Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Spara eller slänga - bolmört och liljor?, Har fått ta över kolonilott, behöver tips
          Vanad1s
          Inlägg 11-05-2009, 17:01
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 5
          Medlem sedan:
          11-05-2009
          Medlem nr: 23 185



          Hej,

          Jag har fått ta över en kolonilott på 60 kvadratmeter, Där växer en del buskar och perenner som jag ska spara (ev flytta några), t ex hallon, björnbär, vinbär, blåklint, pion, syren med flera,

          Det finns också liljor som redan nu är angripna av liljebaggar, Liljor är inte mina stora favoriter och jag har ingen större lust att klämma liljebaggar,,, bladlöss och sniglar må så vara men det bär mig emot att döda skalbaggar som ser ut som små konstverk, Fast om jag behåller liljorna börjar jag nog hata dem som alla andra :-D Frågan är: kommer liljebaggarna bara att äta upp något annat i stället? Spara eller kasta?

          Har också fått ta över en frodig bolmört, Den är i och för sig intressant men med en liten son på åtta månader känns det läskigt att ha något dödligt giftigt, Jag kan ju passa honom så att inget händer men man vet ju aldrig, Spara eller kasta?

          Så är det hallonsnåret, Växer meterhöga fina skott, jag har rensat och även hittat skott där jag inte vill ha dem, Går det bra att flytta dessa? Eller är det enklast att ta bort dem?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Vanad1s
          Inlägg 11-05-2009, 20:15
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 5
          Medlem sedan:
          11-05-2009
          Medlem nr: 23 185



          Hej Helen,
          Vad roligt, jag har läst om bolmört som ingrediens i flygsalvor och det är spännande som historia, även om jag inte vill ut på egna flygturer giggle.gif Ni får den gärna till Häxans hörna om vi bara kan lösa hur den ska fraktas. Det är inget gulligt litet skott utan en frodig rugge på minst 30 cm i diameter, tror den är 20 till 30 cm hög med många blommor i knopp. Skicka mig ett PM så får vi se om det går att lösa.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 14-08-2025, 12:57
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon