Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Kaprifol-läge?, När kan jag ta sticklingar
          pibe02
          Inlägg 02-05-2009, 22:10
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 181
          Medlem sedan:
          07-05-2008
          Medlem nr: 15 900



          Hej
          Är det fel tidpunkt att ta sticklingar nu när de redan har fått massor blad, är tidig vår/höst bättre?

          Vad kräver de när det gäller jord och vattning, har fått för mig att de är tåliga? Klättrar sådan bara uppåt eller kan man låta dem klättra ned för en slänt?

          Mvh
          Pia
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          linda84
          Inlägg 07-05-2009, 12:11
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 115
          Medlem sedan:
          06-04-2008
          Medlem nr: 15 102



          Vi har en bergknalle som är alldeles översållat av kaprifol nere vid sommarstugan utanför lysekil. Å tro mig ... dom slingrar sig nog gärna ner i din slänt wink.gif Vi kapade ner hela altet påsk i fjol och den blommade igen redan förra sommaren även om de va lite sparsamt. Å nu i år har den växt sig upp över hela berget igen (den handlar alltså om berg på ca 6 * 6 meter så de är ingen dålig yta på bara ett år den växt.

          Det bäst tips ja kan komma på att ta stickling från kaprifolen är att låta en "sladd" från plantan hamna ner i lite jord medan den sitter kvar lixom då bildar den snabbt nya rötter.För klarar som en kratta känner jag. Men på vårat berg så har ja sett att minsta lilla jordplätt som den slingrar sig över bildar den y rötter och nya skott och i vårat fall går de riktigt fort. Den beter sig nästan som ett ogräs. VÄLDIGT fint ogräs dock men vi får hålla efter den hela hela tiden

          Lycka till iaf.

          ang den eventuellt döda så låter det nog tyvärr som om den har gett upp hoppet hos dig sad.gif
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 29-07-2025, 15:45
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon