefär 4 x 4 m. I den ytan ska det också finnas ett lite träd. Har inte bestämt om jag ska ha någon form av marksten eller singel. Men tänker lägga markduk och något grövre grus under i alla fall. Nu är det ju "bara" en odlingslott, inget jag äger i egentlig mening, men man vill kanske ha snyggt ändå utan att det kostar hur mycket som helst.
Jag vet att man ska använda en markvibrator för att komprimera underlaget så mycket som möjligt för att det ska bli jämnt och så. Men måste man det på en så liten yta? Kan man inte göra på annat sätt? Det är ju inte som en villaträdgård där det är mer noga att det ska tåla både det ena och andra.
Ser att andra lagt stenar bara direkt på marken. Men jag vet att det kommer upp så mycket ogräs då.
Hittills har jag bara grävt ut en bit av marken där jag tänkte ha sittplatsen, men antar att jag måste täcka där med något tills jag har råd att fixa till den. Annars växer det bara massor av ogräs.
Medlem
Antal inlägg: 48
Medlem sedan: 23-08-2004
Medlem nr: 4 353
Jag tror att det blir jättebra med trampad mark och grus. Klart att man inte måste hyra en vibrator för en sådan liten yta. Det har väl funnits grusplaner i hundratals år. Gå dit och trampa lite. Eller ta dit en lång planka och låt ett antal personer hoppa på den.
Personligen tycker jag att det är lite trist med alla dessa trädäck som ligger överallt. Tryckimpregnerat virke, hur snyggt är det egentligen? Tänk också på alla gråsuggor som lurar under planken.
Ett ytterligare alternativ är väl också en helt vanlig liten gräsmatta. Förr stod ju alltid trädgårdsmöblerna ute på backen.